wino kalorie

Wino – kalorie. Ile ich jest w winie? Przekonaj się! Poznaj kluczowe dane!

Wino – kalorie. Dowiedz się, z jaką dawką kalorii wiąże się spożycie kieliszka wina. Które wino jest mniej kaloryczne – czerwone czy białe? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Ocena

Wino to jeden z najbardziej popularnych alkoholi na świecie. Jest pijane z ochotą szczególnie w krajach południa Europy takich jak Grecja, Hiszpania, czy Włochy. Do jego największych producentów zaliczają się Włosi, Hiszpanie, ale także Niemcy, Francuzi, a nawet Australijczycy, czy przedstawiciele państw Ameryki Południowej. Czym jest wino? Kalorie, smak wspaniałych winogron i bogactwo odmian – to wyznaczniki tego trunku.

Fakt faktem, że w Polsce wino nie jest tak popularne jak w innych krajach Europy i świata. Pod względem konsumpcji pozostaje daleko w tyle za liderami czyli piwem i wódką. Tym bardziej pod względem produkcji jesteśmy daleko w tyle za resztą. Polskie wino raczej nie jest synonimem wysokiej winiarskiej jakości. Jednak tu zajmujemy się inną kwestią – kalorycznością trunku. Przekonaj się, ile kalorii znajduje się w typowym winie!

Wino – kalorie. Ile ich jest?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest stosunkowo prosta. Przyjmuje się, że typowy kieliszek wina to około stu mililitrów. W takim kieliszku znajduje się zaś około osiemdziesiąt kalorii. Dużo? Mało? Z jednej strony to dwa razy więcej niż w przypadku piwa. Należy jednak pamiętać, że z zasady wino pija się w zdecydowanie mniejszych ilościach. Z kolei w porównaniu do wódki wino wypada bardzo skromnie. Sto gramów wódki to bowiem aż dwieście trzydzieści kalorii.

Należy jednak pamiętać, że powyższa informacja to wartość uśredniona. Kaloryczność trunku może się różnić w zależności od jego konkretnego typu. Znaczenie ma tu przede wszystkim poziom cukru w gotowym winie. Kalorie wiążą się właśnie z tym faktem.

Wino – kalorie. Co odpowiada za kaloryczność?

Co sprawia, że wino jest kaloryczne? Mogłoby się wydawać, że powinien to być bardzo delikatny napój, jako że powstaje na bazie winogron. Pamiętać jednak należy, że w winie znajduje się pewna ilość cukru. To on, a także oczywiście alkohol, odpowiadają za kaloryczność trunku. Logiczne tym samym jest, że bardziej kaloryczne będą wina słodsze. Te wytrawne z zasady będą mieć mniej kalorii.

Czy tym samym spożywanie wina jest zdrowe? Od lat trwają dyskusje w tym temacie. Jedni zauważają, że wino to wiele korzyści zdrowotnych i jakoby jest dobre dla serca. Inni kontrargumentują, że alkohol nawet w najmniejszych ilościach jest zły. Jedno jednak jest pewne – brak umiaru zawsze jest szkodliwy, tak dla sylwetki jak i dla zdrowia w ogóle.

Wino – kalorie w białym i czerwonym

Najbardziej popularny podział omawianego tu trunku to rozróżnienie na wino białe oraz wino czerwone. Jak wygląda kwestia kaloryczności w przypadku tego pierwszego? Można przyjąć, biorąc pod uwagę średnie wartości, że w przypadku jednego kieliszka (sto mililitrów) białego wytrawnego wina, trzeba się liczyć z wartością około osiemdziesięciu kalorii. Wino półwytrawne to już niecałe sto kalorii. Z kolei stumililitrowy kieliszek białego wina słodkiego to około sto piętnaście kalorii.

W przypadku wina czerwonego zasada jest podobna. Im słodsze jest wino, tym bardziej będzie kaloryczne. Co ciekawe, czerwone wino wytrawne to niecałe siedemdziesiąt kalorii. A więc mniej niż w przypadku wina białego. Wino półsłodkie czerwone to niecałe sto kalorii. Z kolei słodkie wino czerwone to około stu dziesięciu kalorii. Zasada jest więc prosta – ci, którzy gustują w winie wytrawnym, przytyją nieco mniej.

Archiwum: marzec 2024