pimento

Pimento – czym jest, jak przygotować i jak zastosować w drinkach?

Tajemnicze Pimento – inaczej Allspice Likier lub Allspice Dram Liqueur, to bardzo aromatyczny dodatek do drinków, który można można zakupić, ale też przyrządzić samemu. Samodzielne przygotowanie tego likieru jest bardzo proste i bez żadnych problemów stworzysz go w domu. Ponadto możesz go zastosować w wielu drinkach.

4/5 - (1 vote)

Pimento jest jednym ze składników koktajli Tiki. Osoby, które gustują w drinkach na bazie rumu, z pewnością spotkały się z tą nazwą. Smakosze takich napojów najprawdopodobniej mieli sposobność skosztowania tego ciekawego produktu. Wyjaśniamy, czym jest Pimento – Allspice Likier, jak go sporządzić i do jakich drinków podawać.

Czym właściwie jest Pimento? 

Aby wyjaśnić, czym jest likier Pimento, należy rozpocząć od wyjaśnienia, co jest jego bazowym składnikiem. To przyprawa nazywana Pimento Chili, przyprawa Allspice, jamajski pieprz, a na naszym polskim rynku – ziele angielskie. Te dwa razy większe od pieprzu ziarenka mają charakterystyczny smak i aromat – to właśnie decyduje o smaku i aromacie likieru Pimento Dram.

Pimento jest zatem oryginalną jamajską nazwą tego dodatku. Ten angielski allspice – czyli w wolnym tłumaczeniu „wszystkie przyprawy” – bierze się z tego, że ziele angielskie łączy w swoim aromacie nuty goździków, a także gałki muszkatołowej i cynamonu. Stosowane jest oczywiście jako przyprawa kuchenna, lecz znalazło też zastosowanie w przyrządzaniu koktajli, a w szczególności bazujących na rumie. Dzięki niemu drinki mają bardziej złożony, ciekawszy smak.

pimento czym jest

Przepis na Pimento – jak zrobić samodzielnie? 

Ziele angielskie, czyli Pimiento, to produkt ogólnie dostępny. Najprawdopodobniej posiadasz go w swojej kuchni, w zbiorze przypraw, a jeśli nie – bez problemu go kupisz. Zazwyczaj jest sprzedawany w torebkach 15 g. Kolejnym bazowym składnikiem jest mocny rum, zwany overproof, którego moc znacznie przekracza 50% – to on najlepiej sprawdza się w infuzji ziela angielskiego. Znalezienie tego składnika może być już większym wyzwaniem. Jeśli jednak się nie uda go zdobyć, możesz zastosować inny rum, lecz w tym przypadku czas infuzji znacznie się wydłuży. W tym miejscu należy zaznaczyć, że rodzaj oraz moc rumu znacząco przekładają się na końcowy bukiet aromatyczny likieru Pimento. Ponadto możesz urozmaicić smak, dodając np. aromaty wanilii, chili lub anyżu. 

pimento przepis

Oto składniki konieczne do wykonania Likieru Pimento:

  • 40 g ziela angielskiego;
  • 500 g cukru muscovado;
  • 750 ml złotego rumu.

Przygotowanie likieru Pimento Dram rozpocznij od rozdrobnienia ziaren ziela angielskiego. Możesz zrobić to w moździerzu, ewentualnie w blenderze. Następnie praż je na patelni aż do momentu, gdy zacznie wydobywać się zapach. Teraz umieść je wraz z rumem oraz cukrem w dużym słoiku i pozostaw do maceracji na przynajmniej 14 dni. Pamiętaj, aby codziennie mocno wstrząsać i sprawdzać stan mieszanki. Po upływie tego czasu ją przefiltruj. Likier Pimento przechowuj w zamkniętej butelce. 

Pimento – Allspice – jak zastosować w drinkach? 

pimento allspice

Pamiętaj, aby Pimento w drinkach stosować z rozwagą. Zbyt duża ilość dodatku może spowodować, że w napój nabierze goryczy oraz cierpkości, co nie zawsze jest pożądane. Stosując Pimento, możesz wzmocnić i nadać aromatu takim drinkom, jak Zombie, Planter’s Punch, Shark Bite oraz Painkiller.

Archiwum: styczeń 2024