wódka gazowana

Wódka gazowana – czym właściwie jest, jak i z czym ją pić?

Wódka gazowana to nowy na rynku trunek, który sprawnie funkcjonuje i ma się dobrze. Choć brzmi dziwnie, to cały czas powstają nowe kombinacje, drinki i sposoby jego picia. Sprawdź, co wyróżnia taki rodzaj wódki.

Ocena

Nie da się zaprzeczyć, że gazowane napoje alkoholowe uchodzą za takie, po których można mieć najwięcej kłopotów. Czy to na samej imprezie, np. kończąc w toalecie, czy na drugi dzień – z kacem. Jednak wódka gazowana zyskuje zwolenników, a na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej nowych marek tego produktu.

Wódka gazowana – historia tego trunku

wódka gazowana historia tego trunku

Wódki smakowe, czy też te w różnych kolorach, już od dawna nikogo nie dziwią. Jednak wódka gazowana budzi mieszane uczucia. Jej historia rozpoczęła się najprawdopodobniej od pewnej hybrydy wódki i wina nowozelandzkiego – Absolut Tune. Był to lekko musujący trunek o mocy 14%, zamknięty w butelce typowej dla szampana. Miał kojarzyć się z celebracją i konkurować z szampanami.

Pierwszą wódką gazowaną, która celowo pojawiła się na rynku, była Stock Sparkling Vodka. Była to czysta wódka gazowana o mocy 37,5% – bez dodatku wina czy szampana! Efekt musujący w przypadku tego trunku jest bardzo delikatny – należy to podkreślić. Nie jest to produkt mocno nagazowany, po którym można mieć wzdęcia. Jest to raczej wódka, która delikatnie głaszcze po podniebieniu i języku.

Jako że Czesi lubują się w alkoholowych eksperymentach, kolejny produkt pochodzi od naszych południowych sąsiadów – Boom Sparkling Vodka. To trzykrotnie destylowana wódka nagazowana, o mocy 40%. Camitz Sparkling Vodka to z kolei produkt pochodzący z północy, ze Szwecji – to wódka gazowana w klasie super premium. Ma moc 40%, jest jednak bardzo droga.

wódka gazowana-historia

Jak i z czym pić wódkę gazowaną?

Wódkę gazowaną możesz pić w czystej formie – dzięki temu poczujesz bąbelki, którymi będziesz mógł się delektować się. Zdecydowanie odradzamy picie tego trunku z innymi gazowanymi napojami – w ten sposób wódka gazowana straci swój charakter.

Wódkę gazowaną możesz także dodać do drinków. Najlepiej sprawdzi się w takich mieszankach jak:

  • Podkręcony screwdriver – składniki to 60 ml wódki gazowanej, szklanka soku ze świeżych pomarańczy, kostki lodu. Na początek do szklanki wrzuca się kilka kostek lodu, następnie wlewa się składniki w kolejności – najpierw wódka, a potem sok pomarańczowy. Drink należy podawać schłodzony, można udekorować ćwiartkami pomarańczy;
  • Exotic Summernight – potrzeba 30 ml wódki gazowanej, 60 ml soku pomarańczowego, 60 ml soku ananasowego, 10 ml grenadyny, kostki lodu. Wódkę miesza się z sokami w osobnej szklance. Następnie do wysokiego szkła wrzuca się kilka kostek lodu i polewa tą mieszanką, a na górę wlewa się grenadynę;
  • Zielono mi – wśród składników znajdują się 40 ml wódki gazowanej, 2 kiwi, 40 ml soku z cytryny, lód kruszony. Należy obrać kiwi i podzielić je na małe cząstki, a następnie wrzucić do pokruszonego lodu wsypanego do wysokiej szklanki. Całość zalej sokiem z cytryny, a na końcu – wódką gazowaną.
wódka gazowana-jak-pić

Jak widać, wódka gazowana nie jest wcale tak niezwykłym trunkiem, jak mogłoby się wydawać. Świetnie smakuje samodzielnie i z drinkami. Sprawdź, które staną się Twoimi ulubionymi.

Archiwum: marzec 2024