Ouzo – tradycyjna grecka wódka
Dobra wódka na prezent – czym powinna się charakteryzować?
Polskie wódki – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Czy wódka zamarza? Zrozumienie wpływu temperatury na alkohol
Czym popijać wódkę?
Dzięgielówka – co to za alkohol? Charakterystyka i smak
Jakie rodzaje wódek dostępne są na rynku?
Indeks glikemiczny wódki – czy mogą ją pić diabetycy?
Wódka gazowana – czym właściwie jest, jak i z czym ją pić?
Wódka na ból zęba – czy alkohol jest skuteczny w radzeniu sobie z bólem zębów?
Wódka carska – na co pomaga? Czy jest skuteczna?
Jaka wódka na wesele – jaką wódkę na wesele wybrać? Nasze porady!
Wódka z pieprzem na żołądek – czy działa? Co należy wiedzieć o wpływie wódki z pieprzem na żołądek?
Najdroższa wódka na świecie – ile kosztuje butelka?
Wódka na pasożyty – jak alkohol wpływa na organizm?
Jak zrobić wódkę? Sposoby na domowe nalewki z owoców, cukierków i nie tylko!
Kieliszki do wódki – czym kierować się przy ich wyborze?
Wódka to bardzo popularny alkohol w Polsce. Gości na stołach podczas świąt i innych rodzinnych wydarzeń. Można pić ją prosto z kieliszka lub jako dodatek do kolorowych drinków. Poznaj historię tego trunku i kilka pomysłów na drinki z wódką!
Wódka jest alkoholem wysokoprocentowym. Jeśli nie jesteś wielbicielem smaku i aromatu tego trunku, możesz wybrać smakowe wersje. Wybór jest ogromny, jednak tak jak w przypadku innych alkoholi – warto zachować umiar. Można nawet powiedzieć, że wódka to element polskiej kultury. Wiążą się z nią różne tradycje, alkohol ten pojawia się także w literaturze i muzyce. Jak wytwarza się ten trunek? Jaka jest jego historia? Ile kosztuje wódka? Na te pytania poznasz odpowiedź w dalszej części artykułu. Na końcu znajdziesz także kilka ciekawych pomysłów na drinki z wódką.
Wódka – co to za trunek?
Wódka to wysokoprocentowy alkohol składający się z mieszanki alkoholu etylowego z wodą. Może zawierać również dodatkowe składniki, nadające jej unikalny smak i aromat. Alkohol etylowy wytwarzany jest w procesie fermentacji ziemniaków lub zbóż. Jeśli chodzi o minimalną zawartość alkoholu w wódce, to wynosi ona 37,5%, jednak większość tego typu trunków ma około 40%.
Co ciekawe, dawniej wódka uznawana była za lekarstwo, jednak zawartość tego alkoholu wynosiła wówczas zaledwie 14%.
Rodzaje wódki
Jest wiele rodzajów wódki, w zależności od przyjętego kryterium. Wyróżnia się między innymi:
- wódkę czystą będącą mieszaniną spirytusu i wody;
- wódkę gatunkową będącą mieszaniną spirytusu, wody i innych dodatków;
- wódkę luksusową, której zawartość metanolu wynosi 30 g/hl;
- wódkę wyborową, w której zawartość metanolu wynosi 31-99 g/hl;
- wódkę zwykłą, w której zawartość metanolu wynosi 100 g/hl.
To podstawowa klasyfikacja, jednak takich podziałów może być znacznie więcej.
Wódka – historia trunku
Pierwsze trunki, które przypominały dzisiejszą wódkę, pojawiły się w krajach arabskich, a następnie trafiły do Europy. Jednak w tamtym czasie ten płyn był używany wyłącznie do produkcji lekarstw i perfum.
Następnie wódkę, jaką znamy dziś, zaczęła pić arystokracja. Wtedy ten alkohol uznawany był za luksusowy. Gościł na stołach podczas hucznych przyjęć. Z kolei chłopi mogli pozwolić sobie na picie wódki wyłącznie podczas specjalnych okazji, np. na weselu. Z czasem ta tradycja stawała się coraz powszechniejsza. Potem trafiła do karczm i zaczęła konkurować z piwem. Dziś wódka jest jednym z najpopularniejszych rodzajów alkoholu.
Wódka – jak powstaje?
Wódkę wytwarza się z ziemniaków lub zbóż. W Polsce najczęściej produkuję się wódkę z ziemniaków i żyta. Rosjanie najczęściej wytwarzają wódkę z pszenicy.
Ziemniaki poddaje się działaniu pary o wysokiej temperaturze. Skrobia rozkłada się do cukrów prostych i w ten sposób powstaje kleik skrobiowy, który fermentuje w połączeniu z drożdżami gorzelniczymi. Kolejny punkt to destylacja powstałego alkoholu. Często etap ten powtarzany jest kilkukrotnie. Następnie płyn poddawany jest ratyfikacji. W efekcie tych działań powstaje spirytus, który należy połączyć ze specjalną wodą demineralizowaną, aby powstała wódka.
Wódka – jak podawać?
Wódka bardzo często gości w polskich domach. Jak podawać ten znany i lubiany alkohol? Mocna wódka powinna być przede wszystkim bardzo dobrze schłodzona. Jej temperatura powinna wynosić od około 5 do 10°C. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę, dobrą praktyką jest podawanie wódki w kubłach wypełnionych lodem. Ten trunek można pić prosto z kieliszka, którego pojemność waha się od 40 do nawet 80 ml. Wódka to wysokoprocentowy alkohol o charakterystycznym smaku, jednak picie tego trunku wprost z kieliszka nie każdemu może przypaść do gustu. W takim wypadku świetnym rozwiązaniem będzie przygotowanie pysznych drinków z wódką w roli głównej.
Wódka – ceny
Jakie są ceny wódki? Nie jest to drogi alkohol. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego rodzaju oraz od producenta. Ile kosztuje najtańsza wódka w Polsce? Za wódkę 0,5 l najmniej zapłacisz ok. 13 złotych, a średnia cena wynosi ok. 30-40 złotych.
Drinki z wódką
Jeśli nie jesteś miłośnikiem wódki w czystej postaci, wypróbuj poniższe pomysły na pyszne drinki na bazie tego alkoholu. Bez żadnego problemu przygotujesz je samodzielnie w domu i zaskoczysz gości.
Sex on the beach
W składzie Sex on the beach znajdziesz wódkę, likier brzoskwiniowy, sok pomarańczowy i sok żurawinowy. Przygotowanie tego drinka jest banalne. Wystarczy umieścić wszystkie składniki w shakerze i dokładnie wymieszać. Następnie uzyskaną miksturę przelać do szklanki wypełnionej kruszonym lodem i gotowe.
Szarlotka
Ten drink to coś dla prawdziwych miłośników pysznej i aromatycznej szarlotki. Znajdziesz w nim wódkę żubrówkę, sok jabłkowy i cynamon. Wszystkie te składniki należy wymieszać w shakerze i przelać do szklanki wypełnionej kruszonym lodem.
Wściekły pies
To coś dla prawdziwych smakoszy! Do przygotowania Wściekłego Psa wystarczy ci wódka, syrop malinowy i tabasco. Do kieliszka wlej syrop, a następnie wódkę. Całość uzupełnij kroplami tabasco. To propozycja dla fanów ostrego smaku, podawana w formie shotów.
White Russian
W składzie White Russian znajdziesz wódkę, likier kawowy i skondensowane mleko. Najpierw do szklanki z kostkami lodu wlej wódkę oraz likier. Następnie wlewaj powoli po ściankach szklanki mleko, tak aby powstał drink warstwowy. Ta propozycja na wyjątkowy koktajl z pewnością zrobi wrażenie na twoich znajomych.
Wódka to znany i lubiany w Polsce trunek. Gości na stołach podczas świąt, urodzin i jest nieodłącznym elementem polskich wesel. Można pić ją prosto z kieliszka lub tworzyć na jej bazie ciekawe drinki. Skorzystaj z powyższych przepisów lub wykaż się kreatywnością i samodzielnie stwórz oryginalne kompozycje. Przyjaciele i rodzina będą pod wrażeniem!