cachaca

Cachaça – czyli rum brazylijski. Jak powstaje i jak go pić?

Cachaça to niezwykle popularny w Brazylii destylat, zwany też (czy słusznie?) „brazylijskim rumem”. Ostatnio coraz częściej butelki z cachaçą pojawiają się i u nas. Dowiedz się więcej o procesie produkcji tego alkoholu oraz jak piją go Brazylijczycy!

3/5 - (1 vote)

Jeśli cachaça – to wyłącznie z Brazylii. Alkohol ten jest przez Brazylijczyków traktowany na podobnej zasadzie, jak certyfikowane są przez UE produkty regionalne. Aby móc opatrzyć butelkę tą nazwą, trunek musi spełniać określone warunki, z krajem pochodzenia na czele. Jakie drinki możesz skomponować na bazie tego alkoholu? Sprawdź przepis!

Caipirinha – przepis na drinka na bazie cachaçy

cachaca caipirinha

Być może nawet częściej niż czystą cachaçę Brazylijczycy piją ją w popularnym drinku zwanym caipirinha. Przygotowanie go zajmie tylko 3 minuty, a składniki potrzebne na jedną porcję to:

 • 60 ml cachaçy;
 • pół limonki;
 • 1,5–2,5 łyżeczki drobnego cukru lub cukru pudru;
 • plasterek limonki do dekoracji.
 1. Pokrój limonkę na małe cząstki.
 2. Wrzuć je razem z cukrem do szklanki i dobrze zgnieć.
 3. Zmieszaj razem przy pomocy tłuczka barmańskiego. 
 4. Następnie dodaj alkohol i dobrze wymieszaj. 
 5. Możesz dorzucić drobne kostki lodu i ponownie wymieszać. 
 6. Udekoruj drinka plasterkiem limonki.

Cachaça – rum czy wódka?

cachaca rum czy wódka

Prawo brazylijskie definiuje cachaçę jako trunek wytwarzany z wyprodukowanego w Brazylii cukru trzcinowego, o zawartości alkoholu mieszczącej się w przedziale 38-49 procent. Produkcja odbywa się w temperaturze 20 stopni Celsjusza i polega na destylacji sfermentowanego soku z trzciny cukrowej. Zgodnie z prawem, do trunku można dodawać do 6 g cukrów na litr.

Jeżeli alkohol nie spełni wymienionych wymogów, nie może być sprzedawany jako cachaça, ale jedynie jako aguardente de cana („brandy z trzciny cukrowej”).

Jakim alkoholem jest właściwie cachaça?

Trunki produkowane z trzciny cukrowej kojarzą się wielu konsumentom głównie z rumem. Czy więc cachaça to rum brazylijski? Popularnie tak właśnie się ten alkohol określa, jednak specjalistom jego klasyfikacja przysparza trudności! Podczas gdy rum produkuje się na bazie melasy z trzciny cukrowej, cachaça powstaje ze sfermentowanego soku. Różnicę w produkcji podkreślają zwolennicy zaklasyfikowania cachaçy jako wódki.

Specjaliści optujący za włączeniem tego trunku do rumów argumentują z kolei, że:

 • jest to produkt z trzciny cukrowej;
 • występuje w ciemnej i jasnej odmianie (tak jak rum);
 • jego smak jest z rumem porównywalny. 

Są także zwolennicy klasyfikowania cachaçy osobno, ponieważ zasługuje ona na odrębną kategorię.

Cachaça – jak się starzeje?

Po destylacji cachaça może być poddana procesowi leżakowania. Starzeje się w drewnianych beczkach, a od rodzaju użytego drewna w dużej mierze zależy późniejszy smak i aromat trunku. Na podstawie gatunku drewna klasyfikuje się zresztą sam alkohol. Cachaça może leżakować w beczkach wykonanych z takich gatunków drewna, jak:

 • dąb – nie jest co prawda rodzimym drzewem brazylijskim, ale do starzenia wykorzystuje się beczki wykonane m.in. z dębu europejskiego i północnoamerykańskiego. Dąb europejski nadaje trunkowi migdałowego smaku, bursztynowego koloru i zachowuje aromat taniny. Cachaça leżakująca w beczce z dębu północnoamerykańskiego będzie złota, łagodna w smaku, a dominujące w bukiecie aromaty to wanilia i kokos;
 • amendoim-bravo – to drewno z południowoamerykańskiego drzewa z rodzaju Pterogyne. Jego zapach jest niezwykle subtelny i taki aromat nadaje trunkowi beczka wykonana z jego drewna. Kolor cachaçy jest lekko żółty, a smak – delikatny;
 • araruva/kasztanowiec – nadaje trunkowi lekko żółtawy kolor i subtelny kwiatowy aromat;
 • bálsamo/cabreúva – nadaje intensywny aromat;
 • amburana/cerejeira – cachaça starzona w beczce z tego drewna będzie miała intensywny kolor, lekko słodki smak i waniliowy aromat;
 • jequitibá – beczki z tego popularnego w Brazylii drewna nadają trunkowi podobnych cech, jak po leżakowaniu w beczce z dębu północnoamerykańskiego. Cachaça uzyska bogaty bukiet i złocisty kolor.

Jak się pije „rum brazylijski”?

Brazylijczycy piją swój narodowy trunek, trzymając się pewnego określonego rytuału. Pierwszy „łyk” alkoholu należy wylać na podłogę – jako gest w stronę nieobecnych. Następnie można zagłębiać się w smaku alkoholu. Świetnie poprawiają go kostki lodu. Rozcieńczają nieco trunek i nadają nutom smakowym wyrazistości.

Można też potrzymać cachaçę w zamrażarce. Temperatura złagodzi nieco alkoholowy smak trunku, a wyostrzy wszystkie inne nuty oraz bukiet. Zmrożony alkohol nabierze nieco cech likieru.

Cachaça – cena 

cachaca cena

Cachaça po raz pierwszy trafiła do Polski już pod koniec XIX w., a w dwudziestoleciu międzywojennym trunek ten był importowany. Na długie lata jednak o nim zapomniano i dopiero niedawno ponownie trafia do nas prosto z Brazylii. Ceny trunku kształtują się na poziomie od kilkudziesięciu do ponad 200 złotych.

Jeśli zachęciliśmy cię do spróbowania tego popularnego w Brazylii trunku, nie wahaj się i kup go! Możesz od razu skorzystać z podanego przez nas przepisu na drink caipirinha. Smacznego!

Archiwum: maj 2024