Nalewka z pędów sosny wykazuje wiele cennych właściwości zdrowotnych, jednak nie każdy może ją pić. Sprawdź, jak samodzielnie wykonać domową sosnówkę i kiedy warto po nią sięgać. Podpowiadamy!
Nalewka z pędów sosny – przepis, właściwości i zastosowanie sosnówki
Nalewka z pędów sosny jest wykorzystywana w lecznictwie naturalnym. To doskonały środek przeciwzapalny, odkażający i wykrztuśny. Sosnówkę zaleca się stosować u dorosłych pacjentów szczególnie w infekcjach górnych dróg oddechowych, przy kaszlu i bólu gardła. Sprawdź, jak wykonać domową nalewkę z pędów sosny!
Nalewka z pędów sosny – zastosowanie
Sosna jest drzewem iglastym, które występuje powszechnie w polskich lasach. Zebranie jej młodych pędów jest zatem możliwe dla każdego. Warto jednak pozyskiwać je z miejsc oddalonych od ruchliwych ulic i dużych miast. W ten sposób będą najmniej zanieczyszczone.
Nalewkę z pędów sosny można kupić w sklepach, ale również wykonać samodzielnie w warunkach domowych. Wśród drogocennych składników zawartych w młodych pędach sosny znajdują się przede wszystkim:
- kwasy żywiczne;
- garbniki;
- witamina C;
- sole mineralne;
- cukry;
- borneol;
- limonen;
- flawonoidy;
- alpapinen;
- betapinen.
Nalewka z pędów sosny – właściwości
Nalewka z pędów sosny wykazuje szerokie zastosowanie. Wszystko to za sprawą bogactwa składników zawartych w sosnowym syropie. Wśród jej najważniejszych właściwości wymienia się:
- działanie moczopędne;
- działanie antyseptyczne;
- właściwości napotne;
- działanie wykrztuśne;
- działanie wzmacniające ogólną odporność organizmu;
- działanie uspakajające;
- działanie wyciszające;
- działanie przeciwnowotworowe;
- działanie przeciwgrzybicze.
Szerokie właściwości nalewki z pędów sosny pomagają w walce z dolegliwościami takimi jak:
- suchy kaszel;
- chrypka;
- katar;
- angina;
- ból gardła;
- zapalenie oskrzeli;
- stany zapalne jamy ustnej;
- zaburzenia trawienia;
- choroby dróg moczowych;
- pierwsze objawy przeziębienia i grypy;
- stany ogólnego osłabienia organizmu.
Nalewka z pędów sosny a wpływ na układ oddechowy
Olejek eteryczny zawarty w nalewce z pędów sosny wykazuje pozytywne oddziaływanie na układ oddechowy. Dzieje się tak, ponieważ odpowiada on za stymulowanie oskrzeli i błon śluzowych dróg oddechowych do produkcji wydzieliny, rozrzedza ją i ułatwia jej odkrztuszanie. Sosnówkę z powodzeniem można więc stosować przy mokrym kaszlu z utrudnionym odkrztuszaniem.
Nalewka z pędów sosny a wpływ na układ nerwowy
Składniki zawarte w sosnowych igłach działają pobudzająco na pracę mózgu i zwiększają jego aktywność, a dodatkowo dodają energii i łagodzą napięcie nerwowe. Nalewka z pędów sosny może być stosowana w stanach wyczerpania nerwowego i przy występowaniu nerwobólów.
Nalewka z pędów sosny a wpływ na układ pokarmowy
Składniki zawarte w pędach sosny działają pobudzająco na pracę wątroby i wspomagają naturalne procesy oczyszczania organizmu. Nalewka sosnowa powinna być więc stosowana szczególnie w przypadku problemów z pęcherzykiem żółciowym i kłopotach z przemianą materii. Syrop sosnowy pobudza apetyt, ale jednocześnie poprawia trawienie, działa przeciwbiegunkowo i żółciopędnie.
Nalewka z pędów sosny a działanie przeciwnowotworowe
W kontekście zdrowotnych właściwości igieł pędów sosny wymienia się też często działanie przeciwnowotworowe. Chodzi tutaj szczególnie o pomoc w walce z nowotworami piersi. Z kolei substancje, które daje się wyizolować z sosnowej kory, wykazują działanie eliminujące komórki czerniaków.
Olejek sosnowy jest środkiem odkażającym, bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym. Jeśli natomiast chodzi o właściwości hamujące rozrost komórek nowotworowych, to w dalszym ciągu prowadzone są badania w tym zakresie.
Sosnówka – kto nie powinien jej pić
Nalewkę z pędów sosny zaleca się stosować w ciągu dnia. Z uwagi na jej działanie wykrztuśne, nie poleca się, aby pić ją na wieczór, bezpośrednio przed snem.
Nalewka z pędów sosny przygotowywana jest na bazie alkoholu, dlatego jej picie zdecydowanie odradza się dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią. W tych przypadkach można zastosować czysty syrop z pędów sosny. Ponadto po nalewkę z pędów sosny nie powinny sięgać osoby cierpiące na krztusiec i astmę oskrzelową. Produkt zawiera sporo cukru, dlatego nie jest też polecany cukrzykom. Olejki eteryczne znajdujące się w sośnie mogą zaszkodzić uczuleniowcom.
Z oczywistych względów sosnówki nie powinni pić alkoholicy.
Przepis na nalewkę z młodych pędów sosny
Pędy sosny, które posłużą do wykonania nalewki, powinny być zbierane wiosną, w okolicach maja, kiedy osiągają długość około 10 centymetrów. Dobrym znakiem jest, kiedy po przecięciu są lepkie i kleiste. Oznacza to, że obfitują w sok o właściwościach zdrowotnych.
Składniki nalewki z pędów sosny
- 0,5 l młodych pędów sosny;
- 0,5 kg cukru;
- 1 l spirytusu 96%.
Sposób przygotowania nalewki z pędów sosny
- Pędy sosny powinny zostać dokładnie umyte, a następnie włożone do słoja wraz z cukrem i spirytusem. W takim zestawieniu powinny pozostać przez tydzień w ciepłym i nasłonecznionym miejscu.
- Po upływie wymaganego czasu należy dokładnie przecedzić miksturę, a następnie dodać do niej litr przegotowanej wody i pozostawić w słoju na kolejny tydzień.
- Teraz nalewka nadaje się do dokładnego przefiltrowania. W tym celu warto wykorzystać kilkukrotnie złożoną gazę. Krystalicznie czysty płyn umieszcza się w ciemnych butelkach, szczelnie zamyka i pozostawia w ciemnym i chłodnym miejscu na minimum pół roku. Po czasie leżakowania, a więc w pełni sezonu jesiennego, można przystąpić do degustacji. Smacznego!
Wiesz już, jak powinna być przygotowana nalewka z pędów sosny. Chociaż czas przygotowania nalewki sosnowej trwa aż pół roku, to trunek odwdzięcza się szeroką gamą właściwości prozdrowotnych.
Leave a Comment