white russian

White Russian – drink o deserowym smaku. Jak go przygotować?

To klasyka dla każdego, kto lubi drinki z wódką i kawą. Co sprawiło, że White Russian stał się jednym z najsłynniejszych koktajli na świecie? W jaki sposób możesz go przygotować w swoim domu?

White Russian – przepis na kultowego drinka

white russian przepis na kultowego drinka

Składniki i przygotowanie 

Biały Rusek to idealny drink dla niecierpliwych. Przygotujesz go w 5 minut. To wystarczająco dużo czasu na połączenie likieru kawowego z wódką i słodką śmietanką, dzięki której napój lepiej wygląda i ciekawiej smakuje. 

Chcesz się zrelaksować przy tym aromatycznym drinku? Przygotuj:

  • 60 ml wódki,
  • 30 ml likieru kawowego, 
  • 30 ml śmietanki 30%,
  • kilka kostek lodu.

Jeśli chcesz przemienić te składniki w słynnego drinka:

  • przygotuj niską szklankę o pojemności 200 ml, 
  • wrzuć do szklanki kilka kostek lodu, 
  • wlej porcję wódki,
  • dodaj porcję likieru kawowego, 
  • dodaj słodką śmietankę.
wgite russian przepis

Jak podawać tego drinka? 

Aby gotowy drink dobrze się prezentował, powinieneś podawać go w niskiej szklance z grubym dnem. Takie drinki jak Biały Rosjanin możesz podawać w wersji warstwowej, możesz też wymieszać ze sobą wszystkie składniki. Jeśli chcesz przygotować ten napój w bardziej deserowym wariancie, możesz go dodatkowo udekorować odrobiną wiórków czekoladowych lub cynamonu. 

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdza się White Russian? Słodki smak sprawia, że jest on dobrą alternatywą dla klasycznych deserów. Możesz go zatem podać po rodzinnym obiedzie lub uroczystym posiłku w gronie znajomych. Możesz też po niego sięgnąć w długie wieczory, szczególnie w chwili, gdy chcesz się zrelaksować po ciężkim dniu. 

Biały Rosjanin wygląda kusząco, a jego kawowy aromat oczaruje każdego. Choć jest dość kalorycznym napojem, od czasu do czasu możesz się na niego skusić. 

White Russian – skąd ta nazwa?

white russian skąd ta nazwa

Myślisz, że Biały Rosjanin to drink pochodzący ze wschodu? Jesteś w błędzie, gdyż odniesienie do Rosji nie ma nic wspólnego z pochodzeniem tego koktajlu. 

Moda na łączenie likieru kawowego z wódką zaczęła się pod koniec lat 40. XX wieku w Belgii. Skąd zatem odniesienie do Rosji? Najprawdopodobniej przy wymyślaniu nazwy drinka skupiono się na jego składnikach, a dokładniej wódce, do której Rosjanie mają szczególny sentyment.

White Russian – drink z filmu braci Coen 

Drink o nazwie Rosjanin narodził się w zachodniej Europie w trudnych czasach Zimnej Wojny. W jakich okolicznościach powstał pierwszy przepis? Jak kawowy drink z wódką podbił świat? 

white russian-drink

Rosjanin o belgijskich korzeniach 

Dzieje Białego Ruska zaczynają się w 1949 roku w Brukseli. Autorem przepisu był Gustave Tops, pracujący jako barman w hotelu Metropole. Jedną z jego klientek była Perle Mesta – amerykańska ambasador w Luksemburgu. To dla niej Tops przygotował napój z wódką, której smak miał złagodzić likier Kahlua – meksykański rarytas, pojawiający się dziś w wielu drinkach (m.in. Baby Guinness i Orgazm). Pani ambasador nowatorski duet przypadł do gustu, dzięki czemu i drink, i jego twórca, zajęli ważne miejsce w dziejach sztuki barmańskiej. 

Od Black do White – metamorfozy kawowego drinka

Pierwszą wersję drinka nazwano Black Russian, wkrótce jednak podstawowy przepis poszerzono o śmietankę. Pierwsze wzmianki o takiej wersji napoju pochodzą z lat 60. XX wieku. W ten sposób powstał Biały Rosjanin, który początkowo nie cieszył się zbyt wielkim powodzeniem i pozostawał w cieniu swego czarnego towarzysza. Sytuacja zmieniła się jednak pod koniec lat 90. XX wieku, kiedy to kawowy drink ozdobiony śmietaną pojawił się na wielkim ekranie. 

Co pije Big Lebowski?

White Russian stał się jeszcze bardziej popularny za sprawą filmu „Big Lebowski”. W słynnej produkcji braci Coen drink ten pojawia się w rękach Kolesia, granego przez Jeffa Bridgesa. Ta wielka produkcja z 1998 roku sprawiła, że picie Białego Rosjanina stało się modne na całym świecie, a grono miłośników drinka z kawą i wódką znacznie się poszerzyło. 

white-russian-co pije big lebowski

White Russian jest dziś drinkiem znanym i cenionym na całym świecie. Jeśli masz ochotę na rozgrzewający deser z procentami, sięgnij po przepis na ten kultowy napój. Kawowy likier i śmietanka złagodzą smak wódki, a alkohol pomoże ci się odprężyć po ciężkim dniu. Znasz lepszą receptę na długie zimowe wieczory? 

4.7/5 - (7 votes)

Źródło zdjęcia: Steven Miller via Flickr, CC BY-SA 2.0


Archiwum: styczeń 2024