Czy po spożyciu drinków bezalkoholowych można wsiąść za kierownicę?

Spożywanie bezalkoholowych drinków przed jazdą samochodem to temat, który budzi wiele wątpliwości. Czy takie napoje są w pełni bezpieczne dla kierowców? Oto co należy wiedzieć, zanim przekręcisz kluczyk w stacyjce.

Ocena

Nie ma tolerancji dla pijanych kierowców

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to nie tylko przestępstwo, ale też jest skrajnie nieodpowiedzialne. Pijani kierowcy stwarzają ogromne zagrożenie na drodze, narażając na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu. Oprócz tego w przypadku spowodowania wypadku przez nietrzeźwego kierowcę obowiązkowe ubezpieczenie samochodu nie działa. Towarzystwo występuje z regresem, co oznacza to, że pijany kierowca będzie musiał z własnej kieszeni pokryć wszystkie szkody finansowe. 

Dodatkowo grożą mu surowe konsekwencje prawne, włącznie z utratą prawa jazdy i karą pozbawienia wolności. Społeczeństwo nie może tolerować tak nieodpowiedzialnych zachowań, dlatego kary dla pijanych kierowców są coraz surowsze. To jeden z powodów, dla których coraz więcej osób sięga po drinki bezalkoholowe. Czy rzeczywiście jest to lepsze rozwiązanie?

Czy po piwie bezalkoholowym można prowadzić samochód?

W Polsce zawartość alkoholu we krwi kierowcy nie może przekraczać 0,2 promila. Czy zatem prowadząc auto po piwie bezalkoholowym, nie trzeba obawiać się konsekwencji? Warto dodać, że przed skutkami pijackich rajdów nie chroni nawet ubezpieczenie AC

– Co do zasady polisa AC zapewnia ochronę finansową między innymi przed skutkami zdarzeń drogowych lub uszkodzeń auta, które powstały również z winy kierowcy. Jednak standardem jest umieszczanie w umowach zapisów wyłączających odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego w przypadku spożycia przez sprawcę alkoholu – wyjaśniają eksperci towarzystwa ubezpieczeniowego HDI.

Choć piwo bezalkoholowe z definicji nie zawiera alkoholu, jego spożycie przed jazdą samochodem wciąż budzi wątpliwości. Głównym powodem jest fakt, że niektóre marki piwa bezalkoholowego mogą zawierać śladowe ilości alkoholu, zwykle poniżej 0,5% objętości. Choć jest to poziom bardzo niski, w przypadku wypicia dużej ilości takiego piwa, może on potencjalnie wpłynąć na wynik badania alkomatem. Tu jednak trzeba byłoby spożyć naprawdę duże ilości.

Dodatkowo samo picie płynów przed jazdą może zwiększyć potrzebę skorzystania z toalety, co z kolei może rozpraszać kierowcę i negatywnie wpływać na jego koncentrację. Dlatego, choć spożycie piwa bezalkoholowego nie jest prawnie zabronione przed prowadzeniem pojazdu, dla pełnego bezpieczeństwa i komfortu jazdy lepiej jest wybierać napoje, które nie budzą żadnych wątpliwości, takie jak woda mineralna czy soki owocowe.

Bezalkoholowe drinki a prowadzenie pojazdu

Co z innymi bezalkoholowymi napojami, które imitują smak i wygląd popularnych alkoholi? Również one cieszą się rosnącą popularnością. Wiele osób sięga po nie w przekonaniu, że są one w pełni bezpieczne i nie wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów. Jednak czy tak jest w rzeczywistości? Kluczową kwestią jest skład tych napojów. Choć z definicji są one pozbawione alkoholu, mogą zawierać inne składniki, które potencjalnie wpływają na koncentrację i refleks kierowcy. Niektóre z nich, jak kofeina czy tauryna, są często dodawane do bezalkoholowych drinków w celu poprawy smaku i zwiększenia energii:

  • kofeina, choć powszechnie spożywana i akceptowana, może mieć negatywny wpływ na prowadzenie pojazdu. Nadmierne spożycie kofeiny może prowadzić do pobudzenia, nerwowości, a nawet zaburzeń rytmu serca. Takie objawy są wysoce niepożądane u kierowcy, który musi zachować pełną koncentrację i opanowanie za kółkiem;
  • tauryna, kolejny popularny składnik bezalkoholowych drinków, również budzi kontrowersje. Choć uważa się, że poprawia ona funkcje kognitywne i zmniejsza zmęczenie, jej długoterminowe efekty nie są do końca poznane. Niektórzy eksperci ostrzegają, że regularne spożycie tauryny może prowadzić do niepożądanych skutków zdrowotnych.

Każdy kierowca powinien to wiedzieć

Temat spożywania bezalkoholowych drinków przez kierowców jest złożony i wieloaspektowy. Choć same w sobie nie zawierają one alkoholu, w ich składzie mogą znajdować się inne substancje, które potencjalnie wpływają na zdolność prowadzenia pojazdu. Jako kierowca, najlepiej zrezygnuj z wszelkich napojów, które mogą negatywnie wpłynąć na twoje zdolności i skupienie za kółkiem. Wybieraj bezpieczne alternatywy i zawsze postępuj zgodnie z przepisami. Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego zawsze powinno być priorytetem.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Archiwum: sierpień 2024