cosmopolitan

Cosmopolitan – kobieca wersja Martini

Chcesz spędzić wieczór z przyjaciółkami? Przygotuj drinki, dzięki którym poczujecie się jak gwiazdy filmowe. Zobacz, jak w prosty sposób przygotować Cosmopolitan – koktajl znany z serialu „Seks w wielkim mieście”.

Cosmopolitan – czas przygotowania i składniki 

cosmopolitan czas przygotowania i składniki

Czas przygotowania – 10–15 minut

Składniki: 

  • 40 ml wódki (najlepiej limonkowej lub cytrynowej), 
  • 20 ml likieru (Cointreau lub triple sec),
  • 20 ml soku żurawinowego,
  • 20 ml soku z limonki, 
  • kostki lodu.

Drink Cosmopolitan krok po kroku

Drink Cosmopolitan krok po kroku

Cosmopolitan – przepis klasyczny

Chcesz przygotować klasyczny drink cosmopolitan? Przygotuj składniki, a następnie do shakera włóż kostki lodu. Dodaj wódkę, Cointreau, sok żurawinowy i sok z limonki. Wymieszaj wszystkie składniki, a gotowy drink przelej do kieliszka – najlepiej przez sitko sitko barmańskie, by zatrzymać resztki lodu. 

Filmowa kariera koktajlu

filmowa kariera koktajlu

Drink z soku z żurawiny pojawił się 20 lat temu na planie serialu „Sex and the City” („Seks w wielkim mieście”). Losy przyjaciółek z Nowego Jorku przyciągnęły uwagę, podobnie jak towarzyszące im napoje. Sam koktajl został nazwany kobiecą wersją Martini, którego największym miłośnikiem był filmowy James Bond. 

Jakie przepisy na drinki możesz jeszcze wykorzystać? 

Cosmopolitan to popularny drink, możesz zatem znaleźć przepisy na alternatywne wersje tego napoju. Możliwości masz sporo. Przykłady? Virgin Cosmopolitan przygotujesz z soku pomarańczowego i lemoniady, którymi zastąpisz alkohol, z kolei do Royal Cosmopolitan dodasz wino musujące.

Elegancki koktajl – jak go podawać? 

Przygotowanie drinka to połowa sukcesu. Jak możesz go podać, by zrobić dobre wrażenie na znajomych? 

Idealne szkło

Cosmopolitan to elegancki drink, który wymaga odpowiedniego podania. Będziesz potrzebował kieliszka koktajlowego. Przed podaniem musisz go dobrze schłodzić. Drink ten pije się bez lodu, którego kostki należy usunąć przed wlaniem alkoholu do szkła. 

Jak udekorować drinki? 

Najlepszą dekoracją w przypadku tego napoju będzie plasterek limonki, możesz też wykorzystać skórkę z pomarańczy. 

Kiedy powstał pierwszy przepis na Cosmopolitan? 

Drink ten znany był już w latach 70. XX wieku. Kto i w jakich okolicznościach go stworzył? Pod uwagę brane są trzy nazwiska.

Neal Murray

Barman Neal Murray jest jednym z potencjalnych twórców drinka. W 1975 roku miał on dodać do Kamikadze trochę soku z żurawiny, a że efekt zachwycił klienta, nowy drink zagościł w barze na dobre. 

Cheryl Cook

Inna wersja głosi, iż popularny Cosmopolitan narodził się na Florydzie, a jego autorką była Cheryl Cook – barmanka, która chciała stworzyć dla swoich klientek napój smaczny, orzeźwiający i mocny zarazem. 

Toby Cecchini

Trzecim barmanem, który pretenduje do miana twórcy Cosmo, jest Toby Cecchini. Pracował on w nowojorskim barze The Odean, odwiedzanym m.in. przez Madonnę. Drink, którym częstował kelnerki, z czasem pojawił się na stolikach gości. Tak zaczęła się kariera drinka, wciąż kojarzonego z Nowym Jorkiem. 

Cosmopolitan to drink na każdą okazję, którym możesz się cieszyć i w barze, i w domowym zaciszu. Prosty przepis, elegancki wygląd – oto najlepsza recepta na relaks z koleżankami i filmowym koktajlem. 

5/5 - (3 votes)

 

 

Archiwum: maj 2024