szampan kalorie

Szampan – kalorie, charakterystyka

Bez niego nie sposób wyobrazić sobie żadnej ważnej okoliczności. Naszym bohaterem jest szampan. Kalorie, charakterystyka, sposób podawania, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o szampanie.

Ocena

Szampan pełni główną rolę na wielu imprezach. Nie sposób wyobrazić sobie bez niego Sylwestra, urodzin, imienin czy wesel. Czy powinny się go wystrzegać osoby dbające o smukłą sylwetkę? Sprawdziliśmy, ile kalorii ma szampan!

Czym jest szampan?

Szampan to jeden z rodzajów wytrawnego lub półwytrawnego wina musującego. Prawdziwy szampan powinien pochodzić z Szampanii, a więc północno-wschodniego regionu Francji. Trunek produkowany jest jednak w wielu miejscach na świecie, a o jego nazewnictwie świadczy obecnie nie miejsce wyprodukowania, a jego sposób.

Szampan – kalorie

Zastanawiasz się, czy możesz pić szampana bez obaw o deficyt kaloryczny? Okazuje się, że szampan jest jednym z najmniej kalorycznych alkoholi. W jednej lampce szampana znajduje się około 80 kalorii, a więc o około 40 kalorii mniej niż w czerwonym winie.

Ponadto szampan to rodzaj wina musującego, które po wypiciu powoduje uczucie pełności, dzięki czemu jesteśmy w stanie wypić go mniej niż innego alkoholu, a ponadto jeśli pijemy szampana, to też mniej jesteśmy w stanie zjeść.

Z uwagi na stosunkowo wysoką ilość kalorii nie poleca się jednak, aby pić szampana często, szczególnie jeśli jest się na niskokalorycznej diecie.

Szampan a zdrowie

Kiedyś uważano, że szampan jest lekiem na depresję. Obecnie z całą pewnością wiadomo, że napój poprawia pracę pamięci przestrzennej, pozytywnie wpływa na pracę serca, obniża poziom cholesterolu oraz działa przeciwzakrzepowo. Dodatkowo szampan obfituje w: wapń, magnez, potas, cynk i siarkę, co sprawia, że wpływa dobrze na budowę kości i zębów, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu oraz ułatwia regenerację stawów. Ponadto badania pokazują, że szampan ma właściwości oczyszczające, moczopędne i detoksykacyjne.

Podsumowując, szampan to jeden z niżej kalorycznych alkoholi. Jego sporadyczne picie nie powinno zaszkodzić niskokalorycznej diecie, a dodatkowo wpłynie na poprawę stanu zdrowia.

Archiwum: luty 2024