Sylwester, urodziny, a nawet dziecięce przyjęcie… szampan w różnych formach jest niemal nieodłącznym elementem takich okazji. Oczywiście, na urodziny dziecka kupimy musujący sok udający szampana, co jednak mają zrobić ci z dorosłych, którzy nie chcą lub nie mogą pić alkoholu? Wcale nie muszą rezygnować z tradycyjnych bąbelków! Z pomocą przychodzi szampan bezalkoholowy.
Szampan bezalkoholowy ma wiele wariantów. Poznaj je wszystkie przed sylwestrem!
Szampan bezalkoholowy to nie tylko popularne Piccolo. W supermarketach i sklepach monopolowych znajdziemy mnóstwo win musujących dla dorosłych, które sprawdzą się jako alternatywa dla niepijących. Sprawdź, czy są bezpieczne w każdym przypadku!
Przeczytaj: przekąski na sylwestra
O ile piwa bezalkoholowe już na dobre zadomowiły się w naszej świadomości, pozbawione procentów wina (również te z bąbelkami) nie osiągnęły jeszcze takiej popularności. W związku z tym na hasło „bezalkoholowy szampan” większości z nas może stanąć przed oczami kolorowy sok gazowany, nieodłączny element urodzin naszych najmłodszych. To jednak nie jedyna jego odsłona. U nas przeczytasz o tym, jakie są rodzaje szampanów bez alkoholu, kto może je pić, czy podawanie ich dzieciom na pewno jest dobrym pomysłem i wiele więcej.
Rodzaje szampanów bezalkoholowych
Jak już wspomnieliśmy, kiedy mówimy o szampanie bez alkoholu, możemy mieć na myśli dwie różne rzeczy: tak zwany „szampan dla dzieci”, czyli gazowany sok w butelce oklejonej kolorową etykietą, lub prawdziwe wino, jedynie pozbawione procentów. W czym dokładnie tkwi różnica? Czy da się pomylić te dwa produkty?
Wina musujące bezalkoholowe
Wino bezalkoholowe powstaje dokładnie w taki sam sposób jak to zwykłe. Z owoców wyciska się sok, poddawany następnie fermentacji — różnej w zależności od docelowego koloru trunku. Czerwonym i różowym winom koloru nadają skórki owoców.
Oczywiście w przypadku bezalkoholowego napoju konieczny będzie jeszcze jeden krok — pozbawienie trunku alkoholu, który pojawił się w nim na skutek fermentacji, za sprawą ekstrakcji próżniowej. Dzięki temu bezalkoholowy szampan zachowuje większość właściwości tego prawdziwego, a jednocześnie mogą sięgać po niego kierowcy, sportowcy, kobiety w ciąży itd.
Oczywiście nie jest to wybór całkowicie bezpieczny! Sięgając po wino z bąbelkami a rzekomo bez procentów, nie możemy zapominać, że zgodnie z prawem wcale nie musi być ich pozbawione całkowicie. W przypadku cydrów, win itp. dopuszczalna granica błędu wynosi nawet 1%!
Szampan dla dzieci
Zupełnie inną kwestią jest oczywiście szampan bezalkoholowy dla dzieci. Znajdziemy go właściwie w każdym sklepie, jest zapewne bardziej popularny niż szampan bez alkoholu dla dorosłych. Najmłodsi kochają ten napój za kolorową etykietę i możliwość poczucia się zupełnie jak ich rodzice.
Chociaż ich składy zwykle nie są bardziej problematyczne niż te dowolnych gazowych napojów, udające alkoholenapoje dla maluchów mogą wzbudzać kontrowersje. Ich krytycy zwracają uwagę na to, że podawanie ich najmłodszym przyzwyczaja już małe dzieci do przekonania, że alkohol jest nieodłączną częścią świętowania, a co za tym idzie — życia w ogóle.
Skład szampana bezalkoholowego
Wybierając bezalkoholowego szampana dla siebie, nie musimy się martwić — w standardowej butelce 750 ml tego napoju znajdziemy dokładnie to samo, co w zwykłym winie, oprócz alkoholu. Oczywiście będzie to prawdziwe jedynie wtedy, jeśli kupimy wino, a nie „napój winny”. W tym drugim przypadku możemy spodziewać się dodatkowych aromatów i konserwantów. Pamiętaj, że brak alkoholu wcale nie oznacza niższej ceny.
Co nas smuci, jednak niestety wcale nie dziwi — znacznie gorzej prezentują się składy „dziecięcych szampanów”. Te są bardzo zróżnicowane. W najlepszym przypadku mogą być całkiem przyzwoite (np. sok jabłkowy z dodatkiem dwutlenku węgla), w najgorszym — zawierają dodatkowe barwniki, konserwanty oraz ulepszacze smaku.
Alkohole bezalkoholowe — jak to działa?
Bezalkoholowe wina i piwa „zero” wydają się zupełnie kontrproduktywne. Po co sięgać po taki napój, jeśli nie chcemy spożywać alkoholu? Czy nie lepiej byłoby wybrać sok, wodę, kawę, czy zwykły napój gazowany? Tak może się nam wydawać w pierwszej chwili, jednak jest całkiem sporo powodów, dla których ktoś woli wybrać trunek 0%.
Wyżej wyjaśniliśmy, w jaki sposób wino może zostać pozbawione alkoholu, wciąż pozostając winem. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku piwa. Pozostaje jeszcze tylko pytanie: dlaczego w ogóle po nie sięgać? Odpowiedzi na te pytania pewnie będą różne w przypadku każdej zapytanej osoby.
Dla wielu osób decydującym czynnikiem będzie oczywiście smak — bezalkoholowe wino musujące z pewnością będzie kuszącą opcją dla każdego, kto przepada za smakiem wina, ale zdecydowanie nie chce codziennie, czy kilka razy w tygodniu, spożywać alkoholu.
Inni będą kierować się bardziej złożonymi powodami. Mówiąc o pozbawionych alkoholu alternatywach dla trunków, nie możemy pominąć społecznych powodów, dla których w ogóle pijemy. Wybierając się na imprezę, możemy często znaleźć się pod presją, jeśli całkowicie odrzucamy trunki. Piwo lub wino pozbawione alkoholu może sprawić, że będziemy czuli się swobodniej w takiej sytuacji.
Leave a Comment