grenadia drinki które warto poznać

Drinki z grenadiną – dowiedz się, jak je przyrządzić!

Drinki z grenadiną stają się coraz bardziej popularnym wyborem wśród fanów dobrych drinków. Poznaj najciekawsze propozycje w tym względzie!

Ocena

Grenadina ma charakterystyczny smak. Jeżeli go właściwie połączyć z innymi składnikami, można się miło zaskoczyć. Przekonaj się, jakie są najciekawsze przepisy na drinki z grenadiną. Poznaj oryginalne i ciekawe receptury!

Drinki z grenadiną. Czyli z czym?

Na początek odpowiedzmy na pytanie o to, czym w zasadzie jest grenadina. Nazwę możesz kojarzyć, ale często nie jest to oczywiste, o jakim dokładnie produkcie mowa. To tymczasem nic innego jak syrop, który wytwarzany jest z owoców granatu. Jako taki stanowi zaś popularny składnik, który urozmaica smak różnorakich koktajli. Zarówno tych alkoholowych jak i bezalkoholowych.

Charakterystyczną cechą grenadiny jest to, że jest to syrop niezwykle gęsty. W związku z tym często opada on na dno kieliszka lub szklanki, tworząc specyficzną ciemnoczerwoną warstwę w różnorakich drinkach. Co ciekawe, w niektórych krajach europejskich (szczególnie południowych) syrop ten bywa też dodawany do różnych napojów takich jak herbata.

Drinki z grenadiną – Hot Blooded

Wiesz już, czym jest grenadina. Pora odpowiedzieć na pytanie, co można z nią przyrządzić! Pierwszą z propozycji na naszej liście jest Hot Blooded. To drink, w którym główne role grają wódka oraz sok pomarańczowy. Grenadina zaś stanowi drugoplanowe lecz ważne uzupełnienie kompozycji.

Składniki tego słodkiego drinka nieco podobnego do Tequila Sunrise to około czterdziestu mililitrów czystej wódki, tyleż samo wódki żurawinowej, sok pomarańczowy (od 100 do 150 mililitrów), lód oraz grenadina. Aby przygotować Hot Blooded, najpierw napełnij szklankę do połowy lodem. Następnie połącz ze sobą czystą wódkę i sok pomarańczowy, używając do tego celu shakera. Pamiętaj – soki niełatwo łączą się z alkoholem, toteż musisz wstrząsać miksturę solidnie przez około pół minuty. Gdy to uczynisz, wlej całość do szklanki pełnej kostek lodu.

Kolejny etap to wlanie grenadiny. Wlewaj syrop powoli i obserwuj, jak stopniowo opada na dno szklanki. Gdy to się stanie, wlej delikatnie wódkę żurawinową. Powinna ona pozostać na górze, a całość winna przybrać trójwarstwową strukturę. Opcjonalnie możesz ozdobić szklankę skórą pomarańczy i podawać drinka w ten sposób. Gotowe!

Drinki z grenadiną – Gin Daisy

Kolejny drink z grenadiną, jaki przedstawiamy to Gin Daisy. Czyli innymi słowy „Stokrotka z ginem”. To propozycja dla tych osób, którym nie przeszkadza mocny alkohol w drinkach, ale które zarazem lubują się raczej w słodkich smakach. Choć gin sam w sobie jest dość ciężki, w połączeniu z grenadiną nabiera bowiem delikatniejszego charakteru.

Składniki tego drinka z grenadiną to około pięćdziesięciu mililitrów ginu, dwadzieścia mililitrów soku cytrynowego oraz piętnaście mililitrów grenadiny i woda gazowana do uzupełnienia. Przygotowanie tej receptury jest bardzo proste. Najpierw musisz umieścić wszystkie składniki w shakerze (za wyjątkiem wody gazowanej). Wszystko dokładnie wstrząsaj przez około pół minuty. Ponownie – soki potrzebują nieco czasu, by połączyć się z mocnym alkoholem. Gotową miksturę przelewasz do szklanki z lodem. Uzupełnij całość wodą gazowaną. Jako dodatkowa dekoracja może w tym przypadku posłużyć skórka pomarańczy. Gotowe. Delektuj się słodkim lecz wyrazistym smakiem tego pysznego napoju.

Drinki z grenadiną – Red Coffee

Kolejny drink z grenadiną na naszej liście nazywa się Red Coffee. Łączą się w nim aromaty kawowe (jak sama nazwa wskazuje), ziołowość oraz słodycz grenadiny. To bardzo oryginalny koktajl prezentujący różnorodne i zbalansowane smaki. Składniki to dwadzieścia mililitrów wódki, czterdzieści mililitrów Jagermeistera, tyleż samo likieru Kahlua (to on nadaje całości kawowość). Do tego odrobina grenadiny oraz lód.

Aby przygotować tę propozycję, na początku umieść wszystkie składniki w shakerze. Następnie długo i solidnie wstrząsaj wszystko z lodem. Czyń tak do momentu, aż ścianki shakera będą delikatnie oszronione. Gdy wszystko już wstrząśniesz, odcedź wszystko (bez lodu) do kieliszka koktajlowego. W tym przypadku dodatkowa dekoracja nie jest wymagana. Bogactwo smaków mówi samo za siebie. Red Coffee to mocny drink, ale przy tym odznaczający się zapadającą w pamięć paletą smaków.

Drink z grenadyną i Sprite’em

Na koniec polecamy coś wiele bardziej delikatnego i orzeźwiającego. Ta propozycja przypadnie do gustu każdemu. Drink ten odznacza się również wysokim poziomem słodyczy. Nie może być inaczej skoro, jednym z jego kluczowych składników jest słodki Sprite. A towarzyszą mu Martini, sok cytrynowy oraz rzecz jasna grenadina.

Proporcje to czterdzieści mililitrów Martini, dwa razy tyle Sprite’a, dziesięć mililitrów soku z cytryny i dwadzieścia pięć mililitrów grenadiny. Aby przygotować ten alkohol, najpierw umieść w szklance lód. Następnie wlewaj kolejno Martini, Sprite’a oraz grenadinę. Na końcu dodaj sok z cytryny. Wszystko delikatnie wymieszaj. Tego drinka możesz serować w wysokiej szklance. Tę zawczasu warto schłodzić. Wtedy napój będzie smakować jeszcze lepiej. Pamiętaj także, aby używać tylko i wyłącznie świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Wtedy koktajl będzie naprawdę rześki.

Drinki z grenadiną – podsumowanie

Jak widzisz, drinki z grenadiną to bogata paleta smaków. Mogą być mocniejsze i słabsze. Bardziej słodkie oraz bardziej wytrawne. Grenadina to z jednej strony jedynie dodatek, uzupełnienie smaku. Z drugiej jednak strony wielokrotnie nadaje ona napojom charakterystyczny i niepodrabialny klimat. Mowa przy tym zarówno o smaku jak i o walorach wizualnych. Omawiane tu kompozycje często mają piękny kolor. A przecież można jeszcze urozmaicić te przepisy, na przykład dodając likier blue curacao czy inne dodatki, Wykorzystuj ją mądrze i kreatywnie, a z pewnością wzbogacisz swoje drinki. Nie bój się także eksperymentować i wymyślać własnych kompozycji. Grenadina to wdzięczny składnik!

Archiwum: marzec 2024