nalewka z kaliny

Nalewka z kaliny – metoda na jesienne przeziębienia w smacznej odsłonie

Nalewka z kaliny to rozgrzewający alkohol, który cechuje się wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Okazuje się zbawienna w czasie leczeniu wszelkiego rodzaju schorzeń, a prostota przygotowania zachęca do jej stworzenia.

Kalina to roślina, która występuje w wilgotnych lasach i zaroślach. Możesz ją również spotkać nad wodą, jednak coraz częściej występuje także w miastach, jako swego rodzaju ozdoba. Jej kuliste owoce o czerwonej barwie z płaską pestką dojrzewają na przełomie sierpnia oraz września, choć jej zbieranie, jest możliwe aż do października. Nie możesz zapomnieć o tym, że kalina koralowa jest objęta częściową ochroną. W związku z tym, jeśli chcesz pozyskać jej owoce, będziesz musiał zdobyć odpowiednie pozwolenie. Naprawdę warto, gdyż ten napój ma niepowtarzalny smak. 

Nalewka kalinowa – właściwości leczniczego trunku

Skład nalewki z kaliny koralowej jest bardzo bogaty. Znajdziesz w nim takie substancje, jak:

 • saponiny;
 • garbniki;
 • fitosterole;
 • pektyny; 
 • cukry;
 • karoten;
 • witamina C;
 • olejki eteryczne;
 • witamina PP.

Wszystko to sprawia, że nalewka z kaliny bardzo pozytywnie oddziałuje na twój organizm. Przede wszystkim obniża zarówno ciśnienie krwi, jak i poziom złego cholesterolu, a także pomaga na bóle miesiączkowe. W związku z tym, jeśli masz z tym problem, powinieneś spożywać ją w celach leczniczych. Alkohol ten działa także przeciwbakteryjnie i wzmacnia odporność, polepsza pracę układu pokarmowego oraz naczynia krwionośne. Ma działanie moczopędne, żółciopędne i ściągające, wykazuje również właściwości rozkurczowe, dlatego poleca się go kobietom borykającym się z bólami menstruacyjnymi. Nie możesz również zapomnieć o tym, że przetwór z kaliny sprawdza się w przypadku wrzodów żołądka, jak i dwunastnicy, a także w czasie biegunki.

nalewka z kaliny - właściwości leczniczego trunku

Jak wybrać owoce na nalewkę z kaliny czerwonej?

Nalewka kalina powinna być przyrządzana z dojrzałych owoców, które uzyskasz dopiero późną jesienią. Surowe będą charakteryzowały się gorzkim smakiem, dlatego warto poczekać do pierwszych przymrozków. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, przemróź owoce w zamrażalniku, a ich smak z pewnością będzie lepszy. Pamiętaj, aby do sporządzenia alkoholu wybierać tylko i wyłącznie zdrowe okazy. W przeciwnym razie efekt finalny nie będzie tak dobry, jakiego oczekujesz. 

Nalewka z owoców kaliny – przepis na zdrowotny alkohol o świetnym smaku

nalewka z owoców kaliny przepis na zdrowotny alkohol o świetnymi smaku

Nalewka z kaliny poza wieloma zdrowotnymi właściwościami charakteryzuje się prostotą przygotowania. Jakie składniki będą potrzebne do jej wyprodukowania?

 • 0,5 l spirytusu; 
 • 1 kg owoców kaliny; 
 • 0,5 l czystej wódki;
 • 1 kg cukru.

Przygotowanie:

 1. Rozmróź owoce oraz wsyp je do dużego słoika.
 2. Całość zalej spirytusem oraz wódką i szczelnie zakręć. 
 3. Pozostaw naczynie na około miesiąc w ciepłym miejscu, co jakiś czas wstrząśnij słoikiem.
 4. Po upływie 4 tygodni przecedź owoce oraz zasyp je cukrem.
 5. Zlany alkohol przelej do innego naczynia.
 6. Kiedy miną dwa tygodnie, owoce puszczą sok, który w późniejszym czasie połączysz z odlanym trunkiem.
 7. Nalewka z kaliny przygotowana w ten sposób musi zostać sklarowana, dlatego pozostaw ją na około 7 dni.
 8. Po tygodniu przefiltruj ją kilkukrotnie przez gazę.
 9. Gotowy alkohol odstaw w chłodne miejsce, będzie potrzebował około pół roku leżakowania.

Mimo tego, że nalewka z kaliny pomaga na liczne dolegliwości, a jej smak jest bardzo dobry, jej przygotowanie nie przysparza trudności. Jedyne, w co musisz się uzbroić, to cierpliwość, jednak możesz być pewny, że po upływie 6 miesięcy będziesz niezwykle zadowolony ze swojej pracy. Alkohol przyrządzony w ten sposób pozwoli ci ugościć bliskich i spędzić wiele przyjemnych chwil.

nalewka z kaliny - przygotowanie
5/5 - (1 vote)
Archiwum: styczeń 2024