ipa

IPA – symbol piwnej rewolucji! Zobacz, co warto wiedzieć o tym stylu!

IPA, czyli india pale ale, to styl piwny, który kojarzony jest przede wszystkim z piwną rewolucją w Stanach Zjednoczonych. Ten styl miał bardzo duży wpływ na zmiany, które zaszły w światowym piwowarstwie na przestrzeni ostatnich lat.

2/5 - (3 votes)

Styl IPA, czyli india pale ale, sięga początków XIX wieku. Bardzo popularnym mitem jest twierdzenie, że piwo to powstało specjalnie, by przetrwać długą podróż z Wielkiej Brytanii do Indii, która trwała w tamtym okresie nawet do 4 miesięcy. Popularne wówczas w Wielkiej Brytanii piwa miały psuć się w trakcie podróży. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ do Indii docierały także i inne gatunki piwa, między innymi portery. Co prawda chmiel w piwie ma właściwości antyseptyczne, co sprawia, że piwo wolniej się psuje, ale nie było potrzeby warzenia specjalnego trunku tylko na podróż do Indii. Co jeszcze warto wiedzieć o tym piwie? Przeczytaj!

IPA – historia stylu

Nie jest pewne, kto tak naprawdę stoi za stworzeniem tego stylu. Obecnie najbardziej popularną teorią jest ta, która mówi, że ojcem IPA jest George Hodgson, piwowar z Browaru Bow w Londynie. Warzone przez niego piwa miały bardzo dużą zawartość chmielu, który powodował, że mimo długiej podróży nie traciły świeżości i aromatu. Dzięki temu stacjonujący w Indiach żołnierze mogli cieszyć się ulubionym trunkiem, będąc bardzo daleko od domu.

Charakterystyka stylu IPA

IPA to piwo bardzo aromatyczne. Szczególnie wersje chmielone nowofalowymi chmielami cechują się niezwykłym aromatem i smakiem. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z tym stylem, mogą być bardzo zdziwione, ponieważ IPA bardzo różni się od najpopularniejszego na świecie jasnego lagera.

IPA – rodzaje

Należy zaznaczyć, że jest wiele rodzajów india pale ale. Różnią się one zasypem słodowym, chmieleniem lub szczepem drożdży użytym do fermentacji. Wśród najbardziej popularnych rodzajów tego piwa można wymienić:

  • english IPA – jest to najbardziej tradycyjna wersja IPA. Jest to też najmniej goryczkowa wersja trunku. Chociaż wywodzi się od oryginalnego wyrobu George’a Hodgsona, który był jak na tamte czasy bardzo mocno chmielony, to dzisiejsze IPA mają w składzie dużo więcej chmielu. Angielska IPA ma charakter bardziej słodowy niż chmielowy. Barwa od jasnej miedzi do złotego bursztynu. W aromacie da się wyczuć nuty karmelowe i tostowe;
  • american IPApiwo, które miało chyba największe znaczenie dla całej światowej piwnej rewolucji. Za jego niezwykły aromat odpowiadają nowofalowe odmiany chmielu ze Stanów Zjednoczonych. To one zapewniają nuty owoców cytrusowych i tropikalnych. Ta wersja podzieliła się na dwie odmiany: west coast IPA i east coast IPA. American IPA ma barwę od średnio złotej do średnio czerwonej lub nawet miedzianej;
  • session IPA – od tradycyjnych wersji różni się zdecydowanie mniejszą ilością alkoholu. Dzięki temu można jej wypić więcej, co sprawia, że degustujący może zdecydowanie dłużej cieszyć się jej smakiem oraz aromatem. Sesyjna IPA to świetny wybór na letnie dni!
  • polish IPA – polskie chmiele przez długi czas nie były kojarzone z niesamowitymi aromatami. Wprowadzenie na teren naszego kraju nowych odmian sprawia, że ulega to zmianie. W piwach polish IPA można wyczuć aromaty trawiaste oraz iglaste.

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę w piwnym świecie, to zachęcamy do spróbowania piw IPA. Są to piwa wyjątkowo aromatyczne, które na długo zostają w pamięci!

Archiwum: marzec 2024