suchy-lod-drinki

Jak zrobić suchy lód – instrukcja, właściwości

Choć lód kojarzy się z zamarzniętą wodą, to może powstawać nie tylko z H2O. W wielu przypadkach do chłodzenia wygodniejszy w użyciu jest zamarznięty dwutlenek węgla, czyli popularny suchy lód. Co można z nim zrobić? Sprawdź!

Ocena

Suchy lód wykorzystywany jest do różnych celów. Jest często używany w transporcie produktów spożywczych, które szybko psują się pod wpływem wysokiej temperatury. Stosuje się go do tego celu, gdyż w przeciwieństwie do wody nie topi się, lecz sublimuje. Z ciała stałego przechodzi od razu w postać gazu, bez formy stanu ciekłego. Powstaje wówczas charakterystyczna efektowna mgiełka. Cały proces odbywa się powoli, dlatego suchy lód zyskał nie tylko praktyczne zastosowanie. Jak powstaje suchy lód? Co można z nim zrobić ciekawego, np. podczas imprezy? Sprawdź, w jaki sposób schłodzisz nim drinki!

Jakimi właściwościami charakteryzuje się suchy lód?

suchy-lod-wlasciwosci

Wyżej wspomnieliśmy, czym jest suchy lód – to postać stała dwutlenku węgla. Jednak od tradycyjnego lodu, czyli zamrożonej wody, odróżnia go to, że przechodzi w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Taki proces nazywa się sublimacją. Przemiana ta powoduje unoszenie się charakterystycznej mgiełki nad suchym lodem. Co warte podkreślenia, proces ten zachodzi stosunkowo wolno. A z czego powstaje suchy lód? Podobnie, jak w przypadku zwykłego lodu – uzyskuje się go z ciekłej postaci CO2

Suchy lód – skład i transport

suchy lod sklad i transport

Suchy lód skład ma bardzo prosty i całkowicie naturalny, dzięki czemu można go stosować także jako dodatek spożywczy, np. do efektownego chłodzenia drinków. Nie zmienia smaku napoju i powoduje, że nad naczyniem unosi się widowiskowa mgiełka.

Suchy lód może być przewożony w styropianowym opakowaniu. W takich warunkach tempo ubywania tej substancji to zaledwie około 4% w ciągu doby. 

Gdzie można kupić suchy lód? Możesz zrobić go samemu! 

Skąd wziąć suchy lód? Możesz kupić go w sklepie, np. supermarkecie lub w specjalistycznej hurtowni. Możesz również zrobić go samodzielnie, dzięki czemu będziesz go mieć zawsze pod ręką! Oto krótka instrukcja, jak zrobić suchy lód w domu. 

Pierwszym krokiem jest zakupienie pojemnika ze sprężonym dwutlenkiem węgla. Możesz go dość łatwo znaleźć, ponieważ ma zastosowanie m.in. w akwarystyce, podczas nurkowania, a także w pistoletach do paintballu. Szukaj go więc w sklepach specjalistycznych, które sprzedają akcesoria z tych dziedzin. 

Jak zrobić suchy lód w domu?

suchy lód- jak zrobić w domu

Jak się robi suchy lód, gdy masz zbiornik ze sprężonym dwutlenkiem węgla? 

  1. Każdy taki zbiornik z CO2 ma zawór z dyszą. Nasuń na tę dyszę mocny, trwały worek foliowy.
  2. Następnie uszczelnij go wokół dyszy – możesz do tego użyć np. sznurka, którym szczelnie zwiążesz worek.
  3. Gdy otworzysz zawór gazu, ten z pojemnika trafi bezpośrednio do worka. Dzięki temu, że ulegnie rozprężeniu, to niemal od razu zamarznie. 
  4. Już po upływie kilkunastu sekund w worku będzie suchy lód. Możesz go wyjąć i używać do własnych potrzeb.

Suchy lód stosuj do drinków, lecz uważaj na zimno! 

Suchy lód możesz stosować do chłodzenia drinków. To właśnie on tworzy charakterystyczną, efektowną mgiełkę nad drinkami. Musisz jednak uważać na temperaturę! Rozprężający się dwutlenek węgla jest bardzo zimny, w związku z tym należy bezwzględnie zabezpieczyć się przed bezpośrednim kontaktem z nim. Przydadzą ci się rękawice oraz okulary ochronne. W przypadku gdy worek z suchym lodem pęknie albo gdy gaz wypłynie poprzez nieszczelność przy dyszy zaworu, może on uszkodzić skórę lub oczy. Pamiętaj więc, by z suchym lodem postępować ostrożnie. Życzymy oczywiście dobrej zabawy!

Archiwum: styczeń 2024