Jest świetną alternatywą dla popularnych drinków. Dobrze smakuje, pięknie wygląda, a sposób podania sprawia, że nie musisz spędzać połowy przyjęcia na przyrządzaniu kolejnych koktajli. Jak zrobić poncz? Zobacz, z jakich możliwości możesz skorzystać.
Poncz – tani i prosty. Jak go przygotować?
Jak zrobić poncz?
To napój uniwersalny, który możesz przygotować na wiele sposobów. Przepis na poncz tradycyjny już dawno został rozszerzony, dzięki czemu możesz wykorzystać różne owoce i alkohole. Napój ten możesz podawać na ciepło lub na zimno, w wersji z alkoholem lub bez. Oto kilka ciekawych propozycji, które możesz wykorzystać.
Tradycyjny poncz – przepis z alkoholem
Jeśli cenisz aromat korzennych przypraw, ten przepis będzie dla ciebie idealny. Przygotuj:
- 300 ml rumu,
- 600 ml wody,
- 500 ml angielskiej herbaty przygotowanej z dwóch torebek,
- szklankę brązowego cukru,
- 3 cytryny,
- 2 pomarańcze,
- 10 goździków,
- łyżkę cynamonu,
- łyżkę sproszkowanej gałki muszkatołowej.
Jak zmienić te składniki w poncz? Postępuj w następujący sposób:
- w garnku połącz cukier, 2 szklanki wody i przyprawy,
- zagotuj, a gdy składniki przemienią się w gęsty syrop, odstaw do ostygnięcia,
- wyciśnij sok z cytryn i pomarańczy,
- pokrój resztę owoców w plastry,
- wlej do wazy wszystkie płyny, połącz z owocami, a następnie zalej resztą wody, herbatą i rumem.
Jak możesz zmodyfikować przepis na poncz alkoholowy?
Jeśli nie lubisz nudy, możesz przygotować poncz z piwa imbirowego połączonego z sokiem z cytryny i granatu. Możesz też wypróbować przepis na poncz alkoholowy z wódką, w którym Żubrówka połączy się z szampanem, likierem truskawkowym i owocami, np. czarną porzeczką.
Bezalkoholowy poncz dla maluchów
A może chcesz podać poncz na kinderbalu? Choć rum to bardzo ważny składnik ponczu, możesz go z powodzeniem zastąpić sokiem pomarańczowym, sokiem z cytryny i napojem gazowanym o neutralnym smaku (np. 7 Up). Do takiego ponczu możesz dodać mandarynki, cytryny i pomarańcze, możesz też dodać trochę cukru trzcinowego.
Jak podawać poncz?
Poncz to przede wszystkim wygoda. Wystarczy, że raz przygotujesz solidną porcję tego napoju, ustawisz na stole i gotowe – goście będą mogli w każdej chwili skorzystać z dolewki. Większa porcja napoju wymaga jednak odpowiedniego podania. Jeśli masz zamiar serwować poncz, powinieneś w porę zaopatrzyć się w szklaną wazę do ponczu oraz chochelkę, za pomocą której napój z owocami przelejesz do szklanki.
Składniki i czas przygotowania
Na przygotowanie klasycznego ponczu potrzebujesz około 20 minut. To wystarczający czas na zaparzenie herbaty, połączenie jej z rumem oraz pokrojenie owoców (pomarańczy i cytryn). Bardzo ważnymi składnikami ponczu są też korzenne przyprawy, np. cynamon, goździki i gałka muszkatołowa.
„Panj”, czyli „pięć”
Nazwa „poncz” pochodzi od perskiego słowa „panj”, co oznacza „pięć” i przypomina, iż w pierwotnej wersji ten napój składał się z pięciu składników: alkoholu, cytryny, wody, herbaty oraz korzennych przypraw. Nikt jednak nie powiedział, że musisz się trzymać tej receptury.
Bez względu na to, jaki przepis na poncz wybierzesz, zrobisz wrażenie na gościach. Duża waza pełna owoców, korzennych przypraw i alkoholu sprawdzi się świetnie przy każdej okazji. Na czym polega fenomen ponczu?
Poncz – hinduski napój i jego międzynarodowa kariera
Ponieważ poncz stał się gwiazdą amerykańskich filmów, z tym krajem jest najmocniej kojarzony. W rzeczywistości napój ten powstał na terenie Indii, a w XVII wieku trafił na teren Wielkiej Brytanii. Dziś jest to uniwersalny napój, znany na całym świecie.
Jak serwowali poncz nasi pradziadkowie?
W każdym kraju poncz doczekał się drobnych zmian. Brytyjczycy zaczęli dodawać herbatę, która miała zrekompensować ograniczoną ilość korzennych przypraw, uznawanych w XVII wieku za towar luksusowy. Pewne zmiany wprowadzono też na ziemiach polskich, na których poncz znany był już w XIX wieku.
W dawnej Polsce pojawiał się najczęściej podczas zabaw sylwestrowych oraz w okresie karnawału. Był to napój chętnie podawany na wystawnych przyjęciach, choć jego smakiem mogli się cieszyć i biedniejsi ludzie. Jak podawali poncz twoi pradziadkowie? Możliwości mieli sporo. Z pewnością sięgali po cytryny i cukier, łącząc go z wodą lub herbatą oraz alkoholem: arakiem lub winem. Wielką popularnością cieszył się też poncz z lodami owocowymi lub pianą z kurzego białka.
Jak serwują poncz na świecie?
Szukasz ciekawych inspiracji? Zobacz, jak podawany jest poncz w różnych rejonach świata. Na liście najciekawszych rozwiązań znajdziesz m.in.:
- agua loca – meksykańską wersję ponczu o słodkim smaku, przyrządzoną na bazie tequili,
- feuerzangenbowle – niemiecki poncz podawany na ciepło, w którym najważniejszym składnikiem jest wytrawne czerwone wino, likier wiśniowy, przyprawy i czarna herbata,
- hwachae –koreański napój alkoholowy, w którym miejsce owoców mogą zajmować jadalne płatki kwiatów.
Za nazwą poncz pierwotnie krył się alkoholowy napój z pięciu składników. Dziś jest to pojęcie bardzo szerokie. Ponczem może być niemal każdy napój z owocami podany w szklanej wazie. Jedno jest pewne – takim napojem szybko się nie znudzisz, a przy odrobinie kreatywności wciąż będziesz zaskakiwać swoich gości nowymi zestawieniami.
Leave a Comment