wódka kalorie

Wódka – kalorie. Przekonaj się, ile kalorii ma popularny alkohol!

Wódka – kalorie. Ile ich jest w tym popularnym alkoholu? Przekonaj się, jaka jest kaloryczność częstego bywalca polskich stołów. Poznaj kluczowe dane.

Ocena

Gdyby ktoś chciał wskazać narodowy polski alkohol, wiele osób bez wahania wskazałoby na wódkę. I to pomimo tego, że według statystyk trunek najczęściej spożywany przez naszych rodaków to wcale nie wódka, a piwo. Wódka ma jednak wyjątkowy status. To symbol polskich stołów od dekad. Czy to przy okazji rozmaitych uroczystości rodzinnych takich jak imieniny i wesela, czy imprez firmowych. Taka jest wódka. Kalorie, procenty i mocny smak. To wyróżniki tego trunku.

Ale ile właściwie wódka ma kalorii? Jak przedstawia się jej wartość pod tym względem? Poznaj kluczowe liczby i przekonaj się, jak spożywanie wódki wpływa na twoją dietę. Rzecz jasna skupiamy się tu tylko na aspekcie kalorycznym. Zupełnie oddzielną kwestią pozostaje ogólny wpływ alkoholu na ludzkie zdrowie. Spójrzmy jednak na same kalorie!

Wódka – kalorie. Spożycie wódki w Polsce

Najpierw odpowiedzmy jednak na pytanie o to, ile przezroczystego trunku spożywa się w naszym kraju. Jak już stwierdziliśmy, wódka jest niezwykle popularna. To drugi najczęściej wybierany alkohol nad Wisłą zaraz obok piwa. Nie może tym samym dziwić, że produkcja i sprzedaż wódki przynoszą bardzo wysokie przychody. To produkt, na który w zasadzie od zawsze występuje wysoki popyt. O jakich dokładnie kwotach mówimy?

Według szacunków i oficjalnych raportów Polacy średnio wydają na wódkę ponad jedenaście miliardów złotych w skali roku. Należy pamiętać, że do tej kwoty wlicza się także wydatki na rozmaite likiery. Tak czy siak skala spożycia robi wrażenie. W jakim stopniu jednak rzesze Polaków w ten sposób przyprawiają się o większy brzuch? Spójrzmy.

Wódka – kalorie. Ile ich dokładnie jest?

Ile dokładnie kalorii znajduje się w typowym kieliszku wódki? Uśredniając, można przyjąć, że w stu gramach wódki znajduje się około dwustu trzydziestu kalorii. To mniej więcej tyle samo, ile można znaleźć w typowym półlitrowym piwie.

Jeżeli założymy, że jeden kieliszek wódki ma dwadzieścia pięć gramów, nietrudno wyliczyć, że jeden shot to ponad pięćdziesiąt kalorii dostarczonych do organizmu. Przy tym są to kalorie zupełnie puste. Pamiętać bowiem należy, że wódka nie ma w zasadzie składników odżywczych takich jak tłuszcze, węglowodany czy biało. Co więcej, bardzo często wraz z wódką przyjmujesz do organizmu także pokaźne ilości cukrów. Dlaczego? Wszystko za sprawą napojów, którymi popijana jest wódka. Często są to słodkie drinki takie jak Coca Cola.

Wódka – kalorie a dbanie o linię

Czy da się pić wódkę, a jednocześnie dbać o dobrą sylwetkę? Co zrobić, by spożycie tego alkoholu nie wpływało negatywnie na zdrowie? Odpowiedź na to pytanie nie będzie dla wielu zbyt zadowalająca. Najlepiej bowiem byłoby zrezygnować z konsumpcji tego wysokokalorycznego alkoholu. Tak, zdrowie to zaprzeczenie słowa wódka. Kalorie to przy tym nie jedyny problem. Alkohol ten wpływa negatywnie także na wiele innych aspektów naszego organizmu.

Czy można pić wódkę z umiarem i nie tyć? Owszem, można to robić rzadko i dbać o to, by nie przekraczać bardzo określonej liczby kalorii. Faktem jednak jest, że każdy kieliszek wódki to dodatkowe kalorie dostarczone do twojego ciała. A co ważniejsze, negatywny wpływ na ogólną gospodarkę wewnętrzną. Jeżeli już jednak pijesz wódkę, warto ją spożywać w bardzo małych ilościach. Z kolei jako popitkę najlepiej posłuży wcale nie sok czy Cola, ale… zwykła woda. Ta nie zawiera bowiem kalorii, a z drugiej strony pozwoli dobrze nawodnić organizm. W przeciwieństwie na przykład do słodkich napojów, które dodatkowo będą wzmacniać efekty działania alkoholu.

Archiwum: marzec 2024