Bez cointreau trudno wyobrazić sobie jedne z najsłynniejszych drinków świata, czyli cosmopolitan i margaritę. Ale likier ze skórek pomarańczy sprawdza się w różnych zadaniach. Jak go pić i gdzie jeszcze możesz używać? Sprawdź!
Cointreau – słodki składnik kultowych drinków
Cointreau – pod tą elegancką nazwą kryje się mocny i słodki likier o smaku pomarańczowym typu triple sec. To alkohol o długiej tradycji – pierwsze butelki zostały sprzedane już w 1875 roku. Jego twórcami są bracia Adolphe i Edouard-Jean Cointreau. Byli to cukiernicy i właściciele destylarni w Saint-Barthélemy-d’Anjou w okręgu Angers we Francji. Likier przez nich stworzony szybko zdobył popularność – Francuzi zachwycili się nim po Wystawie Światowej w 1889 roku, podczas której trunek (o nieco ulepszonej przez twórców recepturze) został nagrodzony medalem. Od tego czasu likier braci Cointreau zdobył wiele innych prestiżowych nagród i na stałe zagościł nie tylko na francuskich stołach. Ty także możesz go spróbować. Przedstawiamy propozycje drinków z cointreau!
Likier z gorzkich pomarańczy – jak pić
Ten francuski trunek można spożywać na kilka sposobów. Najbardziej oczywiste jest picie cointreau w formie czystej – należy jednak uważać. Jest to bowiem mocny, 40-procentowy alkohol. Jego siłę można zmniejszyć poprzez rozcieńczenie, ale nie wodą, tylko:
- sokiem owocowym (najlepiej z owoców cytrusowych);
- napojami gazowanymi;
- lemoniadą.
Likier pomarańczowy doskonale sprawdza się także w drinkach, a eksperci radzą łączyć go przede wszystkim z alkoholami na bazie agawy, np. z tequilą. Takie koktajle możesz z powodzeniem przygotować samodzielnie.
Margarita z cointreau
Pierwszy przepis na drinka, który przedstawiamy, to margarita z cointreau.
Składniki to:
- 1/3 szklanki świeżego soku z limonki;
- 3 łyżki likieru pomarańczowego;
- 2 łyżki tequili;
- 1/3 do 1/2 szklanki cukru;
- lód;
- ćwiartka świeżej limonki (opcjonalnie);
- sól (opcjonalnie).
Sposób przygotowania margarity z cointreau
- Zacznij od przygotowania kieliszka, żeby po przyrządzeniu drinka jak najszybciej przelać go do naczynia. Aby to zrobić, natrzyj brzeg kieliszka limonką.
- Następnie zanurz go w rozsypanej na blacie soli – ten krok możesz oczywiście pominąć, jeśli nie lubisz margarity z solą.
- Do shakera wsyp lód (mniej więcej do połowy jego objętości).
- Dodaj sok z limonki, likier pomarańczowy, tequilę i cukier, po czym energicznie wstrząśnij.
- Gdy będziesz mieć pewność, że składniki dobrze się ze sobą połączyły, przelej drink do kieliszka i udekoruj plasterkiem lub ćwiartką limonki.
Wykorzystując likier ze skórek gorzkich pomarańczy, możesz też przygotować smakowe wersje margarity, np. tak lubianą mrożoną margaritę truskawkową. Musisz zmiksować w blenderze likier, tequilę, sok z limonki, cukier oraz rozmrożone lub świeże truskawki (bądź inne owoce np. arbuza, jagody lub brzoskwinie). Drink najlepiej podawać w kieliszkach natartych solą lub czerwonym cukrem, udekorowanych ćwiartką limonki.
Domowy cosmopolitan na bazie likieru pomarańczowego
Składniki drinka to:
- 20 ml cointreau;
- 40 ml wódki;
- 20 ml soku żurawinowego;
- 15 ml świeżego soku z limonki.
Jak przygotować taki cosmopolitan na bazie cointreau?
- Likier, wódkę oraz oba soki wlej do shakera.
- Dodaj lód.
- Następnie energicznie wstrząśnij i… gotowe.
To najszybszy drink świata, który najlepiej podawać w kieliszku do martini, udekorowanym plasterkiem pomarańczy.
Likier cointreau – cena
Francuski trunek nie należy do najtańszych – za butelkę cointreau o pojemności 700 ml trzeba zapłacić ok. 80–100 zł. To jednak tylko pozornie spory koszt, zwłaszcza gdy nie pija się go w formie czystej. Jeśli wykorzystasz go jako likier do drinków, zużyjesz go relatywnie mało. Jedna butelka wystarcza więc na długo. Likier sprzedawany jest w butelkach w pomarańczowym kolorze, sam jednak jest neutralny. Choć… nie zawsze: w zetknięciu z lodem bądź po schłodzeniu pojawiają się bowiem pięknie opalizujące chmurki.
Cointreau – likier i jego receptura
Likier cointreau produkowany jest ze skórek gorzkiej pomarańczy oraz alkoholu wytwarzanego z buraków cukrowych. Dokładna receptura pozostaje tajemnicą rodziny Cointreau. Francuscy cukiernicy używali do produkcji swego najsłynniejszego alkoholu trzech rodzajów pomarańczy:
- słodkiej;
- macerowanej;
- gorzkiej.
Ze względu na stężenie trzech pomarańczowych smaków Edouard Cointreau postanowił nazwać miksturę „triple sec”. Dziś marka zrezygnowała z tego określenia, aby wyróżnić się na tle innych trunków typu triple sec.
Likier pomarańczowy cointreau nie tylko do drinków
Niegdyś likier ten używany był wyłącznie jako aperitif i digestif, co oznacza, że pity był w formie czystej przed posiłkiem i po nim. Dziś jest przede wszystkim składnikiem słynnych, pitych na całym świecie koktajli, takich jak choćby:
- cosmopolitan;
- margarita;
- B52.
Miłośnicy dobrej kuchni chętnie wykorzystują także likier pomarańczowy cointreau do pieczenia. Nadaje on ciastom wyjątkowy aromat. Może być też dodatkiem do słodkich dań np. naleśników z owocami. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się ponadto lody z dodatkiem tego alkoholu.
Likier znany jest na całym świecie i dostępny w wielu sklepach oraz restauracjach. Produkowany jest jednak wyłącznie w jednym miejscu, czyli tam, gdzie się narodził. Jedyna fabryka cointreau znajduje się w miasteczku Saint-Barthélemy-d’Anjou w okręgu Angers. Nie musisz jednak wybierać się aż do Francji, aby skosztować tego likieru np. jako bazy któregoś z proponowanych przez nas drinków. Smacznego!
Leave a Comment