likier jabłkowy

Najlepszy przepis na pyszny, domowy likier jabłkowy

Kilka sztuk soczystych jabłek, wysokiej jakości alkohol oraz cukier to cała tajemnica likierów jabłkowych. Podpowiadamy, jak dokładnie wykonać domowy likier jabłkowy! Zapraszamy do lektury!

Ocena

Likier jabłkowy to jeden z prostszych i najtańszych w wykonaniu domowych trunków. Czas oczekiwania na jego przygotowanie zostaje w pełni wynagrodzony wyjątkowym, słodkim smakiem. Likier z powodzeniem można pić samodzielnie lub wykorzystać do przygotowywania deserów.

Dlaczego likier jabłkowy jest wyjątkowy?

Domowy likier jabłkowy to niebanalny trunek o niezwykle prostym składzie. Kluczem przy jego wykonywaniu jest odpowiedni wybór jabłek. Ważne jest, aby były słodkie i mocno soczyste. Smak i zapach likieru jest intensywnie jabłkowy. W jego podstawowej wersji nie należy się spodziewać wyjątkowych nutek zapachowych i posmaków. Pomimo tego, trunek z pewnością warty jest uwagi i skosztowania, szczególnie, że tak łatwo wykonać go samodzielnie. Gwarantujemy, że będzie to doskonały dodatek do deserów, ale z powodzeniem można go też pić samodzielnie.

Jak i z czym pić likier o smaku zielonego jabłka?

Sposobów na picie likieru jabłkowego jest naprawdę wiele. Najpopularniejszym jest picie go na czysto, jedynie z dodatkiem kilku kostek lodu lub w mocno schłodzonych w zamrażalniku kieliszkach. Likier dobrze miesza się z tonikami i piwem imbirowym. Likier jabłkowy można tez połączyć z likierem miodowym oraz wodą sodową. Świetny, letni drink powstaje z połączenia likieru jabłkowego z wodą gazowaną oraz sokiem z limonki.

Niezależnie od połączenia pewne jest jedno – likier jabłkowy powinno się pić schłodzony i zawsze okraszony plasterkiem cytryny lub ćwiartką limonki. W ten sposób przełamiesz jego słodki smak.

Przepis na domowy likier jabłkowy

Jak już wcześniej wspominaliśmy, domowy likier jabłkowy jest jednym z najprostszych w przygotowaniu trunków. Powstaje z połączenia dosłownie kilku prostych, łatwo dostępnych i tanich składników. Niestety czas oczekiwania na wydobycie się jego aromatu jest długi, ale w pełni wynagrodzony za sprawą jego wyjątkowego smaku.

Składniki domowego likieru jabłkowego

  • 1 kg dojrzałych, najlepiej zielonych i mocno soczystych jabłek;
  • 2 pachnące cytryny;
  • 0,75 wódki 40%;
  • 0,25 l spirytusu 95%;
  • 300 ml wody;
  • 320 g świeżego miodu.

Przygotowanie likieru jabłkowego – krok po kroku

Przygotowanie likieru jabłkowego należy rozpocząć od umycia, obrania ze skórki, pozbawienia szypułek i gniazd nasiennych oraz pokrojenia na drobne kawałki jabłek. Dodatkowo cytryny pozbawia się skórki, kroi je i dodaje do jabłek. Do smaku można też dodać kilka łyżek świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Tak przygotowane składniki przekłada się do dużego słoika i zalewa wodą połączoną z alkoholem.

Po zamknięciu słoika rozpoczyna się proces maceracji. Powinien on trwać przez 3 miesiące. Po jego zakończeniu mieszankę przecedza się przez sitko, dodaje miód, miesza i czeka kolejne 3 miesiące. Tym razem słoik warto umieścić w ciepłym i zaciemnionym pomieszczeniu.

Kolejnym krokiem będzie ostrożne spuszczenie gotowego likieru z osadu oraz jego filtracja i przelanie do butelek. Zaleca się, aby gotowy trunek dojrzewał jeszcze przez kolejne 6 miesięcy.

Jak widzisz, chociaż przygotowanie likieru jabłkowego nie jest szczególnie trudne i pracochłonne, to czas oczekiwania na jego gotowość wynosi pełny rok. Zapewniamy jednak, że warto go odczekać, aby móc się w przyszłości delektować tym pysznym i niepowtarzalnym smakiem.

Archiwum: luty 2024