tabletka dzień po

Impreza okazała się zbyt udana? Z pomocą może przyjść tabletka „dzień po”

Konsekwencji spontanicznie podejmowanej aktywności seksualnej bez zabezpieczenia może być wiele. Jedną z nich jest nieplanowana ciąża. Jeśli zdarzyło ci się współżyć bez stosowania antykoncepcji, możesz sięgnąć po tabletkę „dzień po”.

3.2/5 - (5 votes)

Większość osób aktywnych seksualnie jest świadoma ryzyka związanego z niestosowania prezerwatyw lub innych środków zabezpieczających przed nieplanowaną ciążą. Mimo tego, od czasu do czasu zdarza się, że pod wpływem chwili ktoś podejmuje decyzję o seksie bez zabezpieczenia. Co robić w takiej sytuacji? Podpowiadamy!

Jak działa tabletka „dzień po”?

W Polsce jedną z możliwości zastosowania antykoncepcji awaryjnej jest skorzystanie z Escapelle na e-receptę online. Jest to lek zawierający lewonorgestrel, hormon, który blokuje owulację, przez co ogranicza możliwość zapłodnienia. Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety kilka dni. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do połączenia z dojrzałą komórką jajową, obumierają. Zasada działania antykoncepcji awaryjnej pomaga ograniczyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wtedy, gdy miał miejsce niezabezpieczony stosunek, zawiodła stosowana metoda antykoncepcji (np. w trakcie stosunku pękła prezerwatywa) lub nastąpił przedwczesny wytrysk w pochwie lub jej bezpośredniej okolicy.

Czy Escapelle jest lekiem na receptę?

Tabletka „dzień po” jest dostępna wyłącznie na receptę. Z uwagi na to, że należy ją przyjąć w przeciągu maksymalnie 3 dni po dacie niezabezpieczonego stosunku, bardzo ważne jest szybkie zdobycie recepty i wykupienie produktu. Umówienie wizyty u lekarza ginekologa z dnia na dzień jest często nierealne. Tutaj z pomocą przychodzą portale udostępniające usługi medyczne. Są one czynne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. W przeciągu kilku minut można zdobyć potrzebną receptę, dzięki której wykupisz pigułkę. Wystarczy uzupełnić krótki formularz medyczny. Po podaniu danych dotyczących daty ostatniej miesiączki oraz stosunku bez zabezpieczenia i ogólnego stanu zdrowia możesz otrzymać receptę, którą zrealizujesz w każdej aptece.

Czy pigułka po stosunku jest bezpieczną metodą zapobiegania ciąży?

Stosowanie antykoncepcji w formie pigułki „dzień po” jest bezpieczną metodą w awaryjnych sytuacjach – ten produkt nie jest przeznaczony do stałego przyjmowania. Jeśli jednak sięgasz po tabletkę w chwili największej potrzeby, nie stanowi ona istotnego zagrożenia dla zdrowia i życia. Obserwowane są efekty uboczne w postaci bolesnego i przesuniętego w czasie okresu, nadwrażliwości gruczołów piersiowych oraz zawrotów głowy łącznie z nudnościami i omdleniami. Mogą też wystąpić objawy takie, jak wysypka, świąd i uczucie opuchnięcia ciała.

Jak szybko trzeba przyjąć tabletkę „dzień po”?

Antykoncepcję awaryjną należy przyjąć w przeciągu 72 godzin od momentu niezabezpieczonego stosunku płciowego. Późniejsze zastosowanie tabletki nie przynosi pożądanego efektu. Najlepiej jest zastosować lek w przeciągu 12 godzin od stosunku. Szybka reakcja daje większe szanse na skuteczne zablokowanie owulacji i niedopuszczenie do zapłodnienia. Najszybszym i pewnym sposobem na uzyskanie recepty na tabletkę „dzień po” jest skorzystanie z portalu umożliwiającego otrzymanie recept online.

Czy antykoncepcja awaryjna jest w 100% skuteczna?

Przyjęcie tabletki Escapelle pomaga zminimalizować ryzyko nieplanowanej ciąży po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Jednak na jej skuteczność wpływa kilka istotnych czynników. Jednym z nich jest moment cyklu owulacyjnego, w którym miał miejsce seks. Jeśli kochałaś się podczas owulacji lub bezpośrednio po niej, tabletka „dzień po” może nie zabezpieczyć cię przed ciążą. W przypadku, gdy stosunek nie odbył się w czasie jajeczkowania, antykoncepcja awaryjna wykazuje około 84% do 99% skuteczności w zapobieganiu niechcianej ciąży.

Imprezy, dobra zabawa i alkohol to połączenie, które w niektórych okolicznościach może prowadzić do niezabezpieczonych kontaktów seksualnych. Pamiętaj o tabletce „dzień po”, jeśli zdarzył ci się przygodny seks.

Archiwum: marzec 2024