moscow mule

Drink o smaku imbiru. Jak przygotujesz Moscow Mule?

Czy Moscow Mule przypadnie ci do gustu? Jeśli cenisz sobie smak imbiru, a drinki z wódką często goszczą na twoich imprezach, z pewnością docenisz przepis zaprezentowany w poniższym tekście.

Jak przygotujesz Moscow Mule? 

Przygotowanie drinka, którego nazwa wzięła się od kojarzonej z Rosją wódki, jest bardzo proste. Możesz sięgnąć po klasyczną wersję z wódką i piwem imbirowym, możesz też spróbować meksykańskiej odmiany Muła z tequilą w roli głównej. 

Składniki i czas przygotowania 

Moscow Mule - Składniki i czas przygotowania 

Moscow Mule to koktajl, który powstaje z piwa imbirowego połączonego z wódką i sokiem z limonki. Drink ten zrobi wielkie wrażenie na twoich gościach, choć dasz radę przygotować go w ciągu 5 minut. 

Moscow Mule – przepis podstawowy 

Klasyczną wersję Moscow Mule przygotujesz bez problemu. Jak? Zacznij od przygotowania składników. Potrzebujesz:

 • 50 ml wódki,
 • 150 ml piwa imbirowego, 
 • 25 ml soku z limonki,
 • lód, 
 • kawałki cytryny i liście mięty do dekoracji. 

Aby z tych składników przygotować Moskiewskiego Muła:

 • wypełnij kubek do połowy lodem,
 • wlej wódkę, 
 • dodaj sok z limonki, 
 • wymieszaj składniki,
 • wypełnij kubek piwem imbirowym. 

Tequila Mule – przepis na meksykańską wersję drinka 

Tequila Mule – przepis na meksykańską wersję drinka 

Drink z piwem imbirowym doczekał się też swojej meksykańskiej wersji. To Tequila Mule. Do przygotowania tej wersji Muła potrzebujesz: 

 • 40 ml srebrnej tequili,
 • 100 ml napoju Ginger Ale, 
 • 20 ml soku z limonki,
 • 10 ml syropu cukrowego.

Wszystkie składniki, poza Gingerem Ale, wlej do shakera wypełnionego lodem. Wystarczy kilka energicznych ruchów, i już możesz przelać alkohol do szklanki, a następnie wypełnić ją sodowym napojem imbirowym. 

Jak podawać Moscow Mule? 

Bez względu na to, którą wersję drinka z imbirem wybierzesz, musisz go podać w odpowiedni sposób. Dobrze sprawdzi się tu wysoka szklanka, jeśli jednak zależy ci na stworzeniu odpowiedniej atmosfery, sięgnij po kubek do drinków retro. Naczynie ze stali nierdzewnej, wyposażone w poręczny uchwyt, może stać się ozdobą stołu. W kubku takim zmieścisz bez problemu kostki lodu oraz takie dekoracje, jak liście mięty oraz kawałkami cytryny. 

Moscow Mule – hit z Los Angeles

Moscow Mule – hit z Los Angeles

Moskiewski Muł jest dziełem przypadku. Jak to się stało, że drink stworzony jako odpowiedź na bieżące problemy stał się jednym z barmańskich klasyków? 

Choć nazwa drinka wiąże go z Moskwą, jest on typowo amerykańskim wynalazkiem. Swą karierę Muł zaczynał w Los Angeles, a dzięki swym właściwościom szybko podbił całe Stany. Skąd zatem nazwa? To zasługa wódki, z którą Amerykanie zwykli kojarzyć Rosję. 

W jakich okolicznościach powstał ten drink?

Moscow Mule to barmański klasyk, który powstał przez przypadek na początku lat 40. XX wieku. Inicjatorem jego powstania był John Martin, który wraz z Jack’iem Morganem prowadził restaurację Cock 'n’ Bull. Pewnego dnia panowie stwierdzili, że mają znaczną nadwyżkę piwa imbirowego. Chcąc zwiększyć jego sprzedaż, połączyli je z wódką i limonką. Czy zdawali sobie sprawę z tego, jak ważne miejsce w dziejach sztuki barmańskiej zajmie ich wynalazek? 

Orzeźwiający drink o smaku imbiru

Wielkim walorem Moscow Mule jest jego orzeźwiający smak. To zasługa lodu, limonki i mięty, a przede wszystkim piwa o smaku imbirowym. Napój ten nie ma zbyt wiele wspólnego z typowym piwem, bliżej mu raczej do lemoniady. Powstaje on w procesie fermentacji imbiru lekarskiego połączonego z drożdżami. Piwo takie możesz kupić w sklepie, możesz je też samodzielnie przygotować w domu. 

Z jakich składników powstaje piwo imbirowe?

Niezbędne składniki to: 

 • kawałek imbiru,
 • kubek gorącej wody, w której rozpuszczasz 10 łyżeczek cukru,
 • sok z połowy cytryny,
 • ¼ łyżeczki drożdży.

Jak przygotować piwo o smaku imbiru?

Moscow Mule - Jak przygotować piwo o smaku imbiru

Sam proces produkcji piwa imbirowego nie jest skomplikowany. Starty imbir musisz zalać gorącą wodą z cukrem, a następnie dodać sok z cytryny i drożdże. Taką miksturę przelewasz do plastikowej butelki i dopełniasz wodą (tak, aby zostawić 6 cm wolnego miejsca). Wystarczy kilka dni i będziesz mieć własne piwo imbirowe. 

Jeśli lubisz drinki na bazie wódki, a imbir jest jedną z twoich ulubionych przypraw, Moscow Mule przypadnie ci do gustu. To efektowny drink, który świetnie sprawdzi się na imprezach oraz w trakcie letnich spotkań w ogrodzie. 

4.7/5 - (6 votes)

Archiwum: marzec 2024