radlery

Radlery – piwa mieszane z lemoniadą. Dlaczego warto ich spróbować?

Radlery to piwa mieszane z lemoniadą, które w ostatnich latach zyskały bardzo dużą popularność. Dzięki niskiej zawartości alkoholu i słodkiemu smakowi są to idealne trunki na upalne dni. Zobacz, co warto wiedzieć o radlerach!

Ocena

Radlery, czyli piwa mieszane z lemoniadą, z roku na rok są coraz popularniejsze. Szczególnie w letnie dni znacznie zwiększa się ich spożycie. Właściwie każdy duży koncern piwny ma w swojej ofercie przynajmniej jednego radlera. Dzięki niższej zawartości alkoholu radlerami ciężko jest się upić. Jeżeli chcesz poznać historię tego napoju oraz jego charakterystykę, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Historia radlerów

historia radlerów

Nazwa „radler” pochodzi z dialektu bawarskiego i oznacza rowerzystę. Trunek ten został stworzony właśnie z myślą o miłośnikach jednośladów. Długa jazda na rowerze wzmaga pragnienie, dlatego niemieccy piwowarzy wymyślili połączenie piwa i soku owocowego. Pierwszy radler został podany przez Franza Xaviera Kulgera, który był właścicielem pubu w Monachium. Kulger sam był wielkim miłośnikiem jazdy na rowerze, dlatego najlepiej wiedział, jaki trunek będzie smakował rowerzystom. Początkowo radler był piwem, które w równych proporcjach mieszano z lemoniadą. Cytrynowy trunek bardzo szybko zdobył ogromną popularność ze względu na swój orzeźwiający charakter oraz niską zawartość alkoholu.

Radlery mają już 100 lat i wciąż podbijają serca miłośników złotego trunku! Obecnie większość dużych browarów ma w swojej ofercie ten rodzaj piwa i sprzedaż radlerów na świecie nie maleje. Radler szczególnie często gości na stołach podczas letnich imprez.

 

Jak powstaje radler?

jak powstaje radler

Klasyczny radler powstaje poprzez zmieszanie piwa z leminiadą w stosunku 50 do 50, 60 do 40 lub 40 do 60. W północnych Niemczech do tworzenia radlera wykorzystuje się niemieckie pilsy, w południowej części Niemiec zaś piwa typu Weissbier. W dużej części pubów podaje się piwo świeżo zmieszane, co nadaje mu wyjątkowej świeżości. Obecnie na rynku jest bardzo dużo piw smakowych, ale nie wszystkie mogą nosić nazwę radler. Piwa aromatyzowane nie zaliczają się do radlerów.

Czym charakteryzują się radlery?

czym charakteryzują się radlery

Radler powinien być piwem zmieszanym z lemoniadą, a piwa aromatyzowane nie spełniają tej definicji. Radler powinien być przede wszystkim bardzo orzeźwiający. Chmielowa goryczka przykryta jest przez słodycz lemoniady. W aromacie można wyczuć przyjemne nuty owocowe. Radler nie zawsze musi być łączony z lemoniadą – mogą to być także inne napoje owocowe. W zależności od użytego owocu, w smaku można wyczuć bardzo zróżnicowane nuty. Radlery są bardzo popularne w większości europejskich krajów.

Radlery szczególnie chętnie wybierają osoby, które nie lubią goryczy piwa i nie chcą zbyt szybko się upić. Ten rodzaj piwa upodobały sobie zwłaszcza kobiety. W upalne dni Polacy coraz częściej sięgają po radlery, ponieważ jest to bardzo ciekawy zamiennik tradycyjnego piwa. Co ciekawe, ten trunek można przygotować we własnym domu. Wystarczy jedynie lekkie piwo, które wymieszasz z lemoniadą. Radlery tworzone są obecnie na bazie większości istniejących lekkich stylów piwa. Osoby stroniące od alkoholu mogą wybrać wersję bezalkoholową, która również jest bardzo popularna, ponieważ po spożyciu takiego napoju można prowadzić samochód.

Radlery to świetny sposób na ugaszenie pragnienia w gorące dni. Dzięki szerokiej ofercie smakowej każdy może wybrać tutaj coś dla siebie!

Archiwum: styczeń 2024