bimber z ziemniaków

Bimber z ziemniaków – przepis krok po kroku na domowy alkohol

Bimber z ziemniaków to prosty w wykonaniu i tani w produkcji domowy alkohol. W naszym artykule zdradzimy Ci sprawdzony przepis na łagodny bimber ziemniaczany, który w smaku przypomina wódkę.

3.5/5 - (6 głosów)

Historia bimbru

Bimber został rozsławiony podczas dwóch wojen światowych i stanu wojennego. Służył wtedy jako środek płatniczy i upominek. Produkowanie bimbru było tańsze niż wódki i bardziej ekonomiczne. Od połowy XIX wieku zwalczano większe domowe produkcje, a w II Rzeczpospolitej wprowadzono nawet monopol na produkcję spirytualiów. Dzisiaj bimber wytwarza się m.in. ze zboża, ziemniaków, cukru czy melasy.

Najprostszy przepis na bimber ziemniaczany

Dzisiaj podamy sprawdzony przepis na łagodny bimber ziemniaczany, który przypomina wódkę.

Pierwszym krokiem będzie obranie 4 kg ziemniaków i pokrojenie ich w kostkę. Następnie gotujemy je z saszetką enzymu amylazy i mieszamy co jakiś czas.

Potem zestawiamy garnek z ognia, dodajemy glukozę i mieszamy, aż się rozpuści. Przelewamy zacier do fermentatora o pojemności co najmniej 30 l. Do zacieru dolewamy zimną wodę i saszetkę z węglem aktywnym.

Fermentacja i destylacja bimbru

Kolejnym krokiem jest dodanie drożdży gorzelniczych przy temperaturze 22 stopni C. Fermentacja potrwa około 7 dni. Następnie klarujemy trunek środkami klarującymi. Ostatnim krokiem jest destylacja alkoholu przy użyciu wysokiego destylatora 85%. Po destylacji rozcieńczamy alkohol wodą, by moc spadła do 45-50%.

Podsumowanie

Bimber z ziemniaków to prosty w wykonaniu domowy alkohol o łagodnym smaku. Krok po kroku pokazaliśmy, jak go samodzielnie przygotować. Mamy nadzieję, że nasz przepis ułatwi Ci produkcję tego smacznego trunku.

Archiwum: styczeń 2024