kieliszki do szampana

Kieliszki do szampana – jak wybrać odpowiednie szkło do musujących trunków?

Szampan zwykle podawany jest w wyjątkowych okolicznościach. Kojarzony z sylwestrowym szaleństwem, może się świetnie sprawdzić na przyjęciach i oficjalnych bankietach. W jakim szkle będzie smakował najlepiej? Z tego tekstu dowiesz się, jak wybrać kieliszki do szampana.

Ocena

Jeśli chcesz się w pełni cieszyć smakiem musującego alkoholu, musisz pamiętać o kilku prostych zasadach. Zadbaj, by przed rozlaniem do kieliszków osiągnął on temperaturę 5-7 st. C. Pamiętaj, by podczas otwierania butelki nachylić ją pod kątem 45 stopni, a podczas rozlewania szampana do kieliszków trzymać kciuk prawej ręki w zagłębieniu w denku. Nie zapominaj też, że na smak musujących win i drinków z ich udziałem wpływa rodzaj szkła, w jakim zostaną podane. Jakie kieliszki do szampana możesz wybrać? 

Jaki kształt kieliszków do szampana jest najlepszy?

Najważniejszą kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze szkła do szampana, jest kształt. Co sprawdzi się lepiej – kieliszek długi i smukły czy szkło niskie i szerokie? 

Długie kieliszki do szampana – dla tradycjonalistów

Szampana zwykło się podawać w długich i wąskich kieliszkach zwanych fletami lub kłosami, w których bąbelki mogą się utrzymać przez dłuższy czas. Szkło takie posiada delikatną i dość długą nóżkę, dzięki której możesz trzymać kieliszek w ręce i nie ogrzewać alkoholu. A ponieważ kieliszki te nieco zwężają się u góry, podawane w nich drinki, wina i szampany dłużej utrzymują świeżość, smak i aromat. 

Kieliszki do szampana szerokie – czy warto na nie postawić?

Wolisz niskie i szerokie szkło? I takie kieliszki do szampana mogą się pojawić na twoim stole. Pamiętaj, że zanim nastała moda na flety, musujące wina podawano w kieliszkach typu pucharek/czarka. Do dziś cieszą się one sporym powodzeniem, a ciekawe wzornictwo przyciąga uwagę. Jeśli jednak postawisz na takie kieliszki do szampana, musisz pamiętać o tym, iż bąbelki ulotnią się z nich znacznie szybciej, podobnie jak aromat wina. 

Pomiędzy czarką a fletem pojawia się kieliszek typu tulipan. Jest on szerszy od tradycyjnego kłosa, a jednocześnie lepiej niż pucharek chroni wino przed utratą bąbelków. Takie kieliszki zazwyczaj wykorzystuje się podczas degustacji szampanów, szczególnie tych z wyższej półki. 

Kieliszki jako praktyczna dekoracja. Co możesz wybrać?

Chcesz, by wybrane kieliszki do szampana były czymś więcej niż tylko praktycznym dodatkiem? Sięgnij po szkło, które stanie się prawdziwą ozdobą twojego stołu. 

Kryształowe kieliszki do szampana i ich moc

Dla wielu osób eleganckie szkło to przede wszystkim kryształ. Sięgając po kieliszki do szampana kryształowe, możesz sporo zyskać. Takie szkło to wysoka jakość i elegancki wygląd, bardzo dobra przejrzystość i bogate wzornictwo. Jeśli wybierzesz kryształowe, ręcznie szlifowane kieliszki, będziesz mógł z dumą częstować swoich gości szampanem lub drinkami na bazie musującego wina. 

Kieliszki do szampana i ich kolorystyka

Pewnie większość osób kojarzy kieliszki szampanówki z przezroczystym szkłem. W sklepach znajdziesz jednak szkło w różnych kolorach. Czarne kieliszki do szampana nikogo już nie dziwią, wręcz przeciwnie – wielu miłośników musujących win ceni je za elegancję i oryginalność. Popularnością cieszą się też kieliszki czerwone lub przezroczyste na kolorowych nóżkach. 

Kieliszki do szampana z grawerem – idealny prezent dla bliskiej osoby

Jeśli chcesz sprezentować bliskiej osobie coś wyjątkowego, możesz postawić na kieliszki personalizowane. Nie trzeba wiele, by zwykłe szkło przemieniło się w wyjątkowy upominek. Wystarczy prosty grawer, dzięki któremu wyróżnisz bliską osobę lub głównego bohatera firmowego przyjęcia. 

Jak udekorować kieliszki do szampana?

Nie możesz sobie pozwolić na najmodniejsze kolekcje szkła? Nic straconego. Tanie kieliszki do szampana staną się gwiazdą przyjęcia, jeśli ozdobisz je w odpowiedni sposób. Możliwości jest sporo, zatem na każdą okoliczność znajdziesz coś ciekawego. Dekoracja z brokatu, białe wstążeczki czy kwiaty przyczepione do kieliszków – to tylko przykładowe pomysły, z jakich możesz skorzystać. 

Kieliszki do szampana mogą sprawić, że delektowanie się musującym alkoholem sprawi ci jeszcze więcej radości. Im lepiej je dobierzesz, tym większe wrażenie zrobisz na swoich gościach i skuteczniej poprawisz sobie nastrój.

Archiwum: marzec 2024