gimlet

Gimlet – drink brytyjskich marynarzy. Jak go przygotować?

Gimlet to jeden z tych drinków, które powinien znać każdy barman. Podobnie jak większość barmańskich klasyków, doczekał się paru modyfikacji. Co wolisz – gim with lime czy rum? A może chcesz sprawdzić obie wersje tego orzeźwiającego koktajlu? Tu znajdziesz najprostsze przepisy.

Gimlet – przepis

gimlet przepis

Poniżej znajdziesz dwa najważniejsze przepisy na Gimlet oraz garść porad, dzięki którym podasz go w odpowiedni sposób.

Składniki i czas przygotowania

Bez względu na to, którą wersję drinka wybierzesz, jego przygotowanie zajmie ci 5 minut. Tyle wystarczy, by połączyć wybrany alkohol z sokiem z limonki oraz lodem. 

Klasyczny Gimlet krok po kroku

Do przygotowania tej wersji drinka potrzebujesz:

Aby przemienić te składniki w orzeźwiający koktajl, nie musisz robić zbyt wiele. Wystarczy, że wypełnisz shakera lodem i wlejesz wszystkie składniki. Po wykonaniu kilku energicznych ruchów możesz przelać napój do kieliszka koktajlowego. A jeśli chcesz zadbać o wygląd drinka, udekoruj go kawałkiem limonki. 

Jak przygotujesz Rum Gimlet? 

Przygotowanie drinka w tej wersji również jest bardzo proste. Przygotuj:

  • 40 ml brązowego rumu,
  • 20 ml soku z limonki.

Te składniki wlej do shakera, wymieszaj, a następnie przelej do kieliszka koktajlowego. Gotowego drinka możesz udekorować kawałkiem limonki. 

Jak Gimlet podbił świat?

jak gimlet podbił świat

Początki tego koktajlu wiążą się z brytyjską marynarką. Za jego twórcę uznaje się Sir Thomasa Desmonta Gimlette’a – lekarza, dzięki któremu uczestnicy długich morskich wypraw zaczęli łączyć gin z cytrusami. Mogły być to i cytryny, i limonki, których w brytyjskich koloniach nie brakowało. Zdarzało się też, że gin zastępowany był rumem – alkoholem, którego solidną porcję brytyjscy marynarze dostawali jako regularny przydział.

W jaki sposób Gimlet zyskał tak wielką sławę? Pomogły mu złośliwe uwagi na temat liczby limonek spożywanych na brytyjskich statkach. W latach 80. XIX wieku w amerykańskiej prasie coraz częściej pojawiały się wzmianki o Limey – Anglikach, których nieco złośliwie zaczęto nazywać w taki właśnie sposób. Miało to jednak i dobrą stronę, gdyż wraz z takimi publikacjami coraz częściej mówiło się o drinkach z ginem i limonką. W 1930 roku ukazała się książka Harry’ego Craddocka, w której pojawiła się oficjalna receptura na ten koktajl. Od tej pory Gimlet stał się znany na całym świecie.

Jak Gimlet pomagał w walce ze szkorbutem? 

jak gimlet pomagał w walce ze szkorbutem

Gimlet jest jednym z wielu drinków, które narodziły się na brytyjskich okrętach. Marynarze, nękani szkorbutem, chętnie sięgali po koktajle, w których pojawiała się cytryna. Wierzono, że dodawanie jej do alkoholu wzmocni organizm, a tym samym uchroni przed chorobą.

Drink, kojarzony w brytyjskimi marynarzami i leczeniem szkorbutu, jest dziś jednym z barmańskich klasyków. Jeśli szukasz pomysłu na orzeźwiające i proste drinki, Gimlet będzie idealnym rozwiązaniem. 

5/5 - (1 vote)

Archiwum: styczeń 2024