Amaretto to alkohol o ciemnym kolorze bursztynowym. Wywodzi się on ze słonecznej Italii. Jego charakterystyczny smak zyskał sobie miłośników na całym świecie. Zastanawiasz się, jak pić amaretto? Oto kilka wskazówek.
Amaretto – bursztynowy skarb Italii
Likier amaretto powstaje z połączenia migdałów z pestkami moreli, brzoskwiń bądź wiśni. Nazwa tego alkoholu wywodzi się od zdrobnienia włoskiego słowa „amaro”, które w tłumaczeniu na polski oznacza „gorzki”. Każdy, kto pił ten likier, wie jednak, że jego goryczka jest niezwykle łagodna, a dodane substancje słodzące jedynie dodatkowo potęgują smak tego alkoholu.
Zawartość procentowa alkoholu w likierze amaretto wynosi zwykle od kilkunastu do trzydziestu procent. Jest to zatem stosunkowo mocny likier. Jeśli chodzi o koszt amaretto, cena za butelkę zaczyna się już od kilkunastu złotych. Jednak prawdziwi smakosze sięgną raczej po wersję z wyższej półki, o wartości nawet około 250 złotych.
Drinki z amaretto
Zastanawiasz się nad tym, z czym pić amaretto? Koneserzy tego trunku zazwyczaj wybierają sam likier, nie łączą go z żadnymi dodatkowymi napojami czy składnikami. Nie oznacza to jednak, że likieru amaretto nie można użyć jako jednego z elementów drinka – wręcz przeciwnie. Jak pić amaretto? Oto kilka pomysłów.
Amaretto bardzo dobrze smakuje w połączeniu z sokami owocowymi. Dobrym pomysłem jest połączenie włoskiego likieru z sokiem pomarańczowym albo wiśniowym. Tego typu drink należy podawać w proporcjach 1:1. Alkohol ten wdzięcznie będzie prezentować się i smakować także w połączeniu z popularną Coca-Colą. Drink z amaretto musi mieć odpowiednie proporcje – w tym wypadku 1:2.
Jesienią czy zimą warto dodać kilka kropli amaretto do swojej ulubionej herbaty czy kawy. Takie połączenie z pewnością cię rozgrzeje i pozytywnie nastawi do dnia. Poza tym likier nada zwykłej herbacie czy też kawie przyjemny migdałowy posmak. Poniżej znajdziesz pomysł na amaretto – przepis do wykorzystania od ręki.
Amaretto z mlekiem
Składniki:
- 175 ml amaretto;
- 175 ml mleka;
- dwie łyżki lodów waniliowych.
Aby przygotować likier amaretto z mlekiem, umieść wszystkie powyżej wskazane składniki w blenderze. Następnie dobrze wszystko zmiksuj ze sobą, aż uzyskasz jednolitą konsystencję.
Amaretto – ciekawostki
Poniżej znajdziesz kilka ciekawostek związanych z likierem amaretto:
- pierwszy raz o amaretto można było usłyszeć w Saronno w 1525 roku. Wówczas to Barbardo Luini, uczeń samego Leonarda da Vinci, otrzymał zadanie wykonania fresku w kaplicy, która była poświęcona Maryi Dziewicy. Jego modelką została młoda i świeżo owdowiała kobieta. To ona właśnie, chcąc podziękować wielkiemu artyście za uwiecznienie jej na ścianach świątyni, podarowała mu buteleczkę likieru o silnym aromacie, opartego na spirytusie i migdałach. Według legendy mieszkańcy Saronno nazywali ten alkohol amaretto;
- butelka tego likieru stała się synonimem XX wieku. Była ona nawet pokazywana na wystawie włoskiego artysty Gianmarii Buccellatiego, która odbyła się w Luwrze w 2000 roku;
- likier amaretto jest uwielbiany przez ludzi na całym świecie, a nawet stał się napojem hollywoodzkim. Pijają go tacy artyści jak Vivienne Westwood, Sadie Frost czy sam Marlon Brando. Drinki z amaretto można kupić w prawie każdej restauracji.
Likier amaretto jest z pewnością jednym z bardziej rozpoznawalnych, obok makaronu czy pizzy, symboli Włoch. Alkohol ten zdobył serca ludzi nie tylko w Italii, ale już dawno we wszystkich krajach na całym świecie. Jeżeli do tej pory jeszcze nie próbowałeś amaretto, pora to zmienić. Najlepiej już dziś.
Leave a Comment