nalewka z bananów

Nalewka z bananów, czyli jak ze smakiem wykorzystać wartości odżywcze odkryte tysiące lat temu?

Nalewka z bananów charakteryzuje się aksamitnym smakiem, który umili ci niejedno spotkanie z bliskimi. Te owoce to istna skarbnica potasu i innych cennych minerałów. Jak samodzielnie przygotować smaczny trunek?

Banany to jadalne rośliny, które należą do rodziny Musa. Występują w wielu miejscach na świecie w licznych kształtach i odmianach. Hodowla tych owoców ma miejsce w aż 135 krajach, a jej celem w większości wypadków jest sprzedaż. Nie oznacza to jednak, że banany nie są używane do innych celów. Możesz je wykorzystać do przygotowania ciasta, wina albo piwa. Ponadto nalewka z bananów ostatnimi czasy robi się coraz popularniejsza. Jest smaczna i zdrowa, dlatego warto się jej przyjrzeć.

Czym charakteryzują się banany?

  nalewka z bananów-charakterystyka

Nazwa samych owoców pochodzi od arabskiego słowa, które oznacza palec. Najczęściej banany osiągają długość od 10 do 15 centymetrów i rosną w groniastych owocostanach. Wbrew popularnemu mitowi, ich czarne końcówki są jadalne. Uprawa tych owoców rozpoczęła się około 7000 lat temu na terenie Malezji. To stamtąd owoce trafiły do Indii, a później na czarny ląd, gdzie rosną po dziś dzień. Plantacje bananów znajdziesz między innymi w Australii czy Azji. Owoce powinny być traktowane bardzo ostrożnie, odpowiednio chłodzone oraz możliwe szybko transportowane. W przeciwnym razie może dojść do wydzielenia etylenu, który odpowiada za ich dojrzewanie. Niska temperatura sprawia, że banany mogą być przechowywane nawet przez 4 tygodnie. 

Jakie wartości odżywcze mają banany?

Nalewka z bananów to bardzo zdrowotny trunek. Wszystko dlatego, że mają w sobie naprawdę wiele minerałów oraz witamin. Jakich?

 • witaminę A;
 • witaminę C;
 • witaminy z grupy B;
 • witaminę  E;
 • witaminę K;
 • potas;
 • wapń;
 • magnez;
 • fosfor.

Ilość tych składników sprawia, że banany niezwykle pozytywnie oddziałują na twój organizm. Warto zawrzeć je w swojej diecie, jednak jak się okazuje, nalewka z bananów jest jeszcze lepsza. Alkohol uwydatnia wartości odżywcze i sprawia, że sam trunek jest bardzo zdrowy. Owoce są polecane wszystkim osobom, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Na samym końcu musimy wspomnieć o tym, że poprawiają samopoczucie, dokładnie tak samo, jak nalewka z banana. 

nalewka bananowa-wartości odżywcze

Nalewka z bananów – jak wiele potasu ci dostarczy?

Bananówka to alkohol, w którym zawarte jest wiele potasu. Składnik ten jest niezbędny do poprawnego funkcjonowania organizmu, dlatego musisz dbać o jego odpowiednią ilość. Szybka nalewka z bananów pozwala na znormalizowanie poziomu ciśnienia we krwi, a także złagodzenie napięcia, które występuje w tętnicach i żyłach. Efektem tego jest znacznie lepsze dotlenienie wszelkich narządów. Co więcej, nalewka z bananów pozytywnie wpływ na profilaktykę odnośnie do ataków serca, udaru czy miażdżycy. 

Nalewka bananowa – przepis na egzotyczny alkohol

Nalewka z bananów to trunek, którego przygotowanie nie wymaga od ciebie wiele wysiłku. Składniki, w jakie będziesz musiał się zaopatrzyć, wyglądają następująco:

 • 5 litrów wódki;
 • 5 bananów;
 • 300 ml wody;
 • 0,5 kg cukru;
 • 2 laski wanilii.

Nalewka bananowa – przygotowanie:

 1. Obierz banany ze skórki, pokrój w plastry oraz rozgnieć za pomocą tłuczka do ziemniaków.
 2. Umieść owoce w dużym słoiku, po czym zalej wódką i odstaw na 7 dni.
 3. Przyrządź syrop cukrowy za pomocą cukru oraz wody.
 4. Dodaj do swojego syropu laskę wanilii.
 5. Wystudź syrop oraz połącz go z alkoholem, który zlałeś spod bananów.
 6. Odstaw zamknięte naczynie na około 10 dni.
 7. Po upływie tego czasu przefiltruj całość i rozlej do butelek. Pamiętaj, aby zrobić to kilkukrotnie, tylko i wyłącznie w ten sposób będziesz w stanie uzyskać w pełni klarowną nalewkę bananówkę. 

nalewka z bananów-przygotowanie

Innym wariantem jest nalewka bananowa na spirytusie. Alkohol ten będzie jednak znacznie mocniejszy, co nie przypadnie do gustu sporej ilości osób. Owoce te są bardzo delikatne, a smak samego trunku może zostać zniszczony przez mocny spirytus. Przepis możesz jednak dowolnie go modyfikować w taki sposób, aby był dla ciebie możliwie najlepszy.

3.9/5 - (33 votes)

 

Archiwum: maj 2024