alkohol kalorie

Alkohol – kalorie. Zobacz, w jakich trunkach jest najwięcej kalorii!

Alkohol – kalorie w nim to prawdziwa zmora. Alkohole tuczą bardzo mocno. Które najbardziej? Przekonaj się! Poznaj najważniejsze dane na temat kaloryczności alkoholi!

Ocena

Czasem może wydawać się, że wypicie kufla piwa, czy lampki wina to nic wielkiego. W końcu jak odrobina pysznego i niewinnego napoju alkoholowego może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie? A jednak, warto uważać na alkohol. Kalorie w nim zawarte często są bardzo liczne. Przekonaj się, w jakich trunkach jest ich najwięcej i które mogą najbardziej wpływać na twoją sylwetkę oraz który alkohol, ma najmniej kalorii.

Piwo, wino, a może wódka? Poznaj odpowiedź na pytanie o to, który alkohol jest najbardziej tuczący. Odpowiedź może cię zaskoczyć! Dowiedz się, ile kalorii mają różne alkohole. Może ci to pomóc w opracowaniu zdrowszej diety, przemianie negatywnych nawyków i w kultywowaniu zdrowszego trybu życia.

Alkohol – kalorie. Ile piją Polacy?

Na początek odpowiedzmy na pytanie, ile kalorii spożywamy poprzez alkohol tak w ogóle. To znaczy jak dużo trunków spożywają Polacy. Spójrzmy na najbardziej popularny alkohol w Polsce. Jest to piwo. Według danych przedstawionych przez instytucję „The Brewers of Europe” (jest to międzynarodowa organizacja, w której skupieni są najwięksi piwowarzy na Starym Kontynencie) nasz kraj kilka lat temu zajmował miejsce na podium pod względem największych konsumentów piwa w Europie. Co ciekawe, byliśmy także jednym z największych producentów.

To nie może dziwić. Ostatecznie popyt pociąga za sobą podaż. Nie inaczej jest w przypadku drugiego najbardziej popularnego alkoholu w Polsce, którym jest wódka. W tym przypadku także znajdujemy się w Europejskiej czołówce. Polacy mniej piją za to takich trunków jak whisky czy wino. Tym niemniej i tak pod względem poziomu konsumpcji alkoholu (niestety) potwierdzenie znajduje popularne powiedzenie, że „Polak potrafi”.

Alkohol – kalorie. Ile kalorii w poszczególnych trunkach?

Odpowiedzmy teraz na kluczowe pytanie. Ile kalorii znajduje się w poszczególnych rodzajach napojów wyskokowych. Jaki jest najbardziej tuczący alkohol? Kalorie są różne w zależności od trunku. W przeliczeniu na stosunek liczby kalorii do gramatury najbardziej kaloryczne okazują się różnego rodzaju likiery takie jak adwokat. Czterdzieści gramów tego rodzaju trunków to aż 130 kalorii. Niewiele mniej kalorii ma czterdziestogramowy kieliszek absyntu. Liczy on aż 118 kalorii.

A jak wygląda sprawa w przypadku najbardziej popularnego alkoholu w Polsce czyli piwa? Tu występuje zasadnicza różnica między piwem jasnym a ciemnym. O ile pół litra jasnego piwa to około dwustu czterdziestu kalorii, o tyle ta wartość w przypadku piwa ciemnego jest o około sto kalorii wyższa.

Alkohol – kalorie w destylatach i w winie

Jak nietrudno się zorientować po powyższym przywołaniu kaloryczności likieru i absyntu, najbardziej kaloryczne są destylaty. W tym takie trunki jak wódka czy whisky. Kieliszek czystej wódki to około dziewięćdziesięciu kalorii. Z kolei w przypadku whisky to już sto kalorii. Nie inaczej jest w przypadku rumu, którego kieliszek liczy sobie dziewięćdziesiąt kalorii. Nieco inaczej sprawa przedstawia się w przypadku tequili, która jest zdecydowanie mniej kaloryczna. Kieliszek w tym przypadku to jedynie czterdzieści kalorii.

A jak wygląda kwestia kaloryczności w przypadku wina? Tu znaczenie ma to, czy mówimy o winie wytrawnym, półwytrawnym czy słodkim. Kaloryczność wina bowiem łączy się jednoznacznie z zawartym tam cukrem. I tak oto wino wytrawne jest stosunkowo najmniej kaloryczne. Kieliszek liczący sto mililitrów to tylko około osiemdziesięciu kalorii. Z kolei wino półwytrawne to już około stu kalorii. Najbardziej kaloryczne jest zaś wino słodkie. W tym przypadku kieliszek może liczyć sobie aż sto dwadzieścia kalorii.

Alkohol – kalorie. Podsumowanie

Jak więc widzisz, alkohol alkoholowi nierówny. Przynajmniej w kwestii kaloryczności. Nie chcesz przytyć za nadto? Warto rozważyć rezygnację z konsumpcji wyskokowych trunków. A jeżeli już to czynisz, rób to z umiarem! Nadmierne spożycie może bowiem w tym przypadku przynieść wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia o różnym zabawieniu. Nadwaga może okazać się najmniejszą z nich!

Archiwum: kwiecień 2024