Polska whisky, czyli marzenie czy rzeczywistość? Czy taki trunek w ogóle istnieje?
Irlandzka whisky czyli mniej znana a zacna
Szkocka whisky. Poznaj tajemnice jednego z najbardziej popularnych trunków
Szklanki do whisky – w czym podawać ten trunek?
Kamienie do whisky – czy warto z nich korzystać?
Japońska whisky – czy warto po nią sięgnąć? Sprawdź!
Ile płatków dębowych na litr whisky? Doskonałość smaku w zasięgu ręki
Bourbon sour – sprawdź, jak przygotować ten drink!
Najdroższe whisky – ile kosztują? Co je wyróżnia?
Whisky to znany na świecie wysokoprocentowy trunek, który zyskał popularność również w Polsce. Ten alkohol produkuje się ze sfermentowanych ziaren żyta, jęczmienia i kukurydzy. Tajemnica tkwi w dojrzewaniu trunku w dębowych beczkach. Poznaj pomysły na drinki z whiskey w roli głównej!
Alkohol w różnej postaci często gości na stołach podczas wieczorów spędzanych ze znajomymi, a także rodzinnych wydarzeń. Whisky to jeden z najpopularniejszych alkoholi. Może być spożywana w wersji solo ze specjalnymi kamieniami chłodzącymi lub z napojami bezalkoholowymi i innymi dodatkami, które nieco łagodzą charakterystyczny i mocny smak tego trunku. W dalszej części artykułu poznasz historię whisky, metody produkcji tego trunku, a także sposoby serwowania! Znajdziesz także kilka ciekawych pomysłów na drinki z prawdziwą whisky, które każdemu przypadną do gustu.
Whisky – co to za trunek?
Whisky to wysokoprocentowy alkohol wytwarzany ze zboża. Swój unikalny kolor i aromat zawdzięcza leżakowaniu w specjalnych dębowych beczkach. Ten trunek ma około 40% zawartości alkoholu.
Rodzaje whisky
Istnieje kilka rodzajów whisky. Wiele zależy od konkretnego kraju, w którym jest produkowana.
Ze względu na pochodzenie wyróżnia się między innymi:
- Whisky szkocką wytwarzaną wyłącznie w Szkocji ze słodu jęczmiennego. Minimalny czas leżakowania to trzy lata. Najpopularniejsi producenci to na przykład: Ardbeg, Glenfiddich, Glenmorangie, Teacher’s, The Famous Grouse.
- Whisky amerykańskie, które powstaje z zacieru zbóż. W tym przypadku wyróżnia się następujące odmiany: burbon, whisky kukurydziana, pszenna, żytnia, słodowa. Najpopularniejsi producenci to: Jim Beam, Wild Turkey, Maker’s Mark, Elijah Craig, Jack Daniel’s.
- Whisky irlandzkie produkowane z jęczmienia i słodu jęczmiennego. Ten rodzaj poddawany jest aż trzykrotnej destylacji. Czas leżakowania to minimum trzy lata. Do znanych producentów zaliczają się m.in.: Tullamore Dew, Midleton, Jameson.
- Whisky japońska produkowane ze słodu jęczmiennego. Najpopularniejsi producenci to Suntory oraz Nikka.
Do tego zestawienia warto dodać również polską whisky, która z pewnością nie jest gorsza od powyższych. Do najbardziej znanych producentów należą na przykład Lumberhill Amberdog czy J.A. Baczewski.
Inny podział whisky bierze pod uwagę rodzaj zboża użytego do produkcji:
- whisky single malt, czyli wytwarzane ze słodu jęczmiennego;
- whisky grain, czyli zbożowe;
- whisky blended, czyli mieszane.
Alkohol whisky – jak powstaje?
Whisky powstaje na skutek podwójnej destylacji. Wytwarzana jest z ziaren żyta, jęczmienia i kukurydzy. Leżakuje w dębowych beczkach. Długość leżakowania zależna jest od konkretnego producenta i kraju, w którym powstaje ten trunek, jednak minimalny czas to dwa lata. Po tym okresie whisky nabiera unikalnego smaku i aromatu.
Whisky – jak podawać?
Jeśli chodzi o serwowanie whisky, powinna być przede wszystkim delikatnie schłodzona. Najpopularniejszym sposobem jest podawanie jej w niskich szklankach z grubymi ściankami z dodatkiem lodu. Jednak lód sprawia, że kubki smakowe są lekko znieczulone na intensywny smak whisky, co może przeszkadzać największym smakoszom. Dodatkowo lód rozcieńcza ten trunek. Aby temu zapobiec, można użyć specjalnych kamieni chłodzących. Oprócz picia whiskey w wersji solo można robić na jej bazie drinki, dodając inne składniki.
Whisky czy whiskey?
Funkcjonują dwie pisownie omawianego trunku – whisky i whiskey. Używanie jednej z tych nazw jest ściśle związane z pochodzeniem tego alkoholu. Irlandczycy używają nazwy whiskey, podobnie jak mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Z kolei w Szkocji oraz w Japonii używa się nazwy whisky. Natomiast niezależnie od przyjętej pisowni słowo to wymawia się w ten sam sposób.
Whisky – ceny
Zastanawiasz się pewnie, jaka jest cena whisky. Zależy ona w dużej mierze od konkretnego rodzaju i producenta. Ceny zaczynają się od około 80 złotych. Droga whisky kosztuje nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Drinki z whisky
Wiele osób pije whisky jako samodzielny trunek. Powinien być schłodzony – świetnie sprawdzają się specjalne kostki chłodzące do drinków. Jeśli nie jesteś miłośnikiem oryginalnego i dosyć mocnego smaku whisky, możesz spróbować stworzyć wyjątkowe drinki na bazie tego alkoholu. Poniżej znajdziesz kilka propozycji na smaczne drinki z whisky. Spróbuj przygotować je samodzielnie w domu i zaskocz znajomych!
Drink whisky sour
Do przygotowania Whisky Sour będziesz potrzebować: alkohol whisky, sok z cytryny i syrop z cukru trzcinowego. Wszystkie składniki włóż do shakera i dokładnie wymieszaj. Następnie miksturę przelej do szklanki i udekoruj wisienką.
Drink whisky z colą
Ten drink składa się po prostu z whisky, coli i plasterków limonki. Wszystkie składniki przelej do szklanki wypełnionej lodem i delikatnie wymieszaj. Dodaj plasterki limonki i gotowe! To bardzo prosty drink, który każdemu przypadnie do gustu.
Godfather
Godfather zawiera whisky i likier amaretto. Wystarczy wszystkie składniki przelać do szklanki i delikatnie wymieszać.
Irish coffee
To oryginalna propozycja na drinka z dodatkiem aromatycznej i energetyzującej kawy. W składzie Irish coffee znajdziesz irlandzką whisky, gorącą kawę, śmietankę i brązowy cukier. Na początku włóż śmietankę do zamrażalki. Następnie przygotuj szklankę, wsyp cukier i wlej kawę, a na końcu dodaj whisky. Wymieszaj dokładnie całość i dodaj śmietankę.
Whisky to popularny trunek, który trafia w gusta największych smakoszy. Ma intensywny smak i aromat. Możesz spożywać ten trunek w klasycznej wersji z dodatkiem lodu lub specjalnych kamieni chłodzących. Jeśli jednak nie jesteś miłośnikiem intensywnego smaku, możesz skomponować wyjątkowe drinki na bazie tego alkoholu.