Nalewka z nagietka to trunek, który może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Świetnie nadaje się do przemywania cery trądzikowej, dezynfekcji ran czy leczenia grzybicy. Jak go przygotować?
Nalewka z nagietka – sprawdzona receptura na domowy lek
Już od dłuższego czasu wiadomo, że nagietek lekarski charakteryzuje się wieloma właściwościami pielęgnacyjnymi oraz leczniczymi. Nasi przodkowie wykorzystywali go do leczenia podrażnień skóry oraz ran. Jest to spowodowane m.in. faktem, że roślina ta wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, a także ściągające. Dlaczego warto przygotować leczniczy trunek, jakim jest nalewka z nagietka?
Czym właściwie jest nagietek lekarski?
Nagietek lekarski to nic innego, jak jednoroczna roślina, która należy do rodziny astrowatych. Początkowo pojawiła się ona na terenach śródziemnomorskich, a w Polsce uprawiana jest zarówno w celach ozdobnych, jak i leczniczych. Z pewnością nie raz spotkałeś się z dziko rosnącym nagietkiem. Jego zdrowotne właściwości sprawiły, że wykorzystuje się go przede wszystkim do tworzenia maści oraz herbatek. Nie oznacza to jednak, że nalewka z nagietka jest mniej popularna.
Kto nie powinien przyjmować nalewki nagietkowej?
Mimo tego, że nalewka z nagietka ma właściwości lecznicze zachęcające do jej spożycia, niektórzy powinni tego unikać. Jak każda roślina w medycynie, również nagietek ma swoje przeciwwskazania. Jeśli zatem jesteś uczulony na działanie roślin z rodziny astrowatych, nie możesz cieszyć się zbawiennym wpływem nalewki. Nagietek może wzmocnić działanie leków ziołowych czy środków na niepokój lub bezsenność. Właśnie dlatego, jeśli przyjmujesz takie medykamenty, nie będzie on dla ciebie bezpieczny.
Nalewka z nagietka – jakie lecznicze działanie wykazuje?
W kwiecie nagietka zawarte są trójterpeny oraz karotenoidy, dlatego sama nalewka jest niezwykle zdrowa. Jak ją stosować?
- gdy borykasz się ze stanem zapalnym gardła, wykorzystaj nalewkę z nagietka do jego płukania. Do tego celu będziesz potrzebował 5 łyżeczek alkoholu rozcieńczonych z ¼ szklanką wody;
- jeśli na twojej skórze pojawiły się zmiany trądzikowe, grzybicze lub rany, nalewka z nagietka pomoże ci w ich gojeniu. W tym wypadku konieczne będzie wykorzystanie 5 łyżeczek alkoholu rozcieńczonych z ¼ szklanką wody;
- picie przygotowanego trunku pomoże ci w problemach z ciśnieniem i trawieniem, a także będzie działało uspokajająco. Nalewka z nagietka zmniejszy także bóle menstruacyjne oraz złagodzi dolegliwości, które występują w czasie klimakterium. Alkohol należy pić rozcieńczony – 1 łyżeczka trunku na kieliszek wody. Taką mieszankę spożywaj dwa razy dziennie przed jedzeniem.
Nalewka z nagietka – przepis na medyczny trunek
Nalewka z nagietka to niezwykle prosty oraz szybki trunek. Jakie składniki będą potrzebne?
- 0,5 l wódki;
- szklanka świeżych kwiatów nagietka.
Przygotowanie:
- Świeże kwiaty nagietka zalej wódką, zamknij naczynie i odstaw je w ciepłe miejsce na około miesiąc.
- Co około 3 dni mocno wstrząśnij naczyniem.
- Kiedy 4 tygodnie upłyną, przecedź alkohol przez gęste sitko.
- Przelej alkohol do butelki i przechowuj w ciemnym miejscu.
Nalewka z nagietka nie wymaga wiele wysiłku, a jej działanie nieraz okaże się dla ciebie zbawienne. Pamiętaj jednak, że poprawne dawkowanie tego trunku jest niezwykle ważne. W przeciwnym razie może on zadziałać odwrotnie, niż byś tego oczekiwał, co może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie.
Leave a Comment