czy pies może pić piwo

Czy pies może pić alkohol? Duże i małe rasy psów

5/5 - (1 vote)

Lubimy wypić piwo czy wino w dobrym towarzystwie. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że to, co dla nas jest odpowiednie, dla psów podobnych zarówno do alaskan malamute jak i buldoga francuskiego może nie być aż tak dobre. Sprawdzimy zatem, jak to wygląda.

Alkohol dla psa – psy mogą pić alkohol?

Psy są jak dzieci, zawsze pragną spróbować tego, co i my. Jeśli coś pojawi się na stole, pupil zaraz zjawia się obok. I nie ma znaczenia czy jest to tak duży pies jak alaskan malamute, czy mały buldog francuski. Każdy zaraz się zjawi.

Wiele produktów spożywczych możemy bez najmniejszego problemu podawać naszemu pupilowi. Niektóre jednak mogą mu zaszkodzić, dlatego warto wiedzieć, z czym szczególnie powinniśmy uważać. Lista produktów zakazanych nie ogranicza się bowiem do kilku pozycji.

Dlatego, gdy chcemy dobrze dbać o naszego pupila, warto wiedzieć, co może, a czego nie może jeść i pić. Dlatego dzisiaj skupimy się na alkoholu.

Wiele razy pojawia się na stołach. Czasami pije się go do obiadu, jako umilacz wieczorem po pracy czy w sytuacji towarzyskiej. Jednak jak to wygląda w przypadku psów?

Odpowiedź jest jedna: nigdy nie podajemy alkoholu psu. I nie ma tutaj znaczenia, czy jest to duży alaskan malamute, czy niewielki buldog francuski. Dla każdego psiaka jest to szkodliwa substancja, która może doprowadzić nawet do jego śmierci. Dlatego trzeba uważać na swojego pupila, gdy na stole pojawią się drinki i piwa.

Piwo jest napojem alkoholowym, który może szkodzić zdrowiu psa. Alkohol może wpłynąć na układ nerwowy, trawienie i oddychanie zwierzęcia, powodując problemy zdrowotne, a nawet śmierć. Dodatkowo, piwo może zawierać składniki szkodliwe dla psów, takie jak chmiel czy drożdże. Dlatego nie należy podawać psu piwa ani innych napojów alkoholowych. – dodaje Adam Nawrocki z portalu Zwierzaki.pl

Jak alkohol wpływa na organizm takich psów jak alaskan malamute i buldog francuski?

Na każdego psa może działać podobnie. Gdy pies napije się alkoholu, należy jak najszybciej zareagować, gdyż jest to dosyć niebezpieczne połączenie. Wchłania się bowiem bezpośrednio z przewodu pokarmowego i zaczyna krążyć w organizmie.

Alkohol może prędko dotrzeć do mózgu i zacząć wyniszczać jego komórki. Ponadto obciąża wątrobę psa. Jest ona odpowiedzialna za oczyszczanie organizmu z toksyn. Jako że pies żyje krócej, ma szybszy metabolizm, a zatem uszkodzenie wątroby staje się większe.

Czasami konieczne może być nawet podawanie specjalnej karmy, która zadba o odciążenie wątroby i naprawdę organu.

Co jeszcze czyni alkohol w organizmach takich psów jak alaskan malamute, buldog francuski:

  • Odwadnia – może wypłukać z organizmu psa elektroity, a także pogłębić kwasicę metaboliczną
  • Obniża poziom cukrów – pojawią się drgawki, śpiączka, a nawet uszkodzenia mózgu
  • Zatrucie – które może doprowadzić nawet do śmierci pupila

Co zrobić gdy pies wypił alkohol?

Jak wspominaliśmy wyżej, może dojść do wielu problemów zdrowotnych. Dlatego ważna jest jak najszybsza reakcja, dzięki której możemy jeszcze ocalić naszego pupila. Przede wszystkim pakujemy psiaka do samochodu i zabieramy do najbliższego weterynarza.

Taki pies jak alaskan malamute, a nawet typu buldog francuski może zachowywać się zwyczajnie i nie wykazywać żadnych objawów. Pierwsze objawy pojawiają się bowiem po 30-60 minutach. Im dłużej zwlekamy, tym na większe niebezpieczeństwo narażamy pupila.

Zatem najważniejszy jest czas. Trzeba zjawić się czym prędzej w gabinecie weterynarza, przedstawić problem, a najlepiej wywołać wymioty, by pozbyć się alkoholu z organizmu psa. Potem psiak powinien pozostać pod opieką i obserwacja weterynarza.

Lekarz pobierze krew i sprawdzi, do czego już mogło dojść w organizmie zwierzaka. Może okazać się konieczna glukoza, by wyrównać poziom glukozy, nawodnić organizm i wyrównać kwasicę.

Piwo dla psa – podsumowanie informacji

Niektórym osobom wydaje się, że piwo nie jest takim samym alkoholem jak choćby wódka czy drinki. Nie zdajemy sobie sprawy, że zarówno tak duże psy jak alaskan malamute, jak i mniejsze typu buldog francuski nie podzielają tego zdania.

W piwie także znajdziemy substancje szkodliwe dla czworonoga. Sam chmiel jest bowiem dla nich szkodliwy i może doprowadzić do problemów z oddychaniem, drgawek, w nawet śmierci.

Są jednak specjalne piwa dla psów, które nie posiada alkoholu ani chmielu, więc jest zupełnie bezpieczne dla pupila.

Archiwum: marzec 2024