Miód pitny to nic innego jak napój alkoholowy, który powstaje za sprawą fermentacji z brzeczki miodu. Zarówno jego historia, jak i właściwości są niezwykle ciekawe, dlatego warto je poznać. Czym charakteryzuje się ten trunek?
Miód pitny swoje początki ma jeszcze w czasach antycznych. Za czasów państwa Piastów to właśnie z ziem polskich pochodziły najwyższej jakości trunki tego rodzaju. Jego popularność nie spadła po dziś dzień. Charakteryzuje się on szeregiem prozdrowotnych właściwości. Niezwykle ważne jest, aby stosować go przy odpowiednich okazjach. Jak pić miód pitny? Czym się charakteryzuje? Jakie wygląda staropolski przepis na miód pitny? Odpowiedzi na te i inne pytanie znajdziesz w tym artykule!
Czym jest miód pitny i z czego się składa?
Miód pitny to trunek, którego tradycja jest niezwykle bogata. Sam alkohol tworzony jest w trakcie fermentacji brzeczki miodowej. Choć napój ten cieszy się popularnością na całym świecie, to ten pochodzący z Polski uważany jest za jeden z najlepszych.
Miód pitny – ile procent? Zawiera on od dziewięciu do nawet osiemnastu procent alkoholu. Z czego składa się ten trunek? Przede wszystkim z miodu oraz wody. Wbrew ogólnie przyjętej opinii do jego przygotowania nie potrzeba alkoholu. Trzecim, równie ważnym składnikiem, są drożdże winiarskie. Pozostałe dodatki zależą od tego, czy zamierzasz przygotować miód nasycony czy nienasycony. Czym różnią się od siebie te miody pitne?
Miód nasycony i nienasycony – różnice
Każda osoba, która potrafi przygotować ten trunek, powie, że są dwie możliwości przygotowania tego napoju. Nasycony miód pitny to alkohol, który powstaje w czasie fermentacji brzeczki poprzez powolne gotowanie przez długi czas. Zadaniem takiego procesu jest zabicie wszelkich drobnoustrojów, takich jak zarodniki pleśni czy drożdże. Z kolei nienasycony miód pitny poddawany jest fermentacji w letniej, a nawet zimnej wodzie. Z tego względu znacznie łatwiej go zepsuć, jednak ilość składników odżywczych jest w nim o wiele większa.
Jakimi właściwościami charakteryzuje się miód pitny?
Jak już doskonale wiesz, właściwości miodu pitnego są po prostu zbawienne. Zawiera on między innymi kwasy organiczne, cukry proste oraz enzymy. Wszystko to sprawia, że miód pitny bardzo dobrze działa na pracę układu pokarmowego. Wspomaga również działanie wątroby i nerek. W niedużych ilościach trunek ten charakteryzuje się również działaniem leczniczym. Każdy miód pitny działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Nie można również nie wspomnieć o jego właściwościach profilaktycznych, dlatego zaleca się go spożywać w okresach jesienno-zimowych.
W jaki sposób miód pitny wpływa na twoje zdrowie?
Miód pitny stymuluje układ odpornościowy. W związku z tym chroni przed grypą, przeziębieniem czy zapaleniem gardła. Na tym nie koniec – trunek ten działa napotnie, dlatego świetnie sprawdza się w czasie stanów gorączkowych. Warto także zaznaczyć, że poleca się go osobom borykającym się ze schorzeniami układu krążenia. Miód pitny okazuje się zbawienny również w czasie problemów z trawieniem, bezsennością czy stresem.
Gdzie kupić i ile kosztuje miód pitny?
Produkt ten dostępny jest niemalże w każdym sklepie z alkoholem. Niektóre miodosytnie także bezpośrednio sprzedają swoje trunki. Nie jest tajemnicą, że samo miodosytnictwo to bardzo trudna sztuka. Właśnie dlatego cena miodu pitnego najwyższej jakości może być naprawdę wysoka. Tym samym butelka tego alkoholu to wydatek rzędu kilkunastu do nawet kilkuset złotych.
Jak zrobić miód pitny?
Miód pitny to coś, czym powinny zainteresować się doświadczone osoby, jeśli chodzi o tworzenie domowych alkoholi. Zadanie to jest dość wymagające, a na pewno czasochłonne. Jeśli jednak czujesz się na siłach, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował. Czego będziesz potrzebował do przygotowania tego alkoholu?
- 10 litrów miodu, najlepiej zakupionego bezpośrednio od pszczelarza;
- 120 gramów kwasku cytrynowego;
- 20 litrów wody;
- 1 opakowanie drożdży winiarskich;
- szklany gąsior o pojemności nie mniejszej niż 40 litrów;
- 1,5 litrowa butelka.
Kiedy zaopatrzysz się w takie produkty, będziesz mógł zająć się przygotowaniem alkoholu. Jak zrobić miód pitny?
W jaki sposób przygotować miód pitny?
Przygotowywanie miodu pitnego to dość złożony proces. Można go podzielić na cztery części. Jak wyglądają poszczególne zadania?
Przygotowanie matki drożdżowej
Aby przygotować miód pitny, należy zacząć od przyrządzenia matki drożdżowej. Do tego celu pozyskaj 1,5 litrową butelkę. Wsyp do niej drożdże winiarskie ze szczyptą pożywki, dodaj łyżeczkę cukru oraz zalej całość 1 litrem wody. Przygotowaną miksturę pozostaw w ciepłym miejscu na około tydzień. Po tym czasie matka drożdżowa będzie gotowa.
Przyrządzenie brzeczki miodowej
Wlej do naczynia 20 litrów wody oraz 10 litrów miodu. Zaznacz górną część objętości twojej mieszanki. To niezwykle ważne, żeby potem wiedzieć, ile wody musisz dolać. Następnie gotuj roztwór przez około pół godziny. Po upływie 30 minut uzupełnij całość wodą, aby osiągnąć początkowy poziom. Po schłodzeniu brzeczki wlej ją do gąsiora oraz dodaj kwasek cytrynowy i przygotowaną wcześniej matkę drożdżową. Pozostaw całość w miejscu o temperaturze w przedziale od 17°C do 19°C.
Fermentacja
Przez około 3 pierwsze tygodnie ma miejsce tak zwana fermentacja burzliwa, podczas gdy następne 5-6 tygodni nazywane jest fermentacją spokojną. Po tym czasie odciągnij brzeczkę za pomocą gumowego wężyka oraz przelej całość do drugiego naczynia. Gąsior dokładnie umyj oraz ponownie wlej do niego brzeczkę, po czym zamknij całość korkiem z rurką fermentacyjną.
Dojrzewanie
Nadszedł czas na ostatni, a zarazem niezwykle długi etap. Teraz twój miód pitny musi dojrzewać w gąsiorze przez równy rok. W tym czasie nabierze wiele aromatu oraz smaku, dlatego naprawdę warto zaczekać.
Jak podawać miód pitny?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak pić miód pitny. Odpowiedź jest bardzo prosta, gdyż dowolność jest ogromna. Napój ten może być spożywany zarówno na ciepło, jak i zimno. Często serwuje się go w glinianych kubkach. W przypadku, gdy zdecydujesz się na podanie go na gorąco, należy dodać do całości goździki lub laskę cynamonu, co bardzo pozytywnie wpłynie na sam smak.
Do jakich dań warto pić miód pitny?
Miód pitny idealnie sprawdza się w szczególności do dań rybnych, drobiu lub jagnięciny, ale sprawdzi się także do deserów. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać go do lodów czy słodkich napojów.
Miód pitny to napój, który zawiera w sobie wiele prozdrowotnych właściwości. Jego przygotowanie jest czasochłonne oraz naprawdę wymagające. Po długim oczekiwaniu otrzymasz jednak niesamowitą nagrodę, jaką jest bardzo smaczny, a, co ważniejsze – domowy trunek.