piwo kalorie

Piwo – kalorie. Sprawdź, jak bardzo kaloryczny jest popularny alkohol!

Piwo – kalorie. Zobacz, ile kalorii znajduje się w piwie! Czy ten trunek bardzo tuczy? Czy można go ze spokojem spożywać? Przekonaj się!

Ocena

Któż nie kocha smaku pysznego zimnego piwa? Pilznery, lagery, stouty i India Pale Ale. W zasadzie nie ma typu piwa, które nie legitymowałoby się pokaźną liczbą kalorii? Ale ile ich jest dokładnie? Jakie jest najbardziej tuczące piwo? Kalorie, wyliczenia, procenty – sprawdź wszystkie kluczowe informacje na ten temat. Przekonaj się, ile będzie cię kosztować konsumpcja ulubionego alkoholu!

Piwo – kalorie. Podstawowe informacje

Piwo jako produkt gastronomiczny nie zawiera składników takich jak tłuszcz czy cukier. A wiadomo, że to właśnie te elementy odpowiadają za wysoką kaloryczność wielu potraw. Należy jednak pamiętać, że to inne komponenty piwa decydują o wartości kalorii w nim zawartych.

Jakie to składniki. Przede wszystkim mowa tu o słodzie, drożdżach oraz chmielu. Inne składniki i dodatki mają tu dużo mniejsze znaczenie. Słód to nadrzędny i podstawowy składnik każdego piwa. Często trunek ten bywa mylnie określany jako „chmielowy napój”. Tymczasem w istocie podstawą produktu jest właśnie słód. Chmiel pełni jedynie rodzaj przyprawy, podobnie jak na przykład sól dodawana do zupy. To właśnie w słodzie znajdują się cukry, które drożdże przetwarzają na alkohol. Kaloryczność w przypadku piwa wypływa właśnie z zawartości owego alkoholu.

Piwo – kalorie. Ile ich jest dokładnie?

Jak przedstawia się średnia kaloryczność piwa? Warto pamiętać, że różni się ona w zależności od typu trunku. I tak oto piwa jasne jak lagery czy pilznery są z zasady nieco mniej kaloryczne. Z kolei piwa ciemne takie jak piwo w stylu stout to nieco wyższa liczba kalorii. O wszystkim ostatecznie decyduje powiem ilość tak zwanego ekstraktu słodowego. Tego jest mniej w piwach jasnych i o wiele więcej w piwach ciemnych. Przykładowo piwo typu stout, w którym znajdziesz około dwudziestu procent ekstraktu słodowego, może mieć aż czterysta kalorii. To o wiele więcej niż typowe jasne piwo. Kalorie w tym trunku mają więc znaczenie.

Można się jednak pokusić o wskazanie uśrednionej kaloryczności piwa. Może ona stanowić swoisty drogowskaz przy komponowaniu diety. Jaka to wartość? Przyjmuje się, że sto gramów piwa to średnio około czterdziestu kalorii. Tym samym nietrudno policzyć, że jedno duże piwo ma średnio około dwustu kalorii. To około jedna dziesiąta dziennego zapotrzebowania kalorycznego dla typowego człowieka.

Piwo – kalorie. Porównanie z innymi trunkami

Spójrzmy na przykład konkretnego piwa i zestawmy go z innego rodzaju trunkiem. Odpowiedzmy tym samym na pytanie, co bardziej opłaca się pić w kontekście dbania o linię. Tak oto przykładowe smakowe piwa Redd’s czy Somersby mają około dwustu siedemdziesięciu kalorii. Czy to dużo? Raczej tak.

Porównując to przykładowo z czerwonym winem, łatwo można dostrzec, że to istotna różnica. Typowy kieliszek czerwonego wina liczy sobie około osiemdziesięciu kalorii. Widać więc, że popijanie wina z punktu widzenia dietetyki jest bardziej korzystne. Jednak wiadomo, że kwestia kalorii to nie wszystko. Ostatecznie o wyborze danego trunku decydują także osobiste upodobania i kwestie smakowe. Decydując się na konsumpcję popularnego trunku, bądź jednakże świadomy, że każdy łyk to określona liczba kalorii, którą spożywasz. Tym większa, im ciemniejsze i im bardziej nasączone ekstraktem słodowym jest twoje piwo. Kalorie nie biorą się więc znikąd. Konsumpcja piwa jest satysfakcjonująca, ale niesie też za sobą pewne konsekwencje.

Archiwum: marzec 2024