otwieranie szampana

Otwieranie szampana. Po cichu lub z hukiem!

Dla wielu osób otwieranie szampana może stanowić nie lada wyzwanie. Zwłaszcza przed nocą sylwestrową, choć nie tylko wtedy, pojawia się coraz częściej to pytanie – jak otworzyć szampana. Są na to dwa różne sposoby – cichy i głośny.

Ocena

Ten drugi sposób – z hukiem – to metoda, którą szampana chcą otworzyć osoby świętujące sylwestra, ale także celebrujące duży sukces sportowy, zawodowy, prywatny czy rodzinny. Na wstępie podpowiadamy, czym jest szampan – otwieranie tego trunku to nie tylko wyjęcie korka! Szampan, zanim zostanie otwarty, musi zostać do tego odpowiednio przygotowany. Ale wszystko po kolei.

Otwieranie szampana – jak przygotować do tego butelkę?

Niezależnie do tego, czy chcesz otworzyć butelkę szampana z hukiem, czy wręcz przeciwnie – po cichu – musisz ją wcześniej schłodzić. Pamiętaj, że szkło, z którego wykonywane są butelki do szampana, jest grubsze od tego, z którego produkuje się butelki do innych rodzajów win. Ponadto, butelka szampana ma bardziej wklęsłe dno. To wszystko po to, aby była w stanie wytrzymać ciśnienie sięgające 6 atmosfer.

Teraz warto poznać rodzaje szampana. Wiele osób wyróżnia dwa typy tego trunku: prawdziwy i podrabiany. Nic bardziej mylnego – to najczęściej spotykany błąd. Tak zwany „podrabiany szampan” jest w rzeczywistości winem musującym. Natomiast „prawdziwy szampan” jest faktycznie szampanem.

Skoro obaliliśmy już mit prawdziwego i podrabianego szampana, to czas na zapoznanie się z tym, jakie rodzaje szampana występują naprawdę. Rozróżnia się je pod względem stopnia musowania. Wyróżniamy zatem:

  • szampan silnie musujący – Grand Mousse – 4,5–5 atmosfery;
  • szampan średnio musujący – Musseux – 4,0–4,5 atmosfery;
  • szampan lekko musujący – Cremant – 4,0 atmosfery.

Jak otworzyć szampana w taki sposób, by nie wystrzelił?

Najpierw wyjaśnimy, jak otworzyć szampana po cichu. Oczywiście pamiętaj, aby dobrze go schłodzić. Następnie usuń folię aluminiową umieszczoną na korku i zdejmij metalowe zabezpieczenie. Tu bardzo ważna uwaga – nie należy potrząsać butelką, postaraj się, w miarę możliwości, trzymać ją nieruchomo.

Butelkę szampana trzymaj w prawej ręce, najlepiej na środku, ewentualnie bliżej dna– tak, aby była stabilna. Następnie ujmij korek lewą ręką, a prawą zacznij powoli obracać butelką w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Aby otworzyć butelkę szampana, w zupełności wystarczy kilka takich obrotów. Dzięki temu, że trzymasz korek, nie pozwalasz, aby wystrzelił i uniemożliwiasz mu zrobienie hałasu.

Jak otworzyć szampana z hukiem?

Jednak, gdy chcesz otworzyć szampana w sylwestra lub podczas celebrowania sukcesu – sportowego, zawodowego – czy w trakcie wydarzenia rodzinnego, z pewnością chciałbyś to zrobić z hukiem. Zwykle najlepiej, aby przy tym trunek się intensywnie pienił. Aby otworzyć szampana z hukiem, na początek – oczywiście – schłódź go.

Następnie wstrząśnij butelką – im silniej to zrobisz, tym donośniejszy będzie odgłos otwierania szampana i tym intensywniej będzie się pienił. Pozostałe czynności wykonuj tak jak w opisanym powyżej sposobie na ciche otwieranie szampana.

Sabrage – szablowanie – tradycyjne otwieranie szampana

Sabrage, czyli inaczej szablowanie – otwieranie szampana szablą – to tradycyjny sposób na zdjęcie korka z butelki trunku. Stosuje się go w czasie różnego rodzaju ceremonii, np. podczas przyjęć weselnych. Historia tego sposobu otwierania szampana sięga czasów zaraz po zakończeniu rewolucji francuskiej. To właśnie szablą najczęściej otwierano wówczas butelki różnego rodzaju musujących trunków.

Jak otwierać szampana tą metodą? Prawidłowe szablowanie szampana należy oczywiście rozpocząć od schłodzenia butelki. Po około godzinie należy umieścić ją w wiaderku – szyjką w dół – a potem zasypać na około 5 minut kostkami lodu. Kolejny etap to usunięcie folii z butelki. Teraz trzeba przesunąć koszyczek w kierunku brzegu szyjki. Następnie ustawia się butelkę pod kątem 45 stopni i jednym płynnym ruchem wykonuje cięcie szablą wzdłuż spoiny.

Otwieranie szampana po cichu lub z hukiem może wykonać każdy. W każdej z tych metod ważne jest, aby butelka była schłodzona. Szampan świetnie podkreśli wszystkie ważne wydarzenia w Twoim życiu.

Archiwum: styczeń 2024