karafka do wina

Idealna karafka do wina – czym kierować się przy jej wyborze?

Jak podawać wino, by zachwycało ono swoim wyglądem i wybornym smakiem? Jeśli często sięgasz po taki alkohol, dobrze dobrana karafka do wina stanie się podstawowym elementem wyposażenia domowego baru. Na jakie naczynia możesz postawić? Doradzamy, jak i w czym podawać wino.

Ocena

Na liście alkoholi, po które Polacy sięgają bardzo chętnie, wino zajmuje wysoką pozycję. Lampka wina to świetny dodatek do romantycznej kolacji i sposób na skuteczny relaks po ciężkim dniu w pracy. Elegancka karafka wypełniona dobrym winem może się z kolei okazać gwiazdą niejednego spotkania towarzyskiego i wspaniałą ozdobą stołu. Kluczem do sukcesu jest wybranie najlepszego w danym przypadku naczynia. O czym powinieneś pamiętać w chwili, gdy kupujesz karafkę do wina? 

Jak dawniej serwowano wino?

Wino jest trunkiem, którym człowiek raczy się od wieków. Początkowo podawano je w glinianych naczyniach, z czasem jednak dostrzeżono ich wady i zaczęto szukać lepszego rozwiązania. Efekt? Już 5 tysięcy lat p.n.e. wino zaczęto serwować w szklanych karafkach. Naczynia te najpierw pojawiły się w Syrii, a następnie na terenie Cesarstwa Rzymskiego. W antycznym Rzymie, kojarzonym z przyjęciami i hucznymi zabawami, cieszyły się one dużą popularnością.

Kolejnym bardzo dobrym dla wina i szklanych karafek okresem był czas Odrodzenia. O ile w średniowieczu odrzucono szkło, to w dobie renesansu powrócono do niego ze zdwojoną siłą. Człowiek renesansu docenił tak ważny proces, jakim jest napowietrzanie wina. W epoce tej zaczęto dbać nie tylko o praktyczne rozwiązania, dzięki którym wino mogłoby lepiej smakować, ale i o walory estetyczne. 

Karafki do wina, znane i stosowane już w czasach starożytnych, mają zatem długą historię. Dziś możesz korzystać z doświadczeń dawnych miłośników wina i sięgać po te rozwiązania, dzięki którym jego serwowanie stanie się łatwiejsze. Z jakich naczyń możemy korzystać obecnie, by wydobyć z alkoholu możliwie jak najwięcej smaku i aromatu?

Karafka na wino czy dekanter? Co wybrać? 

Wielu Polaków podaje na stół wino w butelce, uznając karafkę za zbędny dodatek. Czy tak jest w istocie? Wbrew pozorom odpowiednio dobrane karafki do wina sprawiają, że nabierze ono wyjątkowego charakteru, napowietrzy się i uwolni od osadu. Z jakich naczyń warto skorzystać? Wino możesz podać zarówno w dekanterze, jak i w tradycyjnej karafce do wina. Czym różnią się te naczynia? 

Karafka do wina to eleganckie naczynie, w którym wino ma się przede wszystkim dobrze prezentować. Dekantery (lub karafki dekantacyjne) są z kolei naczyniami, których głównym zadaniem jest oddzielanie wina od osadu oraz jego napowietrzanie. Dlaczego jest to tak ważne?

Dekantacja – co to jest? 

Ten proces to nic innego, jak oddzielenie cieczy od osadu. Dla koneserów wina jest to sprawa bardzo ważna, gdyż alkohol wolny od osadu i odpowiednio napowietrzony smakuje i prezentuje się znacznie lepiej. Odpowiednio przeprowadzona dekantacja sprawi, że wino stanie się szlachetniejsze, a delektowanie się nim będzie przyjemniejsze. 

Dekantacja wina krok po kroku

Aby wino dobrze smakowało i pięknie wyglądało, musisz je odpowiednio przygotować. Dzięki takim naczyniom jak dekantery nie musisz robić zbyt wiele. Wystarczy, że z odpowiednim wyprzedzeniem przelejesz wino z butelki do karafki. Jak to zrobić? Zadanie jest bardzo proste, choć w istocie musisz pamiętać o kilku ważnych sprawach. 

Co musisz zrobić? Przede wszystkim ustawić butelkę z wybranym winem w pozycji pionowej i pozostawić tak na jeden dzień. W tym czasie osad opadnie na dno butelki, co ułatwi ci poprawne wykonanie kolejnej czynności. Jest nią przelanie wina do karafki w taki sposób, by dostało się do niej możliwie jak najmniej osadu. Im delikatniej i wolniej będziesz przelewać wino, tym lepiej. Dzięki temu możesz dostrzec moment, w którym w przelewanym trunku zacznie się pojawiać osad i w porę przerwiesz czynności.

Kiedy warto postawić na dekantację?

Nie każde wino wymaga dekantacji. Oddzielenie osadu od cieczy jest bardzo ważną czynnością w przypadku tych win, które mają za sobą długi czas leżakowania, oraz win czerwonych, które wykazują się sporą skłonnością do wytrącania się osadu. 

Dekantacja – jak połączyć piękno i funkcjonalność? 

Jeśli chcesz się cieszyć się winem i jego smakiem, a jednocześnie zależy ci na pięknym wyglądzie stołu, możesz skorzystać ze specjalnego naczynia. Dekanter do wina to nie tylko praktyczny, ale i elegancki dodatek dla każdego konesera dobrych trunków. Współczesne dekantery to stylowe karafki ze szkła lub kryształu, które swym wyglądem mogą zrobić wrażenie nawet na tych najbardziej wymagających gościach. 

Napowietrzanie wina – dlaczego jest tak ważne? 

Dobrze napowietrzone wino to lepszy aromat i smak, a tym samym większa radość z jego picia. Dlaczego ten proces jest tak ważny? Co musisz zrobić, by w odpowiedni sposób napowietrzyć wino i wyciągnąć z niego to, co najlepsze? 

Na czym polega napowietrzanie wina?

Napowietrzanie wina to nic innego, jak zapewnienie mu kontaktu z powietrzem. Chcesz osiągnąć dobre efekty? Zadbaj, by możliwie jak największa powierzchnia wina miała dostęp do tlenu. Pomocne tu będą szerokie karafki oraz odpowiednie kieliszki, w których spokojne możesz kręcić winem i wydobywać z niego to, co najlepsze. 

Jakie naczynia pomogą w napowietrzaniu wina?

W realizacji takiego zadania pomocny będzie dekanter, możesz też skorzystać z tak uniwersalnego rozwiązania, jakim jest karafka do wina z napowietrzaczem. Dlaczego warto zainwestować w takie naczynie? Dzięki niemu sam proces przelewania trunku z butelki do karafki pozwala na jego maksymalne napowietrzenie. To zasługa specjalnego lejka dotleniającego. Trafiające do niego wino spływa do wnętrza karafki cienkimi strużkami, dzięki czemu proces jego napowietrzania przebiega sprawniej i skuteczniej.

W jakich przypadkach napowietrzanie jest wskazane? 

Wśród tych win, które sporo zyskują dzięki kontaktowi z powietrzem, prym wiodą wina czerwone i młode, której jeszcze nie zdążyły się w pełni rozwinąć. Tu napowietrzanie może korzystnie wpłynąć na smak i zapach alkoholu, warto zatem pamiętać o tej prostej czynności. 

Ozdobna karafka na wino – co wybrać?

Jeśli karafka do dekantacji wina jest zbędna, możesz skupić się na wyglądzie naczynia. Wybór jest na tyle szeroki, że bez problemu znajdziesz dla siebie idealne rozwiązanie. Możesz też szukać takiego naczynia, które będzie i ładne, i funkcjonalne. Co wybrać?

Białe czy czerwone? Kolor wina ma znaczenie

Przy wyborze karafki na wino musisz zastanowić się nad tym, po jakie wino sięgasz najczęściej. Pamiętaj, że między winem białym i czerwonym istnieje spora różnica, dlatego też kieliszki i karafki przeznaczone do ich serwowania różnią się między sobą. 

Jaką karafkę wybrać do czerwonego wina? 

Jeśli lubisz czerwone wino, sięgnij po pękatą karafkę o szerokim dnie. Ważnym elementem jest tu również długa szyjka, która rozszerza się ku górze. Taka karafka sprawia, że czerwone wino jest lepiej napowietrzone i oczyszczone z osadu, a przelewanie go do kieliszka nie sprawia problemów.

Jaka karafka będzie najlepsza do białego wina?

Idealna karafka do wina białego powinna być smuklejsza od karafki, w której podaje się wino czerwone. Dlaczego? W tym przypadku napowietrzanie i dekantacja są zbędnymi procesami. Dzięki smukłej karafce znajdujące się w niej białe wino może na dłużej zachować swą świeżość i bogaty bukiet, a przy okazji utrzymać odpowiednią temperaturę. Ponieważ wina białe muszą być chłodniejsze niż czerwone, często w karafkach na takie wino stosuje się podwójne ścianki. Efekt? Utrzymanie temperatury poniżej 12 stopni staje się łatwiejsze – nawet jeśli naczynie jest często dotykane. 

Z jakich materiałów wykonane są karafki do wina? 

Karafki mogą różnić się nie tylko kształtem, ale i materiałem, z jakiego zostały wykonane. Na twoim stole mogą się pojawić naczynia szklane lub kryształowe. Co sprawdzi się lepiej? Tu sporo zależy od twoich potrzeb oraz indywidualnych preferencji. 

Karafka szklana

Wielką popularnością cieszy się karafka szklana. W takim naczyniu wino prezentuje się znacznie lepiej niż w butelce, a goście mogą podziwiać jego barwę. Szklane karafki zwykle pozbawione są zdobień i szlifów, dzięki czemu uwaga gości skupi się na winie.

Czym charakteryzują się takie naczynia? Przede wszystkim dość zróżnicowaną pojemnością, wynoszącą od 500 ml do 1 litra. Choć szklane karafki wydają się dość skromne, brak zdobień czyni je naczyniami uniwersalnymi, które dopasujesz do pozostałych elementów zastawy. 

Karafki kryształowe

Jeśli zależy ci na elegancji i trwałości, możesz zdecydować się na kryształ. Jego możliwości dekoracyjne są nieograniczone, zatem karafki z kryształu zaskoczą cię niezwykle bogatym wzornictwem. Wybór jest szeroki, w związku z czym bez problemu znajdziesz naczynie, które będzie najlepiej pasowało do twojego stylu. 

Z korkiem czy bez?

Czy, podając wino w karafce, powinieneś korzystać z korka? I tu sporo zależy od tego, jakie wino serwujesz. W przypadku wina czerwonego, dla którego kontakt z powietrzem jest ważną sprawą, korek staje się zbędnym dodatkiem. Zupełnie inaczej wygląda już sytuacja w przypadku wina białego. Jest ono delikatniejsze i bardziej podatne na wietrzenie, zatem korek pomoże ci na dłużej zatrzymać jego aromat.

Prezent dla koneserów wina. Co wybrać?

Elegancka karafka do wina może się doskonale sprawdzać i na twoim stole, i w roli prezentu dla znajomego. Jeśli naczynie takie ma być upominkiem z wyjątkowej okazji, możesz postawić na nieco mniej standardowe rozwiązania. W roli prezentu świetnie sprawdzi się m.in. grawerowana karafka do wina. Możesz na niej umieścić ciekawą sentencję, dedykację lub okolicznościowy napis, dzięki czemu ten praktyczny upominek nabierze wyjątkowego charakteru. 

Nie tylko do wina. Co jeszcze możesz podać w karafkach? 

Karafki do wina cieszą się największą popularnością, jednak wino nie jest jedynym alkoholem serwowanym w taki sposób. Z karafek chętnie korzystają też miłośnicy whisky i tequili, nie brak też karafek tworzonych z myślą o amatorach wybornych wódek. Każdy alkohol podany w ciekawy sposób smakuje lepiej i sprawia, że towarzyskie spotkanie przy drinku nabiera niezwykłego charakteru.

Eleganckie, trwałe i praktyczne naczynie na wino może stać się wyjątkową ozdobą stołu. Bez względu na to, czy postawisz na dekanter, czy na smukłą karafkę z kryształu, możesz osiągnąć wspaniałe efekty.

Archiwum: styczeń 2024