kieliszki do wódki

Kieliszki do wódki – czym kierować się przy ich wyborze?

Nawet jeśli po mocniejszy alkohol sięgasz sporadycznie, powinieneś mieć je w swojej zastawie stołowej. Kieliszki do wódki możesz wykorzystać do podawania shotów lub delikatnych likierów, możesz w nich również serwować owocowy syrop do herbaty. Jakie kieliszki warto wybrać?

Ocena

Na ziemiach polskich wódka pojawiła się już w XV wieku, a częste wzmianki o gorzałce w dawnych pismach świadczą o tym, jak wielką popularnością cieszyła się ona wśród naszych przodków. Do dziś wódka jest kojarzona z tradycyjną polską gościnnością oraz tak ważnymi uroczystościami rodzinnymi jak wesela, stypy czy imieniny. W jakim szkle podawać ten trunek, by jego picie stało się przyjemniejsze? 

Jak serwować wódkę? 

Wódka to dość specyficzny alkohol, w przypadku którego bardzo ważna jest odpowiednia temperatura podania. Czystą wódkę podaje się mocno zmrożoną, z kolei wódki kolorowe w temperaturze pokojowej. Jeśli nie lubisz ciepłego alkoholu, i w jednym, i w drugim przypadku możesz z wyprzedzeniem schłodzić kieliszki do wódki w lodówce, dzięki czemu osiągniesz ciekawy efekt. 

Czym powinny się wyróżniać kieliszki do wódki? 

Cechami pożądanymi w przypadku kieliszków do tego alkoholu są: miły dla oka wygląd oraz wytrzymałość. Wybierając szkło do mocniejszych trunków, sięgaj po te produkty, które są znane z wysokiej jakości. Będą ci one służyć przez wiele lat, a twoi goście w trakcie imprezy nie będą musieli uważać na to, by niechcący nie stłuc kieliszka. 

Kieliszki do wódki – pojemność to podstawa 

Pojemność szkła tworzonego z myślą o wódce jest dość zróżnicowana. W sklepach znajdziesz kieliszki do wódki 25 ml, popularne są też większe kieliszki do wódki – 50 ml. To najczęstsze rozwiązania. Nie brak jednak i takich, których pojemność nie przekracza 15 ml. To tzw. oszukane kieliszki do wódki, które wyglądają jak tradycyjne szkło, choć w istocie ich pojemność jest znacznie mniejsza. Alternatywą dla nich są kieliszki do wódki z podwójnym dnem, które – dzięki ciekawym wzorom i barwom – mogą stać się oryginalną ozdobą stołu. 

Czy warto postawić na kryształowe kieliszki do wódki? 

Uroczyste toasty z wódką w roli głównej to obrazek dobrze znany z wesel i wielu firmowych imprez. W takich okolicznościach elegancki wygląd staje się sprawą priorytetową. Warto zatem postawić albo na szkło wysokiej jakości, albo na kryształ. To drugie rozwiązanie cieszy się bardzo dużą popularnością. Dlaczego? 

Kieliszki kryształowe do wódki mogą się pochwalić ciekawym wzornictwem, dzięki czemu bez skrępowania będziesz pokazywać je nawet tym wyjątkowo wymagającym gościom. Mogą się one doskonale sprawdzić i jako ozdoba stołu, i jako prezent. Elegancki komplet szkła lub spersonalizowane kieliszki do wódki z grawerem to ciekawa propozycja na praktyczny upominek, szczególnie jeśli wybierasz się z wizytą do wielkiego miłośnika tradycyjnego polskiego trunku. 

Z nóżką czy bez? 

Kieliszki do wódki mogą się różnić nie tylko pojemnością, ale i kształtem. Co możesz wybrać? Jedną z najpopularniejszych propozycji są wysokie kieliszki do wódki, przyciągające swoją delikatnością i smukłością. Świetnie sprawdzają się one podczas serwowania shotów, szczególnie tych kolorowych. Nie brak też kieliszków niskich, po które chętnie sięgają amatorzy czystej wódki. 

Szukasz bardziej eleganckich rozwiązań? Możesz postawić kieliszki do wódki na nóżce, zwykle smukłej i delikatnej. Dzięki niej alkohol nie nagrzewa się nawet wtedy, gdy przez dłuższy czas trzymasz kieliszek w ręce. Alternatywą dla nich będą bujające się kieliszki o półokrągłym dnie, chętnie wybierane przez osoby stawiające na oryginalne rozwiązania. 

Czy kieliszki do wódki sprawdzą się jako prezent?

Jeśli nie wiesz, jaki prezent wręczyć znajomemu, możesz spokojnie postawić na szkło do wódki. I wcale nie musisz się ograniczać do wspomnianego już kryształu. Na rynku nie brak ciekawych zestawów kieliszków, które zachwycają oryginalnymi formami i niebanalnym wzornictwem. 

Jeśli odwiedzasz znajomego obdarzonego dużym poczuciem humoru, możesz wręczyć mu śmieszne kieliszki do wódki. I tu wybór jest ogromny, zatem na każdą okoliczność znajdziesz dobre rozwiązanie. Kieliszki takie mogą wyróżniać się nietypowymi kształtami (np. menzurek) lub mogą mieć też tradycyjny kształt i ozdoby w postaci zabawnego napisu lub rysunku. 

Jak możesz ozdobić kieliszki do wódki? 

Wygląd każdego kieliszka możesz poprawić za pomocą kilku prostych sztuczek. Niewielkie rozmiary szkła do wódki nie pozwolą ci wprawdzie wykorzystać takich dekoracji jak plasterek cytryny czy pomarańczy, możesz jednak skorzystać z tak efektownej techniki, jaką jest crustowanie

Podstawową metodą jest tu zanurzanie krawędzi kieliszka najpierw w soku (zazwyczaj z cytryny) lub słodkim likierze, a następnie w soli lub w cukrze. Możesz jednak wykorzystać i inne dodatki, dopasowując je do spożywanego alkoholu (wódki lub likieru) lub shota

Ciekawe efekty osiągniesz, wykorzystując:

  • kakao,
  • cynamon,
  • cukier trzcinowy,
  • wiórki kokosowe, idealnie komponujące się z owocowym syropem,
  • rozmaryn z solą.

Kieliszki do wódki to ważna część wyposażenia każdego barku. Podasz w nich i mocny alkohol, i delikatny likier, a wybierając oryginalne szkło, zrobisz spore wrażenie na swoich gościach.

Archiwum: styczeń 2024