old fashioned drink

Old Fashioned – drink dla tradycjonalistów. Jak go przygotować?

Lubisz staromodne drinki? Cenisz smak whisky? Drink Old Fashioned będzie dla ciebie idealny. Jak go przygotować? W tym tekście znajdziesz przepisy i garść porad, dzięki którym poradzisz sobie z przygotowaniem tego trunku.

5/5 - (3 votes)

Old Fashioned – przepis i sposób podania

Old Fashioned to drink znany od XIX wieku, który serwowany jest w barach na całym świecie. Jak to możliwe, że napój alkoholowy składający się z tak niewielu składników zyskał międzynarodową sławę? Przygotowanie jednego z najstarszych drinków świata nie sprawi ci większych problemów. Dzięki temu przepisowi poradzisz sobie wyśmienicie i zaskoczysz swoich gości doskonałym napojem alkoholowym. 

Staromodny drink krok po kroku 

Podstawa to składniki. Przygotuj: 

old fashioned przepis

Co musisz zrobić, by przemienić te składniki w drinka? Wlej do szklanki whisky, angosturę i syrop cukrowy, następnie włóż kostki lodu. Wymieszaj składniki, a na koniec dodaj do koktajlu skórkę pomarańczy.

Jak możesz podać taki koktajl? 

Staroświecki drink o długiej historii wymaga odpowiedniego podania. Najlepiej sprawdzi się tu szkło typu old fashion. To proste szklanki o grubym dnie, których pojemność wynosi od 120 do 200 ml. 

Składniki i czas przygotowania 

składniki i czas przygotowania

Ten klasyczny drink przygotujesz w ciągu 5 minut, a o sukcesie zadecyduje umiejętny dobór składników. Zaopatrz się w porę w dobrą whisky oraz angosturę – gorzki dodatek do drinków i koktajli, który wyróżnia się niepowtarzalnym aromatem. 

Jaką whisky możesz wykorzystać do Old Fashioned?

W tym drinku główną rolę odgrywa whisky. Jak ją wybrać? Możesz sięgnąć po Bourbon, czyli amerykańską whisky o wyrazistym smaku, reprezentowaną m.in. przez Wild Turkey czy Bulleit. Międzynarodowe Stowarzyszenie Barmanów dopuszcza też korzystanie z Rye Whiskey. Z tej drugiej opcji możesz skorzystać w chwili, gdy masz ochotę na mocniejszy trunek. 

Staromodny Old Fashioned i jego dzieje

staromodny old fashioned i jego dzieje

Old Fashioned jest jednym z najstarszych drinków na świecie. Choć jego historia liczy sobie ponad 200 lat, wciąż ma dużą przewagę nad kolorowymi nowinkami serwowanymi przez barmanów

Old Fashioned Whisky Cocktail – siła tradycji 

Choć klasyczny przepis na Old Fashioned powstał w latach 80. XIX wieku, pierwszy koktajl z whiskey, cukru, wody i bittera podano już w 1806 roku. Nosił on wówczas nazwę Whisky Cocktail. Podstawowy skład drinka został w XIX wieku poszerzony, co spotkało się w pewnym oporem. Część klientów, przyzwyczajonych do pierwotnej wersji napoju, zaczęła prosić o drinka w starym stylu. W ten sposób Old Fashioned Whisky Cocktail na dobre zagościł w barach na całym świecie, trafił też na oficjalną listę Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów.

Droga do wielkiej kariery

Pierwsze przepisy na taki koktajl pochodzą z lat 60. XIX wieku, choć za oficjalną datę jego powstania uznaje się 1880 rok. W tym czasie w amerykańskim klubie Pendennis Club w Louisville miał powstać drink dedykowany pułkownikowi Pepperowi, znanemu też jako producent Bourbonu. Wkrótce Old Fashioned został wymieniony w książce George’a Kappelera poświęconej najsłynniejszym drinkom USA, dzięki czemu zyskał jeszcze większą sławę. Jeśli cenisz sobie klasykę, ten koktajl przypadnie ci do gustu. Prosty i smaczny Old Fashioned świetnie sprawdzi się na oficjalnych bankietach, balach w stylu retro oraz wieczorach spędzanych przy kominku. A że jest to niewymagający drink, praca nad nim nie będzie dla ciebie większym wyzwaniem.

Źródło zdjęcia:

hellabella via Flickr, CC BY-SA 2.0
Steven Miller via Flickr, CC BY-SA 2.0 
 


Archiwum: maj 2024