Sklepowe półki wręcz uginają się od różnych rodzajów piwa. Ten popularny trunek doczekał się wielu odmian, by wpisać się w różne gusta. Piwo jasne o delikatnym smaku i orzeźwiającej piance jest zdecydowanie najbardziej popularne z nich wszystkich. Dlaczego?
Smak chmielu zamknięty w ciemnej butelce z pewnością jest ci dobrze znany. Piwo jasne to jeden z najchętniej kupowanych trunków na całym świecie. Ta ogólna nazwa zwykle używana jest zamiennie z określeniem lager, które oznacza piwo dolnej fermentacji, średnio alkoholowe. Lagery to właśnie najpopularniejsze piwa świata, liczące też najwięcej rodzajów – które w praktyce mogą być i jasne, i ciemne. Piwo jasne to przede wszystkim orzeźwiający smak, piękny kolor i charakterystyczna pianka.
Piwo jasne – charakterystyka smaku i wyglądu
Trunek musi spełniać kilka podstawowych warunków, aby był piwem jasnym. Główna różnica między odmianami jasnymi a piwami ciemnymi to zawartość alkoholu.
- Tak zwane jasne pełne powinno być lekkie, o mniejszej zawartości alkoholu.
- Produkuje się je tradycyjnie ze słodu jęczmiennego, który nie jest palony ani dymiony. To właśnie dzięki temu barwa piwa jest charakterystycznie złocista, a jego smak pozostaje delikatny.
- Obowiązkowym dodatkiem są też drożdże Saccharomyces carslbergensis. Działają one najsprawniej w temperaturze około 8–13 stopni Celsjusza.
- Jasne piwa, które przechowywane są w niskich temperaturach, zwykle potrzebują nieco dłuższego czasu na odpowiednie sfermentowanie.
- Przy produkcji takiego trunku początkowy ekstrakt cukrów w beczce powinien wynosić pomiędzy 10 a 14%.
- Skutkuje to ostatecznym stężeniem alkoholu na poziomie około 4,5–6,2%. Przy piwach ciemnych alkoholu może być nawet do 12%.
Jak pić piwo jasne?
Polskie piwa jasne zawierają przeważnie od 5 do 6% alkoholu. Są to dobrze wywarzone napoje o lekko słodowym smaku, z wyczuwalną lecz nieprzytłaczającą goryczką. Każdy smakosz piwa z pewnością się zgodzi, że najlepiej smakują mocno schłodzone, w upalne letnie miesiące. Wówczas można cieszyć się nie tylko wywarzonym smakiem, lecz także właściwościami orzeźwiającymi. Piwo jasne najlepiej podawać w wysokich szklankach, pokalach lub kuflach.
Jasne pełne – odrobina historii klasycznego alkoholu
Różne rodzaje piw tworzone są od ponad 6 tysięcy lat. W tym czasie ewoluowały na wiele różnych sposobów, w zależności od regionu, dostępnych surowców i technologii. Prawdziwa rewolucja tego trunku nastąpiła w XIX wieku, wraz z rozwojem technologii i nauki. Jasny lager sięga swoją historią dość daleko; warzony jest od ponad stu lat – trzeciej dekady XX wieku.
Tradycja tego klasycznego piwa wykształciła się w Europie, w szczególności w Niemczech. Wywodzi się od bawarskiego stylu Helles, czyli piwa monachijskiego jasnego. Mimo że jest to właściwie najbardziej podstawowa wersja piwa, rozprzestrzeniła się i zyskała wiele ciekawych wariacji charakterystycznych dla konkretnych rejonów.
Piwo jasne, które jest dziś dobrze znane każdemu, wywodzi się z wieloletniej niemieckiej i ogólnoeuropejskiej tradycji piwowarskiej. Jest ono dużo lżejsze, jaśniejsze w barwie i bardziej przejrzyste niż piwa ciemne. Swoją niezwykłą popularność zawdzięcza prawdopodobnie właśnie tej uniwersalności i delikatnemu smakowi. Obecnie ten rodzaj piwa zdecydowanie króluje na półkach sklepowych Polski i całej Europy. Nie da się przy tym powiedzieć, że jasne piwa są nudne – znajdziesz dziesiątki rodzajów o nieco innych proporcjach, z różnymi typami słodów, chmielu oraz ekstraktu.
Leave a Comment