najmocniejsze piwa

Lubisz wysokoprocentowe napoje? Poznaj najmocniejsze piwa świata!

Ocena

Jesteś miłośnikiem mocniejszych alkoholi, więc piwa omijasz z daleka? Wbrew pozorom te trunki też potrafią kryć w sobie ogromną moc! Hitem jest szkocki wyrób, który ma aż 67,5 % alkoholu. Poznaj inne najmocniejsze piwa, które warto spróbować.

Niemal każdy z nas słyszał już o piwie bezalkoholowym – jest ono chętnie wybierane przez osoby, które nie mogą lub nie powinny spożywać trunków o dużej zawartości etanolu. Średnia moc klasycznych piw dostępnych na półkach w sklepie to około 5%. Być może miałeś już do czynienia z jeszcze mocniejszymi produktami, których zawartość alkoholu wynosi nawet 12% – są one nieco rzadziej spotykane, jednak również łatwo dostępne. Jednak najmocniejsze piwa potrafią mieć 30 %, a nawet ponad 60% alkoholu. W ich produkcji specjalizują się szczególnie nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy i Holendrzy, chociaż najmocniejsze piwa na świecie wyprodukował szkocki browar.

Moc w piwie – od czego zależy?

moc w piwie od czego zależy

Piwa mogą mieć różne stężenia alkoholu – zaczynając od tych zupełnie bezalkoholowych, a kończąc na trunkach o zawartości kilkunastu lub kilkudziesięciu procent alkoholu. Od czego to zależy? Warto przypomnieć sobie podstawy, które powinien znać każdy piwowar. Alkohol powstaje pod wpływem fermentacji. To drożdże odpowiedzialne są za przekształcanie cukru w dwutlenek węgla, a alkohol jest w tym przypadku produktem ubocznym. Im więcej cukru, tym więcej pożywki dla drożdzy, a tym samym większa moc piwa. Cukier natomiast pochodzi ze słodu, który odpowiada za zapach i smak napoju. Jeżeli chcesz zwiększyć moc swojego piwa musisz wiedzieć też, że duże znaczenie ma czas fermentacji – im jest dłuższy, tym piwo będzie mocniejsze.

Najmocniejsze piwa świata

najmocniejsze piwa świata

Szkocki browar Brewmeister znany jest z produkcji najmocniejszych piw na świecie. Ogromne zainteresowanie wzbudził jego wyrób z 2012 roku nazwany Armageddon – to piwo miało aż 65% alkoholu. Seria ta została jednak szybko wycofana, ponieważ dowiedziano się, że została wzmocniona alkoholem. Nie zraziło to jednak producenta piwa do kolejnych eksperymentów. Rok później Brewmeister wypuścił na rynek kolejne piwo, tym razem o zawartości alkoholu aż 67,5%. Nazywa się Snake Venom, co oznacza jad węża. Tylko jedna butelka tego trunku zawiera tyle alkoholu co równowartość 15 kieliszków wódki. Chociaż uważa się, wyroby te to obecnie najmocniejsze piwa na świecie, one również zostały wzbogacone alkoholem etylowym.

Holenderskie najmocniejsze piwa

holenderskie najmocniejsze piwa

Holenderski browar Koelschip także ma dużo do zaoferowania, jeśli chodzi o najmocniejsze piwa na świecie. Jego popisowym produktem jest Start The future o zawartości alkoholu 60%. Jego producent przyznaje, że do stworzenia tak mocnego trunku zachęciła go walka z konkurencją, a szczególnie cieszące się dużym powodzeniem mocne piwa szkockie. To nie pierwszy taki wyrób holenderskiego browaru – kilka lat wcześniej stworzył on piwo o stężeniu alkoholu aż 45%. Z uwagi na niecodzienny charakter tego typu trunków właściciel browaru zaleca picie ich w eleganckich kieliszkach, takich jak do koniaku czy whisky.

Najmocniejsze polskie piwo

Chociaż polskie piwa nie znajdują się w czołówce najmocniejszych piwa świata, w naszym kraju też są propozycje godne uwagi. Przykładem może być wymrażane piwo stworzone przez Browar Profesja i Browar Spółdzielczy o nazwie Krasnolud Four Roses. W jego składzie znajdziesz tylko wodę, słód, chmiel oraz drożdze, a zawartość alkohol w piwie to aż 19%. Co ciekawe, do jego produkcji wykorzystano słód wędzony torfem, co przyczyniło się do intensywnego smak oraz ciemno brunatnego koloru. Barwa jest nieprzejrzysta i nieprzezroczysta, kierując się ku czarnej. W smaku wyczuwane są też intensywne i wyraziste nuty dymione.

Mocne piwa, których warto spróbować

Lubisz mocne piwa? Nie musisz od razu sięgać po te z górnej półki o zawartości ponad 60% alkoholu. Z pewnością zainteresuje cię IPA, czyli India Pale Ale. To aromatyczne piwo eksportowane dawniej przez Brytyjczyków do Indii. Jest bardzo intensywne w smaku i zawiera porządną dawkę chmielu, skąd bierze się jego charakterystyczna goryczka. Chociaż posiada standardową zawartość alkoholu, z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom mocnego piwa. Mocno palone, ciemne i intensywne w smaku jest też piwo Russian Imperial Stout. W tym przypadku zawartość alkoholu sięga aż 13%. To piwo górnej fermentacji o wyraźnej goryczce, w którym dominują aromaty gorzkiej czekolady oraz kawy.

Jak widać, popularne wino czy whisky nie zawsze mają więcej alkoholu niż piwo. Jeżeli więc następnym razem będziesz miał ochotę na coś mocniejszego, wcale nie musisz rezygnować z tego orzeźwiającego napoju – wystarczy, że przypomnisz sobie, co mają ci do zaoferowania najmocniejsze piwa.

Archiwum: maj 2024