triple sec

Triple sec – likiery na bazie gorzkiej pomarańczy

Triple sec to nic innego jak bezbarwny likier, w którym zawartość alkoholu sięga od 40% do nawet 45%. Można go spotkać pod różnymi postaciami. Ich cechami wspólnymi są przezroczysta barwa oraz słodki smak.

3/5 - (4 votes)

Likier triple sec powstaje na bazie gorzkiej pomarańczy. Ten typ alkoholu wynaleźli Holendrzy, a wydarzyło się to w czasach kolonialnych. Wszystkie likiery z tej grupy wyrabiane są z pomarańczy z wyspy Curacao. Jest to jedna z wysp na Antylach Holenderskich – tak do 2010 roku mówiono o zespole pięciu lądów, w skład których wchodzi również właśnie Curacao. 

Triple sec – historia

triple sec historia

Najprawdopodobniej pierwszą recepturę likieru triple sec zawdzięcza się firmie De Kuyper. Dziś w sklepach można spotkać wiele alkoholi, które powstają na bazie gorzkiej pomarańczy curacao. Jednak, w przeciwieństwie do znanych i lubianych przez wiele osób trunków owocowych, cała rodzina likierów triple sec powstaje nie z samych świeżych owoców, ale bezpośrednio z ich skórki.

Rodzaje likieru triple sec

Likier pomarańczowy triple sec, jak zostało już wspomniane, to w rzeczywistości rodzina trunków opartych na bazie gorzkiej pomarańczy. Do najbardziej znanych spośród nich zalicza się:

  • Bols Triple Sec – jest to niesamowity w swoim smaku likier ze skórki pomarańczy, którą pozyskuje się na wyspie Curacao. Ma lekko cytrusową nutę, jest bardzo orzeźwiający i miły w smaku. Z pewnością spełni oczekiwania nawet największych smakoszy trunków z gatunku triple sec;
  • Triple Sec Cointreau – początki likieru Cointreau sięgają końca XIX wieku, a dokładnie roku 1875, kiedy to Eduard Cointreau stworzył recepturę przejrzystego likieru pomarańczowego. Dzięki unikalnej, jak na tamte czasy, metodzie produkcji, trunek ten był trzy razy bardziej wytrawny od dostępnych ówcześnie na rynku podobnych likierów. Stąd też nazwa – triple sec. Cointreau Triple Sec bardzo szybko zyskał na popularności, co zaowocowało wieloma nagrodami, ale również naśladowcami. Szybko na całym świecie zaczęto produkować trunki, które nazwą i nawet kształtem butelki, przypominały Cointreau. Dlatego rodzina Cointreau postanowiła usunąć zwrot triple sec z oficjalnej nazwy likieru. 

Jeśli chodzi o likier triple sec, cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Wszystko zależy od marki danego likieru.

Drinki z triple sec

drinki z triple sec

Chcesz przygotować drinki z triple sec? Opcji jest kilka. Jednym z popularnych drinków z wykorzystaniem likieru triple sec jest The Game. Trunek ten idealnie nadaje się na długie i letnie wieczory z uwagi na dużą ilość kostek lodu, które się do niego dodaje.

Składniki:

  • biały rum (30 ml);
  • likier triple sec (15 ml);
  • sok żurawinowy (60 ml);
  • kostki lodu.

Sposób przygotowania:

Na początku przygotuj szklankę typu highball. Następnie dodaj do niej odpowiednią liczbę kostek lodu. Potem napełnij ją białym rumem, dodaj sok żurawinowy, by na końcu uzupełnić to wszystko likierem triple sec. Do przygotowania tego drinka nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności ani przyrządów, jak chociażby shaker. Wystarczy mieć kilka prostych składników i już można podawać gościom drink The Game! 

Czym zastąpić triple sec?

czym zastąpić triple sec

Triple sec to grupa likierów opartych na gorzkiej pomarańczy. Jest to duża rodzina, gdyż znak towarowy triple sec nie został zastrzeżony. Przygotowując drinka dla siebie albo swoich gości, kieruj się jednak nie ceną, a jakością. Wybieraj najlepiej sprawdzone likiery typu triple sec, jak wymienione już w tekście Bols Triple Sec czy likier Cointreau. Wbrew pozorom ma to znaczenie i z pewnością znawcy tego typu likierów będą w stanie z łatwością odróżnić tanią podróbkę od naprawdę dobrego likieru pomarańczowego. Jeśli zastanawiasz się, czym zastąpić triple sec – raczej nie próbuj, jeśli cenisz sobie jego smak.
Triple sec jest bardzo popularnym trunkiem na całym świecie, nie tylko w Holandii czy Francji. Ma on wierną grupę swoich fanów, którzy wprost przepadają za smakiem gorzkiej pomarańczy przebijającym się przez likier typu triple sec. Jeśli jeszcze go nie próbowałeś, powinieneś to jak najszybciej zmienić!

Archiwum: kwiecień 2024