piwo smakowe

Piwo smakowe jest prawdziwym hitem – dowiedz się, z czego wynika popularność tego napoju

Ocena

Piwo smakowe nazywane bywa też aromatyzowanym. Wzbogacone jest dodatkowymi składnikami smakowymi, co wpływa na jego oryginalny smak. Dowiedz się, w jaki sposób powstaje oraz komu przypadnie do gustu.

Piwo smakowe już od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wbrew pozorom jest chętnie wybierane nie tylko przez kobiety – istnieje duże grono mężczyzn, którzy są otwarci na zmiany i lubią od czasu do czasu spróbować czegoś nowego. Trunki te są lekkie i doskonale gaszą pragnienie, dzięki czemu popyt na nie wzrasta podczas letnich dni. Niekiedy nie zawierają alkoholu, więc decydują się na nie kierowcy. Popularne shandy i radlery wytwarzane są w nieco zmienionej technologii niż piwa tradycyjne, jednak do ich produkcji także używa się surowców z najwyższej półki, w tym aromatów naturalnych.

Piwo smakowe – jak powstaje?

piwo smakowe jak powstaje

Piwo smakowe może być produkowane na dwa sposoby – poprzez dodanie substancji aromatycznych już po zakończonej fermentacji alkoholowej lub przed filtracją, jeszcze na etapie powstawania brzeszczki. Technologia wytwarzania tego rodzaju piwa jest nieco zmodyfikowana, chociaż w dalszym ciągu jego podstawą jest słód. Ważnym elementem produkcji jest rozcieńczanie piwa bazowego – zazwyczaj najpierw w tym celu używa się substancji aromatyzujących, a następnie wody. W ten sposób osiąga się pożądany smak oraz zawartość alkoholu.

Czy piwo smakowe to nowość?

Mogłoby się wydawać, że piwo smakowe to wynalazek kilku ostatnich lat. Tak naprawdę jednak pierwszy raz powstało w XIX w, więc ma już około 100-letnią tradycję. Co ciekawe, stworzono je zupełnie przez przypadek. W tym czasie do pubu pewnego Niemca Franza Kuglera przyjechała pokaźna grupa rowerzystów, a jego zapasy piwa okazały się niewystarczające. Zmieszał więc piwo z lemoniadą, co bardzo przypadło do gustu obecnym. Napój był lekki, odżywczy i doskonale gasił pragnienie. Został nazwany radlerem, co po niemiecku oznacza rowerzystę. Nazwa ta używana jest także obecnie i oznacza nic innego, jak piwo z dodatkiem lemoniady.

czy piwo smakowe to nowość

Shandy, czyli popularny napój piwny

Innym rodzajem piwa smakowego jest shandy. Tym razem nie pochodzi ono z Niemiec, tylko z Wielkiej Brytanii. Jest to połączenie piwa z napojem bezalkoholowym w proporcjach 1:1. Do produkcji shandy często używa się cydrów lub piw imbirowych. Charakteryzuje się niską zawartością alkoholu, a nawet dostępne są jego wersje zupełnie bezalkoholowe. To lekki i orzeźwiający napój, który produkowany jest także w Polsce już od lat 60. XX wieku. Swoje własne shandy wprowadziła na przykład Grupa Żywiec – składa się ono w 40% z piwa oraz w 60% z cytrusowej lemoniady. Inne browary oferują piwa o smaku mango, jabłka, wiśni, śliwki, a nawet kawy czy tiramisu.

Smakowe piwo bezalkoholowe

smakowe piwo bezalkoholowe

Piwa typu radler lub shandy dostępne są w wersji bezalkoholowej. To świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu, na który mogą zdecydować się nawet osoby niespożywające alkoholu, w tym dla kierowcy lub niepełnoletni. Także kobiety w ciąży oraz osoby przyjmujące niektóre leki nie powinny spożywać napojów z zawartością etanolu. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, większość browarów posiada w swojej ofercie zamienniki tradycyjnych piw. Ich oferta jest bardzo szeroka, więc sam możesz wybrać smak piwa, na który masz ochotę.

Komu przypadnie do gustu piwo smakowe?

Tradycyjne piwa wyróżniają się goryczką, której intensywność zależy od zawartości chmielu – chociaż przypada ona do gustu smakoszom tego napoju, nie każdy lubi gorzki aromat. Jeżeli wolisz słodkie i orzeźwiające smaki, piwa smakowe z pewnością przypadną ci do gustu, ponieważ niemal niewyczuwalna jest w nich charakterystyczna goryczka. Nawet najwięksi miłośnicy klasycznego piwa z czasem docenią owocowego radlera. Kiedy? Na przykład w upalne dni, gdy potrzebujesz orzeźwienia. Bezalkoholowe piwa to także doskonały wybór, jeżeli z imprezy czy spotkania rodzinnego będziesz wracał samochodem.

Najlepsze piwo smakowe

Chciałbyś osobiście sprawdzić, jak smakuje piwo smakowe? Nie będziesz mieć z tym żadnego problemu, ponieważ są one niezwykle popularne i łatwo dostępne. Niemal wszyscy producenci czołowych koncernów piwowarskich posiadają je w swojej ofercie. W sklepie można znaleźć różne ich warianty, nawet piwa pszeniczne lub ciemne z dodatkiem smakowym. Godne uwagi jest to, że ich wersje bezalkoholowe dostępne są w sklepach internetowych i można je zamówić online.

Archiwum: luty 2024