Nalewka z kaliny to rozgrzewający alkohol, który cechuje się wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Okazuje się zbawienna w czasie leczeniu wszelkiego rodzaju schorzeń, a prostota przygotowania zachęca do jej stworzenia.
Nalewka z kaliny – metoda na jesienne przeziębienia w smacznej odsłonie
Kalina to roślina, która występuje w wilgotnych lasach i zaroślach. Możesz ją również spotkać nad wodą, jednak coraz częściej występuje także w miastach, jako swego rodzaju ozdoba. Jej kuliste owoce o czerwonej barwie z płaską pestką dojrzewają na przełomie sierpnia oraz września, choć jej zbieranie, jest możliwe aż do października. Nie możesz zapomnieć o tym, że kalina koralowa jest objęta częściową ochroną. W związku z tym, jeśli chcesz pozyskać jej owoce, będziesz musiał zdobyć odpowiednie pozwolenie. Naprawdę warto, gdyż ten napój ma niepowtarzalny smak.
Nalewka kalinowa – właściwości leczniczego trunku
Skład nalewki z kaliny koralowej jest bardzo bogaty. Znajdziesz w nim takie substancje, jak:
- saponiny;
- garbniki;
- fitosterole;
- pektyny;
- cukry;
- karoten;
- witamina C;
- olejki eteryczne;
- witamina PP.
Wszystko to sprawia, że nalewka z kaliny bardzo pozytywnie oddziałuje na twój organizm. Przede wszystkim obniża zarówno ciśnienie krwi, jak i poziom złego cholesterolu, a także pomaga na bóle miesiączkowe. W związku z tym, jeśli masz z tym problem, powinieneś spożywać ją w celach leczniczych. Alkohol ten działa także przeciwbakteryjnie i wzmacnia odporność, polepsza pracę układu pokarmowego oraz naczynia krwionośne. Ma działanie moczopędne, żółciopędne i ściągające, wykazuje również właściwości rozkurczowe, dlatego poleca się go kobietom borykającym się z bólami menstruacyjnymi. Nie możesz również zapomnieć o tym, że przetwór z kaliny sprawdza się w przypadku wrzodów żołądka, jak i dwunastnicy, a także w czasie biegunki.
Jak wybrać owoce na nalewkę z kaliny czerwonej?
Nalewka kalina powinna być przyrządzana z dojrzałych owoców, które uzyskasz dopiero późną jesienią. Surowe będą charakteryzowały się gorzkim smakiem, dlatego warto poczekać do pierwszych przymrozków. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, przemróź owoce w zamrażalniku, a ich smak z pewnością będzie lepszy. Pamiętaj, aby do sporządzenia alkoholu wybierać tylko i wyłącznie zdrowe okazy. W przeciwnym razie efekt finalny nie będzie tak dobry, jakiego oczekujesz.
Nalewka z owoców kaliny – przepis na zdrowotny alkohol o świetnym smaku
Nalewka z kaliny poza wieloma zdrowotnymi właściwościami charakteryzuje się prostotą przygotowania. Jakie składniki będą potrzebne do jej wyprodukowania?
- 0,5 l spirytusu;
- 1 kg owoców kaliny;
- 0,5 l czystej wódki;
- 1 kg cukru.
Przygotowanie:
- Rozmróź owoce oraz wsyp je do dużego słoika.
- Całość zalej spirytusem oraz wódką i szczelnie zakręć.
- Pozostaw naczynie na około miesiąc w ciepłym miejscu, co jakiś czas wstrząśnij słoikiem.
- Po upływie 4 tygodni przecedź owoce oraz zasyp je cukrem.
- Zlany alkohol przelej do innego naczynia.
- Kiedy miną dwa tygodnie, owoce puszczą sok, który w późniejszym czasie połączysz z odlanym trunkiem.
- Nalewka z kaliny przygotowana w ten sposób musi zostać sklarowana, dlatego pozostaw ją na około 7 dni.
- Po tygodniu przefiltruj ją kilkukrotnie przez gazę.
- Gotowy alkohol odstaw w chłodne miejsce, będzie potrzebował około pół roku leżakowania.
Mimo tego, że nalewka z kaliny pomaga na liczne dolegliwości, a jej smak jest bardzo dobry, jej przygotowanie nie przysparza trudności. Jedyne, w co musisz się uzbroić, to cierpliwość, jednak możesz być pewny, że po upływie 6 miesięcy będziesz niezwykle zadowolony ze swojej pracy. Alkohol przyrządzony w ten sposób pozwoli ci ugościć bliskich i spędzić wiele przyjemnych chwil.
Leave a Comment