piwo bezalkoholowe

Piwo bezalkoholowe – czy mogą je pić kierowcy? Napoje bez alkoholu, które smakują jak prawdziwe piwo!

Piwo bezalkoholowe to produkt, który jest coraz popularniejszy. Obecnie można znaleźć na rynku piwa bezalkoholowe, które są nie tylko smaczne, ale ciężko je odróżnić od smaku prawdziwego piwa. Zobacz, czym się kierować przy wyborze piwa bez procentów!

Ocena

Wiele osób z różnych względów nie może pozwolić sobie na picie napojów, w których zawarty jest alkohol. W takim wypadku dobrym zamiennikiem będzie piwo bezalkoholowe. Wiele piw bezalkoholowych dostępnych na rynku nie smakuje jednak tak, jak prawdziwe piwo. Ich specyficzny smak nie wszystkim przypada do gustu. Na rynku można jednak znaleźć trochę wyjątków, które doskonale trafią w gusta nawet najbardziej wymagających. Czytaj dalej!

Jak produkuje się piwo bezalkoholowe?

Sam proces produkcji piwa bezalkoholowego nie różni się zbytnio od standardowego. Tutaj też używane są podstawowe składniki:

  • woda;
  • słód;
  • chmiel;
  • drożdże.

Piwo bezalkoholowe robi się na kilka sposobów.

Zatrzymanie fermentacji

Jednym z najczęstszych sposobów na pozbycie się alkoholu z piwa jest przerwanie fermentacji. Następuje to na samym początku tego procesu, kiedy drożdże dopiero zaczynają wytwarzać alkohol.

Ograniczenie fermentacji

Piwo bezalkoholowe może również powstać poprzez zastosowanie specjalnych szczepów drożdży, które nie wytwarzają alkoholu, ale pozwalają uzyskać smak i aromat zbliżony do piwa.

Dealkoholizacja

Odbywa się ona pod koniec przygotowywania piwa, czyli na etapie fermentacji. Wykorzystuje się tutaj metodę filtracji i odparowania.

Jak piwo bezalkoholowe wpływa na zdrowie?

Piwo bezalkoholowe zwykle zawiera w swoim składzie trochę alkoholu. Jest to bardzo niewielka ilość, która nie powinna mieć wpływu na zdrowie nawet w przypadku osób, które zmagają się z chorobami. Należy zaznaczyć, że piwo bezalkoholowe zawiera wiele minerałów, aminokwasów i witamin. Do organizmu dostarcza się fosforu, potasu oraz magnezu. W piwie bezalkoholowym znajdują się witaminy z grupy B oraz elektrolity. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na skład piwa. Jeżeli zawiera ono dużo cukru i konserwantów, to nie wpłynie pozytywnie na twoje zdrowie.

Jakie piwo bezalkoholowe wybrać?

Piwo bezalkoholowe łatwo znajdziesz na półce praktycznie każdego sklepu z działem alkoholowym. Wiele piw o niskiej zawartości alkoholu nie będzie smakowała komuś przyzwyczajonemu do tradycyjnego piwa. W takim wypadku najlepiej wybierać piwa mocno chmielone. Chmiel przykrywa inne zapachy i daje piwu bardzo przyjemny smak. W ostatnim czasie wśród piw o zerowej zawartości alkoholu bardzo popularny jest styl IPA. To mocno chmielone piwo ma aromat owoców cytrusowych, tropikalnych i sosnowych, dlatego powinno ono smakować prawie każdemu miłośnikowi złotego trunku.

Czy po wypiciu piwa bezalkoholowego można kierować samochodem?

Piwo bezalkoholowe zawiera zwykle trochę alkoholu. Nie jest to jednak na tyle wysokie stężenie, żeby przekroczyć limit 0,2 promila. Człowiek praktycznie nie jest w stanie wypić tyle piwa bezalkoholowego, aby na alkomacie pojawiła się liczba wykluczająca możliwość kierowania pojazdem. Należy jednak pamiętać, by nie pić piwa bezalkoholowego w trakcie jazdy. Jeżeli wypijesz łyk piwa i niedługo potem zostaniesz sprawdzony alkomatem, to pokaże on wartość wyższą niż realna. Alkomaty mierzą stężenie alkoholu w powietrzu wydychanym z płuc, dlatego może dojść do sytuacji, w której powietrze wydychane pomiesza się z powietrzem w ustach. Nazywa się to „zaleganiem alkoholu”, efekt ten mija po około 15 minutach od spożycia.

Piwo bezalkoholowe to świetny wybór dla osób, które w danej chwili nie mogą lub nie chcą zdecydować się na trunek alkoholowy. To świetny sposób na orzeźwienie w gorące dni. Na rynku znajdziesz wiele naprawdę smacznych piw bezalkoholowych – wystarczy jedynie poszukać najbardziej odpowiedniego dla siebie!

Archiwum: kwiecień 2024