akcesoria barmańskie

Najważniejsze akcesoria barmańskie – kiedy i jak z nich korzystać?

Robienie drinków polega przede wszystkim na łączeniu ze sobą różnych gatunków alkoholi, soków i likierów w taki sposób, by zachwycały one swoim smakiem i wyglądem. Chcesz precyzyjnie odmierzać poszczególne składniki i dokładnie mieszać je ze sobą? Zobacz, jakie akcesoria barmańskie mogą ci się przydać.

Ocena

Kiedy zaczęła się moda na drinki? 

Człowiek dość wcześnie odkrył moc alkoholu. Starożytni Grecy i Rzymianie chętnie raczyli się winem, Etruskowie z kolei sięgali po piwo z jęczmienia i pszenicy. Wiadomo, że drinki znano już 9000 lat temu – przynajmniej nad Rzeką Żółtą w Chinach, nad którą znaleziono „dowody” w postaci naczyń wykorzystywanych podczas fermentacji ryżu, winogron, owoców głogu oraz miodu. I choć już wtedy chętnie eksperymentowano z alkoholem, klasyczne drinki zaczęły powstawać dopiero w XIX wieku. 

Najwięcej ciekawych przepisów na alkoholowe koktajle powstało w okresie międzywojennym. W tym czasie zaczęto też zwracać coraz większą uwagę na wygląd drinków. Praca nad nimi wymagała coraz większej precyzji, nic więc dziwnego, że zaczęto sięgać po różnego rodzaju akcesoria barmańskie. Z jakiego wsparcia możesz skorzystać obecnie? 

Czy warto postawić na profesjonalne akcesoria barmańskie? 

Jeśli drinki przyrządzasz raz na jakiś czas, możesz zastąpić shakera dużym słoikiem i tracić czas na odmierzanie poszczególnych składników za pomocą łyżek czy szkła o określonej pojemności. Jeśli jednak lubisz eksperymentować z drinkami, a przyjęcia urządzasz dość często, profesjonalne akcesoria barmańskie mogą ci w znacznym stopniu ułatwić życie. 

Podstawowe akcesoria barmańskie – jakie sprzęty są najważniejsze?

Sprzętów, które ułatwią ci przyrządzanie drinków, jest sporo. Zacznij od skompletowania tych najczęściej używanych w domowych barach. 

Shaker barmański – jak go wybrać?

Shaker pozwoli ci dokładnie połączyć ze sobą poszczególne składniki drinka. Dzięki niemu wystarczy kilka energicznych ruchów, by otrzymać drinka o idealnej barwie i konsystencji. Shakerów jest sporo. Szukasz najlepszych rozwiązań? Możesz skorzystać z dwóch najpopularniejszych typów tego urządzenia: shakera bostońskiego lub Cobblera. 

Shaker bostoński

Shaker bostoński to dwuczęściowe urządzenie o znacznej pojemności, które składa się z metalowego pojemnika oraz szklanicy. Aby połączyć w tym urządzeniu wszystkie składniki drinka, musisz umieścić je w pojemniku, nakryć szklanicą, a następnie wykonać kilka energicznych ruchów. Ostatnim zadaniem będzie przelanie alkoholu do kieliszków, często przy wykorzystaniu sitka barmańskiego.

Shaker Cobbler

Ten rodzaj shakera wyróżnia się dużą uniwersalnością, jest też najlepszym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze sztuką barmańską. Cobblery są cenione za trwałość i ergonomiczne kształty, dzięki czemu praca z nimi staje się łatwiejsza i przyjemniejsza. 

Urządzenie to składa się z:

 • kubka, w którym połączysz ze sobą wszystkie składniki,
 • głowicy z sitkiem, która pomoże ci podczas przelewania płynów do kieliszków,
 • korka, wykorzystywanego również jako miarka do alkoholi. 
Z jakich shakerów możesz jeszcze skorzystać? 

Shakery to popularne akcesoria barmańskie, nic więc dziwnego, że oprócz dwóch najpopularniejszych typów znajdziesz kilka innych, nieco mniej znanych. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z shakera:

 • francuskiego – dwuczęściowego, bez sitka,
 • Tin-Tin – składającego się z kubka i szklanicy wykonanych ze stali nierdzewnej,
 • elektrycznego – efektywnego urządzenia dla wygodnych. 

Łyżka barmańska

Bardzo ważne akcesoria barmańskie mogą mieć niepozorną formę. Dobrym przykładem może być łyżka barmańska, która w wielu przypadkach okazuje się ważnym wsparciem dla barmana. Jest to prosty i długi przyrząd wykonany najczęściej ze stali nierdzewnej. Kiedy będzie ci potrzebna? Wtedy, gdy będziesz chciał wymieszać składniki drinka w kubku mikserowym lub w wysokiej szklance. Łyżka barmańska jest też niezbędna w chwili,gdy pracujesz nad wielowarstwowymi drinkami takimi jak Ekstravaganza. 

Sitko barmańskie

Lubisz drinki z owocami? Chętnie sięgasz po orzeźwiające koktajle, w przypadku których najważniejszą czynnością jest wymieszanie składników wraz z kostkami lodu w shakerze? Jeśli tak, w twoim domowym barku nie powinno zabraknąć sitka barmańskiego. Dzięki takim prostym sprzętom twój drink będzie nie tylko smaczny, ale i klarowny. Jeśli chcesz, by sitko służyło ci przez długi czas, postaw na te wykonane ze stali nierdzewnej. Taki sprzęt długo zachowa miły dla oka wygląd, a jednocześnie zaskoczy cię odpornością na agresywne związki, których nie brak w wielu owocach czy mocniejszych alkoholach.

Muddlery, czyli moździerze barmańskie 

Muddlery to akcesoria barmańskie idealne dla tych, którzy chętnie sięgają po drinki z owocami. Z moździerza będziesz korzystać m.in. przy pracy nad takimi napojami alkoholowymi jak mojito czy old fashioned. Tu zgnieciona cytryna, limonka lub liście mięty są ważnymi składnikami, a im dokładniej je wyciśniesz, tym lepiej będzie smakował gotowy drink. 

Jakie moździerze barmańskie możesz wybrać? Wielką popularnością cieszą się muddlery drewniane, choć utrzymanie ich w dobrym stanie przez dłuższy czas jest bardzo trudnym zadaniem. Możesz zatem postawić na moździerze wykonane z tworzyw sztucznych, choć największym powodzeniem cieszą się te ze stali nierdzewnej.

Jiggery, czyli miarki barmańskie

Te niewielkie dodatki pomogą ci w odmierzaniu odpowiednich ilości składników. Zwykle jiggery mają kształt dwustronnego kieliszka i wykonane są ze stali nierdzewnej. Dzięki podziałkom, które znajdują się na wewnętrznych ścianach kieliszków, możesz precyzyjnie odmierzać odpowiednie ilości poszczególnych płynów. W ostateczności przemienią się w pysznego drinka wykonanego zgodnie z przepisem. 

Szczypce i wiaderka do lodu

Często podajesz drinki, które goście sami schładzają taką ilością lodu, jaką uznają za najlepszą? Jeśli tak, niezbędnymi dodatkami staną się wiaderko do lodu oraz szczypce. Dzięki temu nakładanie lodu do szklanki stanie się prostym zadaniem, a eleganckie wiaderko i szczypce ze stali nierdzewnej świetnie sprawdzą się jako część nakrycia stołu. 

Sztuczki barmańskie – akcesoria dla wymagających 

Jeśli lubisz bardziej wyszukane drinki i chcesz zrobić wrażenie na swoich gościach, możesz swój barmański zestaw poszerzyć o:

 • Smoking gun – urządzenie, dzięki któremu twoje koktajle będą przyciągały wędzonym aromatem, 
 • proporcjomierze – pozwalają na precyzyjne odmierzanie ilości alkoholu i jego nalewanie, co jest bardzo ważne w przypadku tych najbardziej skomplikowanych drinków,
 • zester – skrobak do skórek cytrusów pomocny w trakcie prac przy dekoracji drinków.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie przyborów barmańskich?

Kupować pojedyncze akcesoria czy postawić na komplet przyborów? Wybrać najwyższą jakość czy najbardziej oszczędne rozwiązanie? Podpowiadamy! 

Akcesoria barmańskie – zestawy, które warto mieć pod ręką

Wszystkie dodatki i akcesoria barmańskie możesz kupować pojedynczo, kierując się swoimi bieżącymi potrzebami. Możesz też sięgnąć po zestaw najważniejszych przyborów, dzięki którym praca nad drinkami i koktajlami stanie się o wiele łatwiejsza. 

Zazwyczaj w zestawie takim najczęściej pojawiają się:

 • shaker,
 • sitko,
 • muddler,
 • łyżka barmańska,
 • miarka barmańska,
 • szczypce do lodu.

Nie brak też zestawów bardziej rozbudowanych, w których pojawiają się podstawki, skrobaki do skórek z cytrusów czy książki z przepisami na pomysłowe drinki i koktajle. 

Jakość przyborów – na co zwrócić uwagę? 

Wysoka jakość nie zawsze musi oznaczać wysoką cenę. Nawet tanie akcesoria barmańskie mogą ci dobrze służyć przez wiele lat. Wystarczy, że w trakcie zakupów zwrócisz większą uwagę na to, z jakich materiałów je wykonano. Dużą popularnością cieszy się stal nierdzewna, którą można przez długi czas utrzymać w bardzo dobrym stanie. Elegancją i trwałością mogą się też pochwalić te akcesoria barmańskie, które wykonano z miedzi. W domowych warunkach możesz też wykorzystywać takie dodatki, jak drewniane moździerze do ugniatania owoców.

Akcesoria barmańskie jako prezent? To proste!

Masz znajomych, którzy lubią samodzielnie przyrządzać drinki? Jeśli tak, sprezentuj im zestaw praktycznych przyborów. Możliwości jest sporo. Możesz postawić na elegancję oraz praktyczne rozwiązania. Możesz też sięgnąć po śmieszne akcesoria barmańskie, dzięki którym przyrządzanie drinków stanie się nie tylko łatwiejsze, ale i przyjemniejsze. 

Inne dodatki to m.in.:

 • karafki, kufle i kieliszki o nietypowych kształtach, 
 • zabawne otwieracze i korkociągi, 
 • foremki do lodu w różnych kształtach,
 • zabawne mieszadełka. 

Jeśli lubisz eksperymentować z koktajlami i drinkami, najlepsze akcesoria barmańskie zajmą w twojej kuchni bardzo ważne miejsce. Dzięki nim domowe przyjęcia nie będą dla ciebie problemem, a twoi goście będą mogli delektować się smakiem perfekcyjnie przygotowanych drinków.

Archiwum: luty 2024