Grzaniec, czyli nic innego jak podgrzewane wino z przyprawami, to sposób na chłodne oraz mokre dni. Jego przygotowanie w domowych warunkach to nic trudnego, dlatego też nie zaszkodzi spróbować. Jaki jest przepis?
Grzaniec – jak go przyrządzić?
Pomaga w walce z przeziębieniem, bardzo dobrze rozgrzewa, świetnie smakuje oraz oczywiście wytwarza niepowtarzalny aromat. Jak się możesz domyślić, mowa o grzanym winie, za którym szaleją setki osób. W szczególności kiedy za oknem temperatura spada do nieprzyjemnych wartości, warto postawić właśnie na grzaniec. Przepis na ten trunek jest całkiem łatwy, dlatego większość osób sobie z nim poradzi. Jak zrobić grzane wino? Jakie wskazówki są niezbędne? Które dodatki zapewnią trunkowi najwięcej smaku? Sprawdź sam!
Najlepsze wino do grzańca – jakie wybrać?
Nawet najlepszy przepis na grzane wino się nie sprawdzi, jeśli nie zdobędziesz odpowiedniej bazy. W przypadku grzańca nie będzie z tym dużego problemu. Musisz jedynie zwrócić uwagę na to, aby twój grzaniec robiony był z wina czerwonego. Dlaczego? Większość osób twierdzi, że jego biały odpowiednik traci wiele smaku w czasie podgrzewania.
Jaki jest najlepszy rodzaj trunku do grzańca? Prawda jest taka, że nie ma to większego znaczenia. W czasie obróbki termicznej wszelkie podstawowe smaki i tak znikną. Z kolei ich miejsce zajmą aromaty pozostałych składników, które sprawią, że twoje wino grzane będzie po prostu niesamowite.
Jakie przyprawy do grzańca?
Z pewnością nie zdziwi cię fakt, że to dobór odpowiednich przypraw definiuje dobrego grzańca. Nie powinieneś się jednak martwić, wino grzaniec to alkohol, którego tworzenie charakteryzuje wielka dowolność. Przepis na wino grzane jest w dużej mierze wariantywny, a konkretne produkty mogą zostać dobrane wedle własnych upodobań. Nie jest jednak tajemnicą, że większość przepisów na grzaniec będzie zawierało określone przyprawy. Jakie? Goździki, imbir, cynamon oraz oczywiście gałka muszkatołowa. Bez tych produktów twój grzaniec straci wiele smaku, dlatego warto o nich pamiętać.
Nie bez znaczenia jest również odpowiedni dobór owoców. Jakie z nich powinny znaleźć się w przepisie na wino grzane? Bardzo istotna jest pomarańcza lub cytryna, która zapewniają grzańcowi wiele smaku. Z kolei o czym trzeba pamiętać w czasie przygotowywania grzańca z wina?
Jak uniknąć błędów w czasie przygotowywania grzańca?
W odpowiedzi na pytanie, jak zrobić wino grzane, należy wspomnieć o podstawowych błędach, jakie popełniane są przez początkujące osoby. Nie musisz się jednak martwić, gdyż tak naprawdę jest tylko jedna rzecz, o której będziesz musiał pamiętać. Wina podgrzewane jako baza do grzańca nie może zostać zagotowane. Jeśli to zrobisz, trunek ten zupełnie straci swoje walory smakowe, a twój grzaniec po prostu nie wyjdzie. W związku z tym, kiedy zaczniesz obróbkę termiczną, skup się, aby nie przekroczyć temperatury 70 stopni Celsjusza. Zatem jak zrobić grzańca?
Przepis na grzańca z pomarańczami
Składniki:
- 2 butelki wytrawnego wina;
- 1 cytryna;
- kilkanaście sztuk goździków;
- 4 łyżki stołowe miodu lub cukru;
- 3/4 cm imbiru;
- 1 laska cynamonu;
- 50 g rodzynek.
Sposób przygotowania:
- Przygotowywanie grzańca zacznij od pokrojenia cytryny oraz pomarańczy w ćwiartki, a także imbiru w plasterki.
- Wlej wino do garnka i powoli podgrzewaj. Po kilku minutach dodaj do alkoholu przyprawy, owoce i bakalie.
- Kiedy wino odpowiednio się zagrzeje, do całości dodaj cukier lub miód.
- Podgrzewaj całość przez około 20 minut na niedużym ogniu. Skup się na tym, aby nie zagotować wina.
- Po upływie tego czasu twój grzaniec będzie gotowy. Pamiętaj, że powinien być on podawany w kubkach lub kamionkowych kuflach. Jeśli takowych nie masz, postaw na inne naczynie z grubą ścianką. Rozwiązania te najlepiej trzymają ciepło.
Jak sam widzisz, przepis na grzaniec jest naprawdę łatwy i szybki. Należy podkreślić, że ścisłe trzymanie się receptury w ogóle nie jest konieczne. Eksperymentowanie z przyprawami to coś, czego zdecydowanie powinieneś spróbować. W końcu najlepszy grzaniec to taki, który będzie smakował właśnie tobie oraz twoim bliskim. Czyż nie?
Leave a Comment