Zakaz reklamy alkoholu apel kosciola

Zakaz reklamy alkoholu? Apel Kościoła w miesiącu abstynencji

Polscy biskupi w walce o trzeźwość Polaków. Sierpień jest w Kościele miesiącem abstynencji. W najbliższą niedzielę na Mszach ma zostać odczytany apel przygotowany przez bpa Tadeusza Bronakowskiego.

Ocena

Sierpień jako miesiąc abstynencji

Tradycją od 1984 roku jest, że sierpień Kościół w Polsce poświęca trzeźwości. Jest to czas, kiedy wierni są zachęcani do świadomej rezygnacji z alkoholu, nie tylko z powodów religijnych, ale również patriotycznych. Sierpień, miesiąc rocznic patriotycznych i świąt maryjnych, został wybrany na miesiąc dobrowolnej abstynencji.

Biskup Bronakowski o trzeźwości

Biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, podkreśla, że abstynencja to nie tylko decyzja podjęta ze względu na wiek czy stan zdrowia. To również wybór dobrowolny, świadomie podjęty przez jednostkę, aby poprawić relacje międzyludzkie i uniknąć negatywnych konsekwencji spożycia alkoholu. Trzeźwość, jak mówi biskup, jest synonimem wolności.

Zdaniem hierarchy sposobem na walkę z alkoholizmem w Polsce może być przede wszystkim zakazanie jego reklam. Ponadto – w jego ocenie nie powinien być tak fizycznie i ekonomicznie dostępny jak dziś.

Polskie gwiazdy a promowanie alkoholu

Warto przypomnieć, że społeczność polskich mediów społecznościowych jest zaniepokojona liczbą gwiazd, które promują alkohol. To, co dla nich jest źródłem dochodu, dla wielu Polaków staje się problemem. Dane z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pokazują, że w 2021 roku statystyczny Polak wypił 9,7 litra czystego alkoholu. Wiele osób cierpi na nieoficjalny problem alkoholizmu, a ich liczba może sięgać nawet 2 milionów.

Źródło:o2.pl

Archiwum: maj 2024