bloody mary

Bloody Mary – koktajl z mroczną historią. Jak powstaje drink na kaca?

Bloody Mary jest drinkiem kojarzonym z leczeniem kaca, jednak i w innych okolicznościach możesz się cieszyć jego smakiem. Jak powstaje ten napój alkoholowy? Jakie przyprawy są najważniejsze? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Jak powstaje słynny drink z sokiem pomidorowym? 

Składniki

Jeśli chcesz delektować się takim drinkiem, przygotuj: 

  • 50 ml wódki,
  • 100 ml soku pomidorowego, 
  • pół łyżeczki sosu Worcestershire, 
  • kilka kropli tabasco, 
  • szczyptę soli morskiej,
  • szczyptę czarnego pieprzu.
bloody mary-składniki

Sposób przygotowania 

Jeśli chcesz powyższe składniki zmienić w pikantny drink: 

  • umieść wszystkie składniki w szklance lub shakerze i zamieszaj,
  • do szklanki na drinka włóż kostki lodu,
  • przelej połączone składniki do szklanki z lodem,
  • udekoruj szklankę bazylią lub selerem naciowym. 

Składniki i czas przygotowania

Krwawa Mery jest prostym drinkiem, który przygotujesz w 15 minut. Czego potrzebujesz? Podstawa to wódka i sok pomidorowy. Sok z cytryny, sos Worcestershire, tabasco, pieprz i sól morska są z kolei dodatkami, dzięki którym drink nabiera swojego charakteru. 

Kim była Krwawa Mary? 

Kim była Krwawa Marry? Większość osób stawia na Marię I Tudor – angielską królową, której rządy wiązały się z egzekucjami i prześladowaniami protestantów. Krwawą Mary może być też kelnerka z Chicago, której klienci nadali taki przydomek.

Krwawa Mery – kto ją stworzył?

bloody mary-kto ją stworzył

Drink Krwawa Mary cieszy się międzynarodową sławą. Podobnie jak w większości znanych napojów, tak i tu trwają spory o to, kto wymyślił przepis. Jakie wersje spotkasz najczęściej?

Wielka miłość Hemingwaya

Ernest Hemingway zapisał się nie tylko w dziejach światowej literatury, ale i sztuki barmańskiej. Znany jako miłośnik Mojito i Daiquiri, docenił również Krwawą Mary. Natknął się na nią w paryskim barze New York Bar, w którym pracował Fernand Petiot. To on w 1921 roku miał podać koktajl, złożony po połowie z wódki i soku pomidorowego, a po dekadzie uzupełnił go o przyprawy. 

A Hemingway? Pisarz chętnie sięgał po pikantnego drinka, o którym w liście do przyjaciela pisał tak: „Wprowadziłem ten koktajl [Krwawą Mary] do Hongkongu w 1941 roku”. 

Kto jeszcze mógł stworzyć Krwawą Mary? 

bloody mary-kto jeszcze mógł stworzyć

Być może Krwawa Mery narodziła się w barze New York’s 21 Club, gdzie w latach 30. XX wieku barmanem był Henry Zbikiewicz. Jak było w rzeczywistości? Na to pytanie wciąż nie znajdziesz jednej odpowiedzi, a spór o autora przepisu i tożsamość kobiety, do której odnosi się jego nazwa, trwa. 

Bloody Mary to drink wyróżniający się ostrym smakiem i niezwykłymi właściwościami. Sok pomidorowy i ostre przyprawy stawiają na nogi po hucznej imprezie, zatem szybko stał się popularny wśród osób leczących klina klinem. Na szczęście nie musisz mieć kaca, by móc się delektować jednym z najsłynniejszych drinków świata. 

Bloody Mary to ciekawy drink, który narodził się w latach 30. XX wieku i szybko zrobił karierę. Idealny dla miłośników ostrych smaków, ceniony przez skacowanych, doczekał się wielu alternatywnych przepisów. Możesz z nich korzystać do woli,ciesząc się smakiem pomidorów i tabasco. 

5/5 - (1 vote)

Archiwum: marzec 2024