vesper martini

Vesper Martini – jak powstaje drink rozsławiony przez Agenta 007?

Sławę zawdzięcza najsłynniejszemu agentowi XX wieku, choć elegancki wygląd i wspaniały smak też mają spore zasługi w jego promocji. Chcesz przygotować Vesper Martini? Mamy dla Ciebie prosty przepis.

Martini Vesper to idealna propozycja dla miłośników szpiegowskich książek i filmów. Jeśli przygotujesz takiego drinka, przez chwilę sam poczujesz się jak słynny agent 007. W tym tekście wyjaśniamy, jak przygotować taki napój alkoholowy oraz jak go podawać, by skuteczniej oderwać się do szarej rzeczywistości. 

Składniki i czas przygotowania

Martini Vesper to szybki i prosty drink, który przygotujesz w 5 minut. Tyle wystarczy, by połączyć ze sobą trzy składniki:

  • wódkę – mocny alkohol, cieszący się w Polsce wielką popularnością, 
  • gin – anglosaska jałowcówka, 
  • Lillet blanc – likier o kwiatowo-pomarańczowym aromacie, kuszący dodatkowo miodową nutą.

Krok po kroku. Jak przygotujesz Vesper Martini cocktail?

Przygotowanie słynnego drinka nie sprawi ci większych problemów. Jak go zrobić? Oto najprostszy przepis, który pozwoli ci cieszyć się smakiem koktajlu spopularyzowanego przez filmy akcji we własnym domu. 

Vesper Martini – przepis

Do przygotowania drinka potrzebujesz: 

  • 20 ml czystej wódki,
  • 60 ml ginu,
  • 10 ml Lillet Blanc.

Jak powstaje drink Vesper Martini?

Jak wymienione składniki przemienić w słynny koktajl? Zacznij od schłodzenia kieliszków, do których wlejesz gotowy alkohol. Wymienione składniki wlej do shakera, dodaj kilka kostek lodu i potrząsaj urządzeniem przez kilkanaście sekund. Na koniec przelej alkohol do kieliszka, korzystając z sitka barmańskiego. Jeśli chcesz, udekoruj kieliszek skórką z cytryny. 

Na czym polega fenomen tego drinka? 

Ten prosty drink, rozsławiony przez popularną powieść i serię filmów, podbił serca wielu miłośników ginu na całym świecie. Co zapewniło mu tak wielkie uznanie? Nie tylko postać Jamesa Bonda, ale i ciekawy smak. Vesper Martini to koktajl, w którym łączą się ze sobą różne nuty. Z jednej strony pojawia się gorzka wódka, z drugiej gin, a całość dopełnia likier o pomarańczowym aromacie. 

Vesper Martini – ulubiony drink Jamesa Bonda 

Drink ten zyskał sławę za sprawą książek i filmów z Agentem 007. Ian Fleming na kartach powieści „Casino Royale” podał nawet dokładny przepis na drinka, którym tak bardzo zachwycał się James Bond. W ten oto sposób powieść z 1953 roku rozsławiła drinka z ginem i wódką. A że kolejne ekranizacje książki stały się hitami, Vesper Martini stał się jednym z najpopularniejszych koktajli na świecie. Obecnie jest jednym z ważniejszych drinków wpisanych na listę Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów. Chcesz go przygotować we własnym domu? Zobacz, jakie to proste!

Vesper Martini i jego dzieje

Choć Martini Vesper znany jest głównie jako drink Jamesa Bonda, jego historia zaczęła się znacznie wcześniej. Już w wydawanych w latach 60. XIX wieku poradnikach barmańskich pojawiają się pierwsze wzmianki na temat drinka Martini oraz koktajlach, w których gin łączony jest z mocniejszymi alkoholami. To właśnie tu niektórzy miłośnicy klasycznych drinków doszukują się początków Martini Vesper. 

Drinki Martini – na jakie receptury warto jeszcze zwrócić uwagę?

Vesper Martini jest jednym z ciekawszych drinków, które wchodzą w skład dość sporej rodziny Martini. Chcesz spróbować podobnych koktajli? Możesz postawić m.in. na:

Wszystkie te drinki możesz spotkać w nieco zmodyfikowanych wersjach, znajdziesz też wiele koktajli, przy tworzeniu których inspirowano się właśnie słynnym Martini. 

Vesper Martini drink to idealna propozycja na rodzinne spotkania oraz towarzyskie imprezy. Ten barmański klasyk może zachwycać swoim smakiem, a powodów, dla których warto mieć pod ręką przepis na filmowy koktajl, jest sporo.

5/5 - (1 vote)

 

 

Archiwum: styczeń 2024