mint julep

Mint Julep – orzeźwiający duet. Jak go przygotować?

Lista koktajli na bazie whisky jest bardzo długa. Wśród nich Mint Julep zajmuje wyjątkową pozycję. Dlaczego warto sięgnąć po tego drinka? Jak go przygotować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Jak powstaje Mint Julep? 

jak powstaje mint julep

Jeden z najsłynniejszych drinków z whisky jest jednocześnie jednym z najłatwiejszych do wykonania. Zobacz, jak prosty jest poniższy przepis. 

Mint Julep – przepis podstawowy 

Przygotowanie tego drinka nie wymaga większych przygotowań i umiejętności. Wystarczy 5 minut, a z whisky, syropu cukrowego i mięty przyrządzisz orzeźwiający koktajl na letnie party. 

Pracę zacznij od przygotowania: 

W shakerze ugnieć liście mięty i wymieszaj je z syropem cukrowym, następnie dodaj whisky. Wstrząśnij kilka razy, a następnie przelej do wypełnionej lodem szklanki. Gotowego drinka możesz ozdobić miętą.

Jak podać takiego drinka?

Do podania Mint Julep możesz wykorzystać wysoką szklankę, jednak najlepiej sprawdzi się metalowy kubek. Wypełniony kostkami lodu, zrobi wrażenie na każdym. Jeszcze lepsze efekty osiągniesz w chwili, gdy do dekoracji wykorzystasz liście mięty posypane cukrem imitującym szron. 

Jakie warianty możesz wykorzystać?

Mint Julep doczekał się wielu poszerzonych przepisów. Dzięki temu możesz przygotować m.in.:

  • Peach Brandy Mint Julep – drink z koniakiem i likierem brzoskwiniowym, 
  • Pineapple Mint Julep – klasyczny drink z plastrem ananasa. 

Drinki z whisky mogą przybierać różną formę. Wielkim walorem Mint Julep jest orzeźwiający smak, dzięki czemu możesz go serwować podczas letnich spotkań z przyjaciółmi. Ciekawy sposób podania i łatwość przygotowania to kolejne czynniki, dzięki którym szybko przekonasz się do tej mieszanki. 

Mint Julep – cocktail znany z wyścigów konnych 

mint julep cocktail znany z wyścigów konnych

Ten orzeźwiający drink stał się symbolem wyścigów konnych „Kentucky Derby”, na których serwuje się go od 1938 roku. Obecnie w trakcie takich zawodów sprzedaje się około 80 tysięcy takich drinków, co najlepiej świadczy o popularności Mint Julep.

Mint Julep – drink z przeszłością

Pierwsze wzmianki na temat tego koktajlu pochodzą z początku XVIII wieku, choć jego wielka kariera rozpoczęła się w latach 30. XX wieku. Skąd nazwa? W poszukiwaniu jej genezy musisz się przenieść w czasie o kilkaset lat, kiedy to w krajach arabskich delektowano się napojem julab, powstającym z wody i płatków róży. Pod wpływem kultury europejskiej płatki róży zastąpiono miętą, a z czasem wzbogacono przepis o whisky.

Jeśli chcesz się cieszyć orzeźwiającym drinkiem, Mint Julep sprawdzi się doskonale. Prosty przepis, ciekawy smak i intrygujący wygląd – takie połączenie sprawi, że koktajl z whisky i mięty stanie się gwiazdą każdego przyjęcia. 

mint julep drink z przeszłością

5/5 - (1 vote)

Archiwum: styczeń 2024