tuxedo

Tuxedo – amerykański drink z ginem. Jak go przygotować?

Z połączenia ginu i wermutu otrzymasz wiele ciekawych drinków. Jeśli dodatkowo lubisz smak absyntu i gorzkich pomarańczy, drink Tuxedo będzie dla ciebie idealną propozycją. Jakich składników potrzebujesz, aby go przygotować?

Tuxedo zapewnił sobie popularność eleganckim wyglądem i oryginalnym smakiem. Od ponad stu lat serwowany jest w wielu barach na całym świecie, w których pojawia się coraz więcej jego odmian. Chcesz przygotować taki koktajl? Zobacz, jakie to proste.

Składniki i czas przygotowania

Drink Tuxedo przygotujesz w 5 minut. Tyle wystarczy, by z ginu, wermutu, maraschino, sherry i pomarańczowego bittera przygotować drinka o wyjątkowym charakterze i wspaniałym smaku. 

Tuxedo krok po kroku. Jak przygotować klasycznego drinka? 

Drink Tuxedo, zwany często „smokingowym”, doczekał się wielu odmian. Chcesz przygotować jego podstawową wersję? A może masz ochotę zapoznać się z jego nowszymi wariantami? 

Klasyczna receptura

Choć w pierwotnej wersji drink ten miał być przyrządzany z pominięciem absyntu i maraschino, to właśnie ten przepis zyskał największą sławę. 

Wykonanie klasycznego Tuxedo nie jest trudnym zadaniem. Zacznij od przygotowania:

 • 40 ml ginu,
 • 10 ml absyntu, 
 • 30 ml wermutu,
 • 20 ml sherry fino,
 • 10 ml maraschino,
 • 2-3 krople bittera pomarańczowego.

Aby przemienić te składniki w klasyczny napój alkoholowy, musisz:

 • schłodzić kieliszek,
 • wymieszać wszystkie składniki z lodem w szklanicy lub w dużym słoiku,
 • przelać płyn do kieliszka, korzystając przy tym z sitka barowego.

Jeśli chcesz, aby gotowy drink prezentował się ciekawiej, możesz przygotować prostą dekorację. W tej roli najlepiej sprawdzi się skórka z pomarańczy, możesz też sięgnąć po skórkę z cytryny i wisienkę koktajlową.

Tuxedo – drink dla koneserów

Tuxedo powstał w latach 80. XIX wieku w hrabstwie Orange w stanie Nowy Jork. Jego nazwa pochodzi od klubu Tuxedo, gdzie podano go po raz pierwszy, nie ma zatem nic wspólnego ze smokingiem. Jest to jednak drink wytworny i elegancki, zatem bez problemów możesz go serwować w trakcie ważnych uroczystości. 

Jakie składniki decydują o wyjątkowości Tuxedo?

Jak pewnie zauważyłeś, Tuxedo powstaje z połączenia wytwornych gatunków alkoholi oraz najsłynniejszych likierów barmańskich. Jakie składniki mają największy wpływ na charakter tego drinka? 

O ciekawym smaku Tuxedo decydują:

 • gin – znany na terenie Holandii już w XVII wieku, wyróżnia się zapachem jałowca oraz ziołowym posmakiem,
 • wermut – aromatyzowane wino przyciągające korzennym i ziołowym aromatem, 
 • maraschino – bezbarwny likier, który wyróżnia się migdałowym aromatem,
 • absynt – trunek o charakterystycznej seledynowej barwie, którym zachwycali się m.in. Pablo Picasso i Witkacy. Połączenie anyżu, piołunu i kopru włoskiego sprawia, że drinki z takim dodatkiem świetnie radzą sobie jako aperitify, 
 • likier pomarańczowy – pomarańczowy bitter to ważny dodatek do wielu drinków, dzięki któremu nabierają one charakterystycznego, nieco gorzkiego smaku.

Tuxedo i jego wariacje 

Podobnie jak większość klasycznych drinków, tak i Tuxedo doczekał się wielu wariantów. Co je różni? Liczba gatunków alkoholu oraz proporcje między nimi. Możesz zatem zastąpić słodki gin bardziej wytrawnym, możesz pominąć sherry lub zwiększyć porcję ginu. Możesz też wykluczyć z przepisu absynt i maraschino, sięgając po tę wersję Tuxedo, którą wielu specjalistów uznaje za najstarszą. 

Możesz sięgnąć po jeden z najmłodszych przepisów na Tuxedo Affumicato. Przygotujesz go z: 

 • 1 ⅓ Del Maguey Vida Mezcal,
 • ⅔ likieru Luxardo Maraschino,
 • ⅓ likieru Lillet Blanc,
 • Peychaud’s Bitters.

Wystarczy, że wymieszasz te składniki z lodem, a następnie przelejesz do schłodzonej szklanki. W ten prosty sposób stworzysz orzeźwiający koktajl, idealnie sprawdzający się w roli aperitifu

Drink Tuxedo – przodek słynnych koktajli

Tuxedo już na przełomie XIX i XX wieku cieszył się bardzo dużą popularnością, stał się też inspiracją dla barmanów tworzących nowe kompozycje smakowe. O tym, jak szybko Tuxedo stał się klasykiem, najlepiej może to, że już w 1900 roku przepis na ten koktajl znalazł się „Podręczniku dla barmanów” Harry’ego Johnsona. Była to pierwsza (lecz nie ostatnia) publikacja, w której został uwzględniony ten drink.

W wydawanych w kolejnych latach poradnikach barmańskich pojawiały się następne przepisy na Tuxedo, dzięki czemu w ciągu kilkunastu lat powstało kilka jego odmian. Każda zyskała wielką popularność, a sam Tuxedo stał się inspiracją dla wielu słynnych koktajli w stylu Martini.

Tuxedo to elegancki wygląd i wspaniały smak. Takie walory sprawiają, że amerykański klasyk może stać się gwiazdą niejednej imprezy. A że przepis na ten drink jest bardzo prosty, przygotujesz go bez większych problemów w ciągu kilku minut.

5/5 - (1 vote)

Archiwum: marzec 2024