nalewka z kiwi

Nalewka z kiwi, czyli domowy przepis z egzotycznym owocem

Nalewka z kiwi zarówno świetnie smakuje, jak i cechuje się wieloma dobroczynnymi właściwościami. Jej przygotowanie jest łatwe i szybkie, dlatego bez większego trudu poradzisz sobie z tym poradzisz.

Kiwi to owoc aktinidii, który po raz pierwszy pojawił się w dolinie rzeki Jangcy na terenie Północnych Chin. Na samym początku nazywane było ono chińskim agrestem, a dopiero w roku 1974 zyskało swoją obecną nazwę. Odpowiedzialny był za to Norman Sondag – amerykański importer, który zauważył, że owoc przypomina ptaka kiwi. Zwierzę także jest brązowe, okrągłe oraz owłosione. Co ciekawe, amerykanie po dziś dzień pozostają jednym z większych importerów kiwi. Owoc ten jest bardzo smaczny, jednak to jego prozdrowotne właściwości sprawiły, że zyskał ogromną popularność. Nalewka z kiwi także bardzo dobrze wpływa na organizm, dlatego warto przygotować ją samodzielnie w domu.

Kiwi a obniżenie ciśnienia – interesujący eksperyment

Kiwi to owoc, za sprawą którego możesz znacząco obniżyć swoje ciśnienie tętnicze. Informacja ta została udowodniona przez naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego zlokalizowanego w Oslo. Przeprowadzili oni dwumiesięczny eksperyment, w którym udział wzięły osoby z nadciśnieniem. Ludzie, którzy byli badani, spożywali trzy owoce dziennie. Efektem tego było ciśnienie skurczowe niższe o średnio 3,6 mmHg. Nie powinno cię to dziwić, gdyż owoc ten to istna skarbnica potasu. W 100 gramach kiwi znajdziesz go aż 312 mg. Nalewka z kiwi tylko uwydatnia te właściwości, dlatego naprawdę warto ją przygotować. 

Czy nalewka z kiwi zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór?

Specjalista ds. żywienia z Rowett Research Institute potwierdził, że codzienne spożywanie kiwi chroni organizm ludzki przed uszkodzeniami, które prowadzą do rozwoju nowotworów. Nie inaczej jest w przypadku nalewki kiwi, która także jest w stanie wspomóc naprawę uszkodzonego DNA. W owocach tych znajdziesz wiele antocyjanów, czyli związków roślinnych, które wykazują silne działanie przeciwutleniające. Efektem tego jest ochrona przed nowotworami oraz chorobami serca. Jak nalewka z kiwi wpływa na przeziębienie?

Czy nalewka z kiwi okaże się pomocna w leczeniu jesiennych infekcji?

W kiwi zawarte jest bardzo dużo witaminy C. W 100 gramach owocu znajdziesz aż 93 mg tej substancji, dlatego zaledwie jedno kiwi jest w stanie pokryć twoje całe dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Wszyscy miłośnicy domowych trunków zdają sobie sprawę z tego, że alkohol uwydatnia zdrowotne właściwości owoców. Nie inaczej jest w przypadku nalewki z mini kiwi, która bardzo dobrze działa na ludzki organizm w czasie przeziębienia. Kieliszek tego trunku może wzmocnić twoje ciało oraz pomóc w walce z infekcją. 

Nalewka z kiwi – przepis na egzotyczny alkohol

Nalewka z owocu kiwi to prosty trunek, który bez większego trudu przygotujesz w swoim domu. Pamiętaj jednak, aby do produkcji tego alkoholu wybrać wyłącznie dojrzałe owoce. Jakie składniki będą ci zatem potrzebne?

 • 2 l spirytusu;
 • 4 kg kiwi;
 • 1 l przegotowanej wody;
 • 500 g cukru;
 • 4 ziarenka kardamonu.

Nalewka z kiwi – przygotowanie:

 1. Obierz owoce i pokrój je na drobne kawałki.
 2. Przełóż je do słoika, zalej spirytusem oraz dodaj kardamon.
 3. Szczelnie zamknij naczynie oraz pozostaw na 3 dni w chłodnym miejscu. Co jakiś czas mocno wstrząśnij słoikiem.
 4. Po upływie tego czasu przecedź trunek przez sitko. Owoce mocno wyciśnij, aby uzyskać z nich alkohol oraz smak.
 5. Rozpuść cukier w ciepłej wodzie oraz wlej do przefiltrowanego alkoholu.
 6. Nalewka z kiwi może zostać rozlana do butelek, pozostaw ją na 3 tygodnie leżakowania, po tym czasie będzie gotowa.

Wódka z kiwi z jagodami jałowca

Nalewka z kiwi na wódce z dodatkiem jagód jałowca jest równie dobra, jak wyżej przedstawiony wariant.

Składniki:

 • 5 l spirytusu;
 • 5 l wódki;
 • 3 kg dojrzałych owoców kiwi;
 • 20 g goździków;
 • 15 g jagód jałowca;
 • 250 g cukru.

Nalewka z kiwi ogrodowego – przyrządzanie:

 1. Obierz owoce ze skórek oraz wbij w niej goździki i jagody jałowca. Uważaj, aby kiwi się nie rozpadło, dlatego dodawaj przyprawy wzdłuż owocu.
 2. Umieść kiwi w szklanym słoju.
 3. Do garnka wlej wódkę oraz przygotuj syrop z cukru. Jeszcze gorącym płynem zalej kiwi w słoiku oraz poczekaj aż całość zupełnie ostygnie.
 4. Zimny nastaw zalej spirytusem, zakręć słoik i poczekaj tydzień.
 5. Całość dokładnie przefiltruj i przelej do butelek.
 6. Po upływie kilku tygodni twoja nalewka z kiwi będzie gotowa.

Nalewka z kiwi jest prosta, smaczna oraz zdrowa, dlatego nie czekaj, tylko bierz się do pracy i sam ją przygotuj, a twoi bliscy z pewnością będą pod wrażeniem!

4.1/5 - (10 votes)

Archiwum: styczeń 2024